Cena za protipandemické opatrenia je vyššia, než ich efekt. Tieto krajiny sa rozhodli naučiť sa s koronavírusom žiť

  • Mnohým z nich pomohol aj vysoký podiel zaočkovaných, koronavírus preto nevnímajú ako také riziko, ako kedysi
  • Život je v daných krajinách na chvíľu normálny, sú však pripravení kedykoľvek znovu zaviesť opatrenia
Cestovanie
Unsplash/Rolands Varsbergs,Lisheng Chang
  • Mnohým z nich pomohol aj vysoký podiel zaočkovaných, koronavírus preto nevnímajú ako také riziko, ako kedysi
  • Život je v daných krajinách na chvíľu normálny, sú však pripravení kedykoľvek znovu zaviesť opatrenia

Pandémia máta ľudstvo už rok a pol, od jej vypuknutia získal celý svet spoločný cieľ: poraziť ju. Život ľuďom v globálnom merítku strpčovali rôzne opatrenia a obmedzenia, ktoré mali šírenie vírusu zastaviť alebo aspoň spomaliť.

Prístup niektorých krajín sa však v posledných mesiacoch zmenil. Pár krajín sa rozhodlo, že Covid19 už nebudú zastavovať, no naučia sa s ním žiť, informuje CNN.

Niektorí k rozhodnutiu dospeli, keď dosiahli dostatočný počet zaočkovaných. Iní si povedali,  že cena za ďalšie ekonomické a sociálne obmedzenia je príliš vysoká a neprevyšuje výhody, ktoré by z nich plynuli.

Dánsko

Dánska vláda zrušila všetky pretrvávajúce opatrenia len pred pár dňami, 10. septembra tohto roku. Vysvetlili to tým, že koronavírus už nie je ochorením, ktoré by pre spoločnosť znamenalo kritické ohrozenie.

Dáni teda môžu bežne chodiť do klubov či reštaurácií bez toho, aby ukazovali Covid pass, aj sa prevážať hromadnou dopravou bez rúška. Všetko vyzerá tak, ako keby sa pandémia ani neodohrala. Pripomínajú však, že opatrenia opäť nastavia hneď, ako sa pozitívny trend začne meniť.

Kľúčom k ich slobode je jednoznačne vakcinácia, 13. septembra mali zaočkované približne tri štvrtiny celkovej populácie.

Dánsko
zdroj: Unsplash/ Nick Karvounis

Singapur

Singapur svoj plán žiť po boku pandémie oznámil už v júni. Nechceli už ďalej obmedzovať slobodu obyvateľov. Povedali si teda, že budú detailne sledovať situáciu a zasahovať len v ohniskách a nemocniciach a okrem toho samozrejme dbať na očkovanie.

Zlou novinkou je, že Covid-19 nemusí odísť vôbec nikdy. Tou dobrou je, že je možné žiť normálne, aj keď je tu stále s nami,“ prehlásila vtedy skupina odborníkov, ktorá na pandemickú situáciu v Singapure dohliadala. Opatrenia začali rušiť pre plne očkovaných v auguste, no odvtedy sa ich situácia výrazne zhoršila.

S príchodom Delty začali nebezpečne stúpať čísla infikovaných a s uvoľňovaním opatrení prestali. Minulý týždeň obyvateľov varovali, že je možné, že budú musieť zas zaviesť nejaké z koronavírusových reštrikcií, ak sa im šírenie nepodarí spomaliť.

Aj napriek tomu, že počty nakazených aj tam opäť dosahujú rekordné čísla, situácia je stále relatívne v poriadku. Opäť, aj Singapurčania za všetko vďačia vakcíne a svojej ochote ísť sa dať zaočkovať, v súčasnosti majú zaočkovaných približne 81 % populácie, čo situácii na nemocničných lôžkach nepopierateľne pomáha.

Singapur
zdroj: Unsplash/Micha Brändli

Thajsko

Thajsko má v pláne otvoriť populárne turistické destinácie, ako je napríklad Bangkok pre širokú verejnosť už budúci mesiac. Snažia sa tak opäť rozbehnúť turizmus, a to aj napriek tomu, že čísla infikovaných u nich stúpajú. Vymysleli program, vďaka ktorému sa do krajiny dostanú všetci zaočkovaní a tí, ktorí sú ochotní pristúpiť na ich podmienky testovania.

Turistom tak opäť otvoria hlavné mesto, Hua Hin, Pattayu a Chiang Mai.

Thajsku sa darilo udržiavať si nízky počet pozitívnych prípadov v minulom roku. Momentálne sa im však darí menej. 13. septembra tohto roku mali plne zaočkovaných len 18 % populácie.

Thajsko
zdroj: Unsplash/ Micha Brändli

Južná Afrika

Južná Afrika začala s uvoľňovaním protipandemických opatrení keď im začali klesať čísla infikovaných. Okrem iného skrátili zákaz vychádzania, ktorý momentálne platí od 11. večer do 4. rána. Povolili aj hromadné stretnutia, pri ktorých sa vnútri môže naraz nachádzať 250 ľudí a v exteriéri 500. Rovnako zjemnili aj obmedzenia, ktoré sa týkali predaja alkoholu.

Opatrenia začali prispôsobovať len nedávno, doteraz platili prísne pravidlá. Ľudia sa nemohli stretávať, jednu dobu boli zakázané všetky zhromaždenia, okrem pohrebov.

Spolu s uvoľňovaním opatrení však pripomínali aj to, že boj s koronavírusom ešte nekončí, a už vôbec nie pri variante delta. Tvrdia však, že v súčasnosti majú dosť zaočkovaných aspoň na takéto zjemnenia, štvrtina populácie už dostala aspoň jednu dávku vakcíny. Ak sa zaočkujú viacerí, reštrikcie budú ešte menšie.

Južná Afrika
zdroj: Unsplash/ Clodagh Da Paixao

Chile

Chile ide svetu v očkovaní príkladom. Ich minister zdravotníctva nedávno oznámil, že 87 % z tých, ktorí sa zaočkovať mohli, už sú úplne zaočkovaní. Momentálne už očkujú aj tretími dávkami, čím efekt vakcín ešte zosilňujú a očkovať už začali aj deti nad 6 rokov.

Aj napriek tomu, že vo svete momentálne zúri Delta, ich vláda v stredu oznámila, že 1. októbra otvoria krajinu globálnemu turizmu.

Chile
zdroj: Unsplash/ Caio Silva

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Trendové videá