Úžasná správa vedcov pre rodičov. Ak budete s deťmi podnikať túto vec, zlepšíte ich imunitu

  • Výsledky experimentu vo Fínsku dokazujú, že deti lepšie zvládajú bojovať s ochoreniami, ak trávia čas v prírode
  • Lepšiu imunitu mali deti, ktoré sa hrali na lúkach alebo v lese
les
Les Pixabay/Victoria_Borodinova, Pxfuel
  • Výsledky experimentu vo Fínsku dokazujú, že deti lepšie zvládajú bojovať s ochoreniami, ak trávia čas v prírode
  • Lepšiu imunitu mali deti, ktoré sa hrali na lúkach alebo v lese

Fínsko je vyspelá krajina, ktorá by nám mohla byť inšpiráciou vo viacerých oblastiach. Väčšina krajiny je zalesnená, lesy tvoria asi 78 percent povrchu. Spojenie s prírodou je tak pre mnohých Fínov samozrejmosťou. V najnovšom experimente sa zamerali na posilnenie imunity detí, ktoré budú tráviť čas v prírode, informuje Science Alert. Stačí mesiac pravidelnej detskej hry v lesnom prostredí a imunitný systém dieťaťa odolá väčšiemu počtu chorôb. 

Silnejšia imunita

Zamestnanci jedného z centier dennej starostlivosti namiesto pieskového ihriska pripravili deťom lúku. Vysadili lesné podrasty ako napríklad vres trpasličí a čučoriedky a zapojili ich do starostlivosti o rastliny v kvetináčoch. Po krátkom čase prišli na to, že pokožka detí je zdravšia, pretože sa na nej neusadilo toľko mikróbov. 

Výsledky porovnávali s deťmi, ktoré sa hrali na štandardných ihriskách s povrchom z dlaždíc a štrku. Na rozdiel od nich mali deti z ekologických centier vyššiu hladinu T-buniek a ďalšie dôležité imunitné značky v krvi. 

„Zistili sme tiež, že črevná mikrobiota detí, ktoré sa hrali na zeleni, bola podobná črevnej mikrobiote detí, ktoré navštevujú len každý deň,“ vysvetlila výskumníčka životného prostredia Marja Roslund z Helsinskej univerzity v roku 2020, kedy bol výskum zverejnený. 

zdroj: Unplash/dbrewster66

Predchádzajúci výskum ukázal, že skoré vystavenie zelenému priestoru je istým spôsobom spojené s dobre fungujúcim imunitným systémom. Stále však nie je jasné, ako toto spojenie funguje. 

Diverzita mikróbov

Experiment vo Fínsku je prvým, ktorý manipuloval s mestským prostredím dieťaťa a potom testoval zmeny v jeho mikrobióme a následne v imunitnom systéme dieťaťa. 

Napriek tomu, že zistenia neodpovedajú na všetky otázky, podporujú myšlienku, že zmena environmentálnych mikróbov môže relatívne ľahko ovplyvniť dobre zavedený mikrobióm u detí, v čom im imunitný systém pomôže.

Pojem, že prostredie bohaté na živé veci má vplyv na našu imunitu, sa nazýva „hypotéza biodiverzity“. Na základe tejto hypotézy by strata biodiverzity v mestských oblastiach  mohla byť aspoň čiastočne zodpovedná za nedávny nárast chorôb spojených s imunitou.

Štúdia porovnávala environmentálne mikróby nachádzajúce sa vo dvoroch 10 rôznych mestských jaslí a sledovala 75 detí vo veku od troch do piatich rokov.

zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Niektoré z týchto jaslí obsahovali štandardné mestské dvory s betónom a štrkom, zatiaľ čo iné brali deti na denný pobyt v prírode a v štyroch z nich boli ich ihriská  pokryté trávnatým a lesným porastom.

Počas nasledujúcich 28 dní dostali deti v týchto posledných štyroch jasliach čas hrať sa na svojom novom ihrisku päťkrát týždenne. 

Keď vedci testovali mikrobiotu ich pokožky a čriev pred a po skúške, zistili lepšie výsledky v porovnaní s prvou skupinou detí, ktoré sa rovnako dlho hrali v jasliach s menšou zeleňou.

Aj počas krátkeho trvania štúdie vedci zistili, že mikróby na koži a v črevách detí, ktoré sa pravidelne hrávali v zelených priestoroch, zvýšili rozmanitosť – čo je funkcia, ktorá je spojená s celkovým zdravším imunitným systémom.

Budúci ochrancovia

Vedci apelujú aj na rodičov, aby svoje deti brali častejšie do prírody. Spojenie s prírodou v detskom veku je dobré aj pre budúcnosť ekosystémov našej planéty. Štúdie ukazujú, že deti, ktoré trávia čas vonku, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa v dospelosti stanú ochrancami životného prostredia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, US National Library of Medicine, Viome.com

Najnovšie videá

Trendové videá