Takto o rok bude po všetkom, tvrdí výrobca vakcíny Moderna. Vedkyňa z Oxfordu hovorí, že koronavírus slabne

  • Je nepravdepodobné, že koronavírus zmutuje na variant, ktorý sa úplne vyhne očkovaniu
  • Podľa Dame Sarah Gilbertovej, vedkyne z Oxfordu, bude vírus postupne zmenšovať svoju silu
  • Šéf spoločnosti Moderna je presvedčený, že takto o rok bude po všetkom
covid, vakcína
Unsplash/Heather Morse, Mika Baumeister
  • Je nepravdepodobné, že koronavírus zmutuje na variant, ktorý sa úplne vyhne očkovaniu
  • Podľa Dame Sarah Gilbertovej, vedkyne z Oxfordu, bude vírus postupne zmenšovať svoju silu
  • Šéf spoločnosti Moderna je presvedčený, že takto o rok bude po všetkom

Podľa Gilbertovej koronavírus nakoniec skončí ako bežná nádcha, píše o tom The Times. Podľa nej sú obavy z nových smrteľných variantov zbytočné. „Vidíme, že vírusy sa stávajú menej virulentnými, pretože ľahšie cirkulujú a nie je dôvod si myslieť, že budeme mať virulentnejšiu verziu Sars-CoV-2,“ povedala.

Táto žena bola členkou tímu, ktorý vytvoril vakcínu Astra Zeneca. O nových mutáciách a obavách ľudí hovorila na webinári Royal Society of Medicine.

Podľa nej vírus nemôže „úplne zmutovať“ a to kvôli jeho vlastnostiam. Podľa nej nie je súčasný vývoj ničím výnimočný oproti iným vírusovým ochoreniam, hromadia sa malé zmeny a na tie sa potom reaguje. Nie je preto dôvod na „obrovské“ obavy z toho, že by sme sa koronavírusu jedného dňa nezbavili.

Ako píšu I News, aj odborníci sa zhodli na tom, že súčasné vakcíny sú nateraz dostačujúce a aj v budúcnosti sa budú vedieť prispôsobiť tak, aby zvládli nové mutácie. Vláda Spojeného kráľovstva dokonca nadviazala spoluprácu s výrobcom očkovacích látok CureVac, ktoré priebežne vyvíja vakcíny na jednotlivé mutácie. V prípade, že by sa niektorá mutácia vymkla spod kontroly, tak budú mať záložný plán a budú vedieť rýchlo reagovať. Je to dobrá správa aj pre zvyšok sveta. Vieme, že vedci na vakcínach proti jednotlivým mutáciám pracujú a že ich prípadný problém nezastihne nepripravených.

Zároveň sa začali testy na „posilňovači“, ktorý by mal byť nateraz dostačujúci na vytvorenie obrany pred mutáciami. Časom sa podľa vedcov stane koronavírus niečim bežným, s čím sa naučíme bez problémov fungovať.

Už žijeme so štyrmi rôznymi ľudskými koronavírusmi, o ktorých v skutočnosti nikdy veľmi neuvažujeme a nakoniec sa SARS-CoV-2 stane jedným z nich.“

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Je len otázkou, ako dlho bude trvať, kým sa to stane. Medzitým však musíme pracovať na opatreniach, aby sme ušetrili čo najviac životov a zabránili aj ekonomickým škodám. WHO včera informovala, že pandémia je v celosvetovom merítku na ústupe, písali sme o tom článok. U nás sa však situácia pomaly zhoršuje, čo prinesie prichádzajúca vlna si nikto netrúfa na 100 % odhadnúť.

Šéf Moderny hovorí, že pandémia skončí o rok

Pandémia nového koronavírusu sa skončí o rok, vyhlásil v rozhovore pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung riaditeľ amerického výrobcu vakcín Moderna Stéphane Bancel, píše TASR.

Do polovice budúceho roka bude vyrobených dostatok vakcín, aby mohol byť proti covidu zaočkovaný každý človek na svete, povedal Bancel švajčiarskym novinám.

Očkovanie by sa onedlho mohlo rozšíriť aj na deti od piatich rokov a neskôr už od šiestich mesiacov, uviedol šéf Moderny. „Tí, ktorí sa nezaočkujú, budú imunizovaní prirodzene, pretože variant delta je veľmi nákazlivý. Celé to dopadne podobne ako s chrípkou: môžete sa dať zaočkovať a prejsť zimou v poriadku, alebo tak neurobiť a riskovať, že ochoriete alebo dokonca skončíte v nemocnici,“ citovala z rozhovoru v NZZ agentúra ANSA.

Na otázku, či to znamená možný návrat spoločnosti do normálu v druhej polovici budúceho roka, Bancel odpovedal: „Odteraz o rok, predpokladám.

Bancel očakáva schválenie podporných dávok vakcíny zo strany vlád predovšetkým pre rizikových pacientov. Tretia dávka vakcíny od Moderny má predstavovať polovicu pôvodnej dávky, z čoho vyplýva, že vakcína bude dostupná pre viac ľudí. Zloženie podpornej dávky od Moderny ostane tento rok rovnaké ako v prípade prvých dvoch dávok, keďže firma údajne nemala dostatok času na jeho zmenu.

V súčasnosti klinicky testujeme varianty optimalizované na deltu, ktoré budú základom podporného očkovania v roku 2022. Takisto teraz skúšame (variant) delta plus beta – podľa vedcov pravdepodobnú budúcu mutáciu,“ dodal v Bancel v rozhovore pre Neue Zürcher Zeitung.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Times, I News, Royal Society of Medicine, Startitup.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá