Predstav si na Slovensku vzdelávanie čisto cez mobil, sci-fi? Startup chce vzdelanie dopriať každému a začať revolúciu
- Dokončiť si školu cez mobil?
- Takáto predstava už nemusí byť iba utópia či dôsledok pandémie
- Pre mnohé deti v krajinách tretieho sveta by to mohla byť jediná šanca na vzdelanie
- Dokončiť si školu cez mobil?
- Takáto predstava už nemusí byť iba utópia či dôsledok pandémie
- Pre mnohé deti v krajinách tretieho sveta by to mohla byť jediná šanca na vzdelanie
Pandémia koronavírusu prinútila milióny detí prejsť na dištančné vzdelávanie. Vo väčšine prípadov išlo o online vyučovanie, ktoré suplovalo klasické hodiny v škole. Z núdzového riešenia by sa však mohlo v niektorých krajinách stať trvalé.
Najmä v prípade rozvojových krajín, kde žiaci a študenti musia absolvovať niekoľkohodinovú cestu do školy, čo v mnohých prípadoch vedie k nedokončeniu školy.
Vzdialenosť školy už nemusí byť problém
Pakistanský startup Maqsad, ktorého cieľom je sprístupniť vyučovanie pre viac ako 100 miliónom pakistanských študentov, môže začať revolúciu. No a o čo ide? Vyvíjajú mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej by sa študent mohol pripojiť na vyučovanie aj z tej najvzdialenejšej dediny v krajine.
Za aplikáciou stoja Taha Ahmed a Rooshan Aziz, ktorí sú priatelia z detstva a uvedomujú si problémy spojené so vzdelávaním v Pakistane. Podľa portálu TechCrunch už aplikácia získala dotáciu 2,1 milióna dolárov.
Podľa jedného z vývojárov plánujú peniaze použiť na vývoj vlastného obsahu, ale aj zaplatiť animátorov či akademikov, ktorí by pomohli so vzdelávaním. Okrem obsahu určenému na štúdium bude aplikácia obsahovať aj kvízy, kde si študenti zvolia obťažnosť a môžu sa otestovať. Okrem urdského jazyka bude dostupná aj angličtina.
Zakladatelia projektu sa pre TechCrunch vyjadrili, že chcú primárne to, aby vzdelanie bolo sprístupnené nie len deťom v mestách, ale aj v odľahlých oblastiach, kde sú školy vzdialené niekoľko kilometrov.
„Budujeme platformu určenú predovšetkým pre mobilné zariadenia, pretože 95 % používateľov v Pakistane používa smartfón. Väčšina ostatných platforiem na diaľkové vzdelávanie nie je optimalizovaná pre mobilné zariadenia,“ dodal Rooshan Aziz.
Pre mnohé dievčatá je vzdelanie nemožné
Vzdelanie v Pakistane je pritom už dlhodobo veľmi zlé. Zasiahnuté sú najmä ženy. Kým 71 % mužov v krajine je gramotných, žien je iba 46 %, uvádza portál Statista. Pakistan je tiež jednou z krajín, kde štatistiky ukazujú najhoršiu kvalitu života a bezpečnosť žien v porovnaní s mužmi.
Aj toto bola jedna z motivácii vytvoriť túto aplikáciu, keďže pre mnohé dievčatá bude jednoduchšie dokončiť si vzdelanie z domu. Mnohé totiž zo strachu o svoju bezpečnosť cestu do školy radšej neabsolvujú.
V krajine je tiež málo učiteľov, čo vedie k preplneným triedam. Podľa tvorcov aplikácie na jedného učiteľa v krajine pripadá až 44 žiakov. Podobné vymoženosti by im tak mohli výrazne uľahčiť prácu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Maqsad, TechCrunch, Statista