Čína nás šikanuje, tvrdí Taiwan, k ostrovu letelo 24 bojových lietadiel. Peking tvrdí, že ostrova sa môže zmocniť i násilím

  • Taiwan tvrdí, že štvrtok do jeho identifikačnej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ) vniklo až 24 bojových lietadiel Číny
  • Ide o druhé najväčšie narušenie vzdušného priestoru. Boli medzi nimi stíhačky aj bombardéry schopné niesť jadrové bomby
  • Za narušením ADIZ môže byť žiadosť Taiwanu o členstvo k ekonomickej skupine CPTPP
  • Taiwan uvádza, že ide o šikanu. Peking zas tvrdí, že ostrov je jeho územie a môže sa ho zmocniť aj násilím
J-16
Flickr/Cook Lee
  • Taiwan tvrdí, že štvrtok do jeho identifikačnej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ) vniklo až 24 bojových lietadiel Číny
  • Ide o druhé najväčšie narušenie vzdušného priestoru. Boli medzi nimi stíhačky aj bombardéry schopné niesť jadrové bomby
  • Za narušením ADIZ môže byť žiadosť Taiwanu o členstvo k ekonomickej skupine CPTPP
  • Taiwan uvádza, že ide o šikanu. Peking zas tvrdí, že ostrov je jeho územie a môže sa ho zmocniť aj násilím

Taiwan tvrdí, že štvrtok do jeho identifikačnej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ) vniklo až 24 bojových lietadiel Číny. Ide o druhé najväčšie narušenie vzdušného priestoru od júna. Vtedy, 15. júna, preniklo do vzdušného priestoru 25 bojových lietadiel, informuje CNN.

Taiwanské ministerstvo obrany vo štvrtok identifikovalo štrnásť stíhacích lietadiel čínskej výroby J-16, štyri stíhačky čínskej výroby J-11, tri nákladné lietadlá čínskej výrob Y-8, jedno výsadkové lietadlo čínskej výroby KJ-500 a dva bombardéry čínskej výroby H-6. Práve bombardéry H-6 sú schopné niesť aj jadrové bomby.

https://twitter.com/MoNDefense/status/1440958559383011331

https://twitter.com/MoNDefense/status/1441009074963824641

Za narušením ADIZ môže byť žiadosť Taiwanu o členstvo k ekonomickému paktu 

Za posledný rok sa zintenzívnilo narúšanie taiwanského vzdušného priestoru, ktorý čínske armádne lietadlá narúšajú takmer každý deň. Väčšinou však ide o menšie skupinky lietadiel.

Väčšie skupinky lietadiel posiela Čína väčšinou v súvislosti ako reakciu na konkrétne udalosti. The Guardian uvádza, že tou mohla byť  štvrtková žiadosť krajiny o členstvo v Komplexnej a progresívnej dohode o transpacifickom partnerstve (CPTPP).

CPTPP vzniklo v roku 2018, keď ho podpísalo jedenásť krajín ázijsko-tichomorských krajín. Ide o najväčší pakt voľného obchodu v regióne. Dopad má ale aj na svetovú ekonomiku, pakt predstavuje približne 13,5 % z globálnej ekonomiky.

zdroj: TASR/AP, Andy Wong

„Taiwan nemožno vo svete vynechať a musí sa integrovať do regionálnej ekonomiky,“ cituje hovorcu vlády Lo Ping-cheng The Guardian. 

Len pred týždňom podal oficiálnu prihlášku do CPTPP aj Peking, ktorý tvrdí, že Taiwan nemá v partnerstve, čo robiť, pretože je to územie Číny.

„Sme rozhodne proti tomu, aby každá krajina mala oficiálnu výmenu s Taiwanom, a rozhodne sme proti pristúpeniu regiónu Taiwan k akýmkoľvek oficiálnym zmluvám alebo organizáciám,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Zhao Lijian.

Je to šikana Číny tvrdí Taiwan, Peking odkazuje, že ostrovu sa môže zmocniť aj násilím 

Taiwan sa bráni, že je samostatná demokratická krajina a Peking nemôže rozhodovať o tom, kto sa má k dohode pripojiť a kto nie, pretože zatiaľ nie je členom paktu.

„Čínska vláda so svojimi skutkami v skutočnosti iba chce šikanovať Taiwan, a to aj v medzinárodnom spoločenstve. (Čína) je vinníkom zvýšeného nepriateľstva naprieč prielivmi,“ tvrdí taiwanské ministerstvo zahraničných vecí.

Čína zas pohrozila, že sa ostrova zmocní, aj násilím ak bude treba.

zdroj: Flickr/Cook Lee. Na snímke stíhačka J-16

Čína razí „princíp jednej Číny“ a považuje Taiwan za odštiepeneckú provinciu, ktorá bude jedného dňa znovuzjednotená s pevninou, a to aj napriek tomu, že tento demokratický ostrov má od roku 1949 svoju vlastnú vládu. Taiwanskú vládu považuje Peking za separatistickú.

V poslednom období panuje medzi Pekingom a Čínou ešte väčšie napätie, o čom sme už písali. Ostrov sa obáva možnej anexie zo strany Pekingu. Ešte v marci varoval americký admirál Philip Davidson pred možným napadnutím ostrova zo strany Číny počas šiestich rokov. „Taiwan je jednoznačne jednou z ich ambícií. … A myslím si, že hrozba sa prejavuje v tomto desaťročí, v skutočnosti v nasledujúcich šiestich rokoch,“ uviedol veliteľ indo-tichomorského velenia USA pred Senátom USA, uvádza NBC News. Podľa admirála bude chcieť Čína prevziať rolu Spojených štátov do roku 2050 a napadnutie Taiwanu im v tom má pomôcť.

Spojené štáty nepopreli ani nepotvrdili, že by v prípade vojenskej invázie na ostrov odpovedali vojenskou silou.

Japonsko a Austrália odkazujú, že sa nedajú zastrašiť 

Žiadosť oboch krajín môže dopadnúť negatívne. Členom CPTPP sú Austrália, Brunej, Kanada, Čile, Japonsko, Malajzia, Mexiko, Peru, Nový Zéland, Singapur a Vietnam. Je málo pravdepodobné, že by Austrália, Japonsko alebo Nový Zéland podporili čínsku žiadosť.

Japonsko sa už naopak vyjadrilo pozitívne k žiadosti Taiwanu. Problémom pre Taiwan môžu byť menšie krajiny, ktoré sa môžu báť čínskej pomsty v prípade podpory Taiwanu ako napríklad Vietnam.

Japonsko a Austrália sú zastúpené aj v zoskupení známym pod názvom Štvorstranný bezpečnostný dialóg (anglická skratka QUAD) v otázkach týkajúcich sa ochrany stability a demokracie indo-pacifického regiónu. Práve tam to tiež cítiť zvýšené napätie vo vzťahu k Číne.

Zvyšnými dvoma členmi sú Spojené štáty a India. V piatok sa zástupcovia všetkých štyroch štátov stretli v Bielom dome, uvádza TASR. Aj keď Čínu nespomenuli priamo, austrálsky premiér uviedol, že členské krajiny zoskupenia QUAD sú pripravené čeliť „akémukoľvek nátlaku, ktorý by na nich mohol byť vyvinutý“, pričom dodal, že chcú dať rovnakú možnosť všetkým krajinám v Indo-Pacifiku, pretože si „vážia svoju nezávislosť“.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, The Guardian, NBC News, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá