Obete sexuálneho zneužívania nesmú mlčať. Pravda ich môže zachrániť pred mŕtvicou aj demenciou
- Ženy, ktoré boli sexuálne napadnuté, majú vyššie riziko poškodenia mozgu, odhaľuje najnovšia štúdia
- Ide o riziko spojené s kognitívnym úpadkom, demenciou a mozgovou príhodou
- Ženy, ktoré boli sexuálne napadnuté, majú vyššie riziko poškodenia mozgu, odhaľuje najnovšia štúdia
- Ide o riziko spojené s kognitívnym úpadkom, demenciou a mozgovou príhodou
Nová štúdia, odhaľujúca masívny dopad sexuálneho zneužívania na zdravie žien a zmeny v mozgu, bola predstavená na výročnom stretnutí Severoamerickej menopauzálnej spoločnosti a dopĺňa rastúci počet výskumov o dlhodobom vplyve sexuálnych útokov na telo aj myseľ.
Poškodenia mozgu sa môžu spájať so sexuálnym zneužívaním v detstve alebo v dospelosti. Ide o nepríjemné skúsenosti s vplyvom na náš nasledujúci život, uviedla pre CNN autorka štúdie Rebecca Thurstonová, profesorka a riaditeľka Laboratória biobehaviorálneho zdravia žien na Pittsburskej univerzite pre verejné zdravie.
„Musíme udržať pozornosť v otázke sexuálneho násilia páchaného na ženách a nenechať ho spadnúť z radarovej obrazovky spoločnosti, pretože je aj naďalej hlavným zdravotným problémom žien,“ vyjadrila sa Thurstonová.
Depresie, úzkosti i nespavosť
Thurstonová sa zaoberala touto problematikou aj v roku 2018. Štúdia, ktorú v tom roku vykonala, hovorí, že sexuálna trauma je spojená s vysokým krvným tlakom, nespavosťou i depresiou.
Podľa autorky štúdie ženy, ktoré si prešli sexuálnymi útokmi, mali trikrát väčšiu pravdepodobnosť depresie a dvakrát väčšiu pravdepodobnosť zvýšenej úzkosti a nespavosti, ako ženy bez sexuálnej traumy.
Depresia, úzkosť a poruchy spánku sú spojené s horšími zdravotnými výsledkami vrátane srdcových chorôb, uvádza Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Štatistiky CDC tiež uvádzajú, že viac ako 1 z 3 žien v USA zažila sexuálne útoky najmenej raz za život. Thurstonová uviedla, že lekári by sa mali svojich pacientov pýtať na akékoľvek predchádzajúce sexuálne traumy, a potom starostlivo sledovať ich kardiovaskulárny systém.
Nebojte sa, hovorte o tom
Thurstonová vyzýva ženy, ktoré boli sexuálne traumatizované: „Zdieľajte tieto informácie so svojimi lekármi. Nie je to vaša chyba, preto sa, prosím, podeľte o to, čím ste si prešli. Je to dôležitá informácia, ktorá má vplyv na vaše fyzické zdravie a emocionálnu pohodu,“ píše CNN.
CNN ďalej uvádza, že jedna z najnovších štúdii, ktorá ešte len bude publikovaná v časopise Brain Imaging and Behavior, pozorovala príznaky hyperintenzity bielej hmoty v mozgových skenoch u 145 žien v strednom veku bez predchádzajúcej anamnézy kardiovaskulárnych chorôb, mŕtvice alebo demencie. 68 % účastníkov však zažilo traumu a u 23 % žien išlo o sexuálne napadnutie.
„Pomocou zobrazovania mozgu sme zistili, že ženy s anamnézou sexuálneho útoku majú v mozgu väčšiu hyperintenzitu bielej hmoty, čo je indikátorom ochorenia malých ciev, ktoré je spájané s mozgovou príhodou, demenciou, kognitívnym úpadkom a úmrtnosťou,“ hovorí Thurstonová a na záver dodala, že sexuálne útoky zanechávajú stopy traumy nie len na našom tele, ale aj mozgu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: edition.cnn.com, jamanetwork.com, cdc.gov