KOMENTÁR: Ani neférové hlasovanie a podvody nezakryjú, že Rusi už majú Putina plné zuby
Ruské voľby do parlamentu vyhrala s prehľadom strana Jednotné Rusko, ktorú pomáhal zakladať ruský prezident Vladimir Putin. Na víťazstve by nebolo nič výnimočné, keby ruské voľby nesprevádzalo množstvo pochybností, ktoré ukazujú, že voľby neboli férové, slobodné a ani čestné.
Strana Jednotné Rusko, ktorá sa považuje za zrkadlo kremeľskej politiky, mala ešte niekoľko dní pred voľbami preferencie v prieskumoch verejnej mienky pod 30 % a zrazu sa konal „volebný zázrak“ a čoraz neobľúbenejšia strana získala takmer 50 %.
Túto výraznú odchýlku v prieskumoch verejnej mienky od reality by mohla vysvetliť len nízka účasť hlasujúcich alebo masívne volebné podvody.
Prvý dôvod môžeme ale vylúčiť, lebo volebná účasť sa vyšplhala na 51,68 %, čo síce nie je najviac ale ani najmenej. Na parlamentné voľby v roku 2016 prišlo o 4 % ľudí menej, uvádza Washington Post.
Odborníci, diplomati ale aj politici sa zhodujú, že existujú oprávnené obavy o integrite volieb v Rusku, teda, že za volebným zázrakom v Ruskej federácii sa skrývajú skôr nekalé praktiky Kremľa.
Matematik a nezávislý volebný analytik Sergej Shpilkin analyzoval volebné dáta a dospel k záveru, že 50 % hlasov pre Jednotné Rusko spadá do kategórie anomálie. Tieto hlasy pochádzajú z volebných miestností s najvyššou volebnou účasťou, ktoré zároveň zaistili najviac hlasov pre vládnucu stranu. To podľa neho naznačuje podvodné konanie. Tiež vypočítal, že skutočná podpora Jednotného Ruska sa mohla pohybovať na hranici od 31 do 33 %. Volebná účasť mohla v skutočnosti dosiahnuť len 38 %, uvádza portál Znak.
Výsledky volieb odmietli uznať aj niektorí kandidáti, ktorí sa na volebnú kandidátku dostali. Líder moskovskej organizácie Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Valerij Raškin uviedol, že neakceptuje výsledky volieb v Moskve. Centristicko-liberálna strana Jabloko uviedla, že minulotýždňové voľby nepovažuje za slobodné ani spravodlivé.
Spojenci uväzneného väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného sa domnievajú, že volebný zázrak majú na svedomí volebné podvody, ktorým cestu uvoľnilo internetové hlasovanie, predĺženie volieb na tri dni, a aj chýbajúci zahraniční pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Nezávislý volebný monitor GOLOS v nedeľu večer avizoval, že zaznamenal viac 4 900 správ o podvodoch počas hlasovania, uvádza TASR. GOLOS neskôr označil voľby za „neslobodné a v rozpore s ruskými zákonmi“.
Videá zachytávajúce podvody sa objavili na sociálnej sieti
Niektoré podvody zachytili aj videá, ktoré sa počas víkendu začali masívne šíriť po sociálnych sieťach. Na jednom z nich, z Kemerova (Sibír), stojí žena pred volebnou urnou a snaží sa zakryť dianie za ňou, spoza ruskej vlajky sa objavuje ruka, ktorá pchá do urny obálky.
Zdroj videa: Twitter/Новая Газета
Ďalšie video z Brianska zachytáva dve ženy, ktoré pchajú obálky do urny a hlasno sa pritom smejú.
Zdroj videa: Twitter/Минута в минуту
Iné video z Petrohradu dokonca zachytáva člena komisie, ktorý upozornil na chýbajúce volebné lístky a skončil dobitý a škrtený policajtom.
Zdroj videa: Twitter/Наблюдатели Петербурга
Ďalší volebný zázrak? Elektronické hlasovanie
Podvody potvrdili aj nezávislí pozorovatelia z rádov civilistov. Medializovaný bol aj prípad pozorovateľky Ksenie Frolovej, ktorá skončila na policajnej stanici po tom, ako viackrát nahlásila volebné podvody, uvádza denník New York Times. „Zistili sme, že tá istá osoba hlasovala niekoľkokrát v rôznych volebných miestnostiach,“ povedala 18 -ročná Frolová, študentka biológie pre denník, krátko po prepustení. „Cítim sa morálne vyčerpaná. Máte pocit, že na žiadnej z vašich sťažností nezáleží,“ vysvetlila študentka.
Ďalším volebným zázrakom bolo elektronické hlasovanie v Moskve a niektorých ďalších regiónoch, ktoré sa spustilo kvôli pandémii koronavírusu.
Elektronické hlasovanie využil aj samotný prezident Putin, ktorý je v izolácii po tom, čo viacerí ľudia z jeho okolia ochoreli na COVID-19. Hlasovanie treba potvrdiť mobilom, CNN ale upozorňuje, že Putin doposiaľ tvrdil, že žiadny nemá.
Práve elektronické hlasovanie sa javí ako najviac pochybné. V niektorých volebných obvodoch prehrali všetci kandidáti opozície, aj keď niektorí z nich boli na vedúcej pozícii až do záverečného sčítania hlasov – potom sa situácia zmenila v ich neprospech.
Paralely s voľbami v roku 2011, vtedy bol volebný líder práve Putin
Navaľného ľudia prirovnávajú situáciu k voľbám v roku 2011. „Pamätám si ten pocit z roku 2011, keď ukradli voľby. To isté sa deje práve teraz,“ povedala pre AFP Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.
Práve s voľbami v roku 2011, keď kandidátku Jednotného Ruska viedol Vladimir Putin, sa naozaj nájde veľa paralel. Strana vtedy tiež mala výrazne menšie volebné preferencie v prieskumoch volebnej mienky ako vo voľbách dosiahla. Tento rozdiel však predstavoval len 8 % nie 20 % ako je tomu teraz. Tiež sa objavili pochybnosti o integrite volieb, ktoré kritizovala vtedajšia ministerka zahraničia USA Hillary Clintonová.
Na volebné pochybnosti upozornil Navaľnyj na demonštráciách, ktoré Putin prekrútil ako pokus Clintonovej ovplyvňovať ruskú politiku. Navaľnyj si zas vyslúžil nálepku zahraničného agenta. Aj keď ministerka zahraničia spojitosť s protestami odmietla, Kremeľ využíva označenie zahraničného agenta pravidelne.
Ako zahraniční agenti bola označení opoziční politici aj počas týchto volieb, práve táto nálepka ich vylúčila z volieb. Okrem politikov stihla prischnúť aj médiám alebo neziskovým organizáciám medzi nimi aj nezávislému volebnému monitoru GOLOS, ktorý na nezrovnalosti upozornil.
Najlepšia obrana je útok, vravia si v Kremli
Kremeľ samozrejme všetky obvinenia o volebných podvodoch odmieta a tvrdí, že tie, čo boli zaznamenané, prešetrí. Hovorkyňa Marija Zacharovová, ako to už býva zvykom, obrátila obranu na útok. Uviedla, že medzinárodní pozorovatelia nechýbali a zaútočila na Nemecko, kde sa vraj „využíva nový systém rozdeľovania superproporcionálnych a dodatočných mandátov“, takže podľa Zacharovovej „je čo monitorovať“.
Predseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Leonid Sluckij použil rovnaké argumenty pri kritike zo Spojených štátov a tvrdil, že práve Washington by Kremeľ nemal poučovať. Práve voľby v USA dávajú Rusku náboj do zbrane, pri tvrdení, že zmena poradia pri elektronickom hlasovaní na konci sčítavania nie je nič výnimočné. Presne taký zvrat sme mali možnosť sledovať v amerických štátoch Pennsylvánia, Georgia, Wisconsin či Michigan, kde Biden zvíťazil len tesne a vďaka hlasom, ktoré prišli poštou.
Napriek tomu, čo povie Zacharovová alebo ktokoľvek z Kremľa, tieto voľby ukázali len jedno. Rusi už majú Putina plné zuby a žiaden „volebný zázrak“ by sa bez pomoci z najvyšších kruhov nestal. Preto sa musí Kremeľ uchyľovať čoraz k väčším „zázrakom“ a nečestnej politickej súťaži, aby zabezpečil zotrvanie Putina pri moci. Do nekonečná to však nebude možné.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre
Zdroje: TASR, Washington Post, New York Times, CNN, Znak