Nemci odvolili, budúcnosť majú neistú. Merkelová môže v úrade zostať ešte mesiace

  • V Nemecku skončili voľby, čakáme na výsledky
  • Podľa exit pollu sú sily vyrovnané
  • Predbežné výsledky nemusia odrážať realitu, veľa Nemcov volilo na diaľku
Merkel
TASR/AP, Michael Kappeler
  • V Nemecku skončili voľby, čakáme na výsledky
  • Podľa exit pollu sú sily vyrovnané
  • Predbežné výsledky nemusia odrážať realitu, veľa Nemcov volilo na diaľku

V Nemecku sa o 18:00 uzavreli volebné miestnosti. Rozhoduje sa, ktoré strany budú najbližšie roky vládnuť a hlavne kto vystrieda na poste kancelára Angelu Merkelovú. Tá sa rozhodla nekandidovať. Nateraz to vyzerá, že strany sa budú musieť spojiť do koalície. Víťazná strana pritom zrejme nebude mať veľmi silnú pozíciu, od 2. svetovej vojny nemala víťazná strana menej ako 31 %, teraz to tak zrejme bude.

Merkelová pritom môže v úrade zostať ešte mesiace, všetko záleží na povolebných rokovaniach. Nateraz sú výsledky tesné, bližšie informácie budú dostupné v priebehu pondelka. Budeme vás o nich informovať.

 

22:06 – Prvá spoločná diskusia všetkých kandidátov na post nemeckého kancelára a lídrov volebných kandidátok „Berliner Runde“ na stanici ZDF, ktorá sa konala po nedeľňajších voľbách do Spolkového snemu, ukázala nejednotnosť. Ako píše denník Kurier, podľa sociálneho demokrata Olafa Scholza dopadli voľby jednoznačne v prospech SPD. O funkciu kancelára sa okrem neho však naďalej uchádza i kandidát kresťanských demokratov Armin Laschet.

Kancelára si Nemci nevolia priamo; vyberá sa hlasovaním v dolnej komore parlamentu (Bundestagu) po vzniku novej vlády, približuje agentúra AFP. Znamená to, že kancelárka Angela Merkelová by mohla v úrade zostať ešte niekoľko týždňov či dokonca mesiacov, a to dovtedy, kým sa strany dohodnú na podobe novej koaličnej vlády.

zdroj: TASR/AP, Kay Nietfeld

Po mnohých rokoch dvojkoaličných vlád budú zrejme tentoraz na dosiahnutie väčšiny v parlamente potrebné tri strany, čo je podľa AFP bežné síce v krajinských parlamentoch, avšak nie na spolkovej úrovni.

Vo väčšine krajín so systémom parlamentnej demokracie nominuje prezident zostavením vlády zvyčajne stranu, ktorá vyhrala voľby. V Nemecku sa však na sondážnych rozhovoroch môžu zúčastňovať v podstate všetky strany. V tejto počiatočnej fáze, ktorá nie je časovo obmedzená, môžu jednotlivé politické subjekty viesť koaličné rokovania paralelne – zvyčajne si ale najväčšia strana prizve na diskusie menšie strany.

Rozhovory medzi stranami sa začnú hneď po tom, čo budú známe oficiálne výsledky. V pondelok sa uskutočnia stretnutia vedenia jednotlivých strán a budúci týždeň sa budú konať i prvé mítingy novozvolených poslancov, pričom SPD aj únia CDU/CSU majú rokovať v utorok.

21:44 – Podľa Zeit najnovšie prognózy hovoria, že si SPD drží tesný náskok pred CDU/SCU.

20:01 – Kandidát na post nemeckého kancelára z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet v reakcii na exit polly po nedeľňajších parlamentných voľbách vyhlásil, že s výsledkami nie je možné byť spokojný. Informovali o tom nemecké médiá.

„Bolo nám jasné…, že pôjde o otvorený, tvrdý a tesný volebný boj. A tak sa aj stalo,“ povedal v Berlíne šéf CDU Laschet, ktorého citoval magazín Spiegel. „Tento volebný deň predstavuje mimoriadnu situáciu,“ dodal.

„Ale už teraz môžeme povedať: S výsledkom nemôžeme byť spokojní… všetky demokratické strany však stoja pred veľkými výzvami. Musíme prekonať rozpory, aby sme Nemecko udržali pohromade,“ povedal. Upozornil na to, že po prvý raz vznikne v Nemecku vláda s troma koaličnými stranami. 

19:05 – Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) má jasný „mandát na vládnutie“. Vyhlásil to v nedeľu po uzavretí volebných miestností a zverejnení výsledkov z exit pollov generálny tajomník SPD Lars Klingbeil, informuje agentúra AFP.

zdroj: TASR/AP, Fabrizio Bensch

SPD podľa televízie ZDF predbehla úniu CDU/CSU so ziskom 26 percent o dva percentuálne body. Exit poll stanice ARD však priniesol nerozhodné výsledky – SPD aj CDU/CSU sa umiestnili na prvej priečke s 25 percentami hlasov.

„Vybojovali sme si cestu späť, SPD je späť, SPD má jasný mandát na vládnutie,“ povedal Klingbeil pre verejnoprávnu stanicu ZDF. 

Naopak, generálny tajomník CDU Paul Ziemiak pred novinármi priznal, že „straty sú trpké“. Pred štyrmi rokmi únia získala viac ako 30 percent hlasov. „Uvidí sa, či budeme mať možnosť zostavovať budúcu koalíciu pre našu krajinu,“ povedal s tým, že dobrú koalíciu by mohla CDU vytvoriť so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP).

Denník Die Welt si všíma, že ide o dosiaľ najhorší výsledok únie CDU/CSU v dejinách. Poukazuje tiež na to, že pre podobu budúcej koaličnej vlády bude rozhodujúce i konečné umiestnenie strany Ľavica. Tej totiž hrozí, že sa nedostane do parlamentu, keďže podľa exit pollov dosiahla päť percent a pohybuje sa tak tesne na hranici získania mandátu.

zdroj: TASRA/DPA, Kay Nietfeld

Z prognóz oboch staníc – ZDF i ARD – vyplýva, že SPD by mohla získať v Bundestagu 197-215 kresiel, únia CDU/CSU 198-200 mandátov, Zelení 119-120, FDP by obsadila 87-99 kresiel, AfD 83-87 a Ľavica 39-41 kresiel.

Volebná účasť dosiahla podľa prognóz ARD 76 percent – v roku 2017 bola o niečo vyššia (76,2 percenta).

18:19 – Nedeľňajšie parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili nerozhodne. So ziskom 25 percent hlasov sú na prvom mieste Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) a Kresťanskodemokratická únia (CDU), informuje denník Die Welt.

Podľa exit pollu televízie ZDF však vo voľbách do Spolkového snemu zvíťazila SPD s 26 percentami hlasov a únia CDU/CSU skončila až druhá s 24 percentami. Tretí sú podľa ZDF Zelení (14,5 percenta); nasledujú Slobodná demokratická strana (FDP) s 12 percentami hlasov, krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s desiatimi percentami a Ľavica (päť percent).

Zatiaľ čo si konzervatívna únia odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej v porovnaní s voľbami v roku 2017 výrazne pohoršila o 7,9 percenta, SPD si polepšila o 4,5 percenta a Zelení získali o 6,1 percenta viac hlasov. AfD stratila 1,6 percenta a podpora FDP stúpla o 0,3 percenta. Strana Ľavica dosiahla o 4,2 percenta menej než v predošlých voľbách.

Voličov piatich okrskov v západonemeckom meste Wuppertal po náleze bomby z druhej svetovej vojny tamojšie úrady v nedeľu dopoludnia vyzvali, aby si hlasovanie do Spolkového snemu odložili na neskôr.

V tej istej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktoré v polovici júla zasiahli ničivé povodne, mohli ľudia hlasovať i v provizórnych stanoch. Informovala o tom agentúra DPA.

Bombu, ktorú našli vo Wuppertale v sobotu večer, zneškodnili v nedeľu napoludnie. „Volebné miestnosti sú otvorené a dostupné bez obmedzení,“ uviedlo mesto následne vo vyhlásení. Hovorkyňa predtým zdôraznila, že dočasné prerušenie hlasovania voľby do Bundestagu vo Wuppertale neovplyvní. Voličom podľa nej totiž stále zostalo dostatok času na odovzdanie svojho hlasu.

zdroj: TASR/AP, Michael Kappeler

V noci na nedeľu evakuovali domy dovedna s 1500 obyvateľmi v okolí 250 metrov od nálezu. V okruhu 500 metrov, kde sa nachádzali aj dotknuté volebné miestnosti, dostali ľudia pokyn nevychádzať von.

V dôsledku záplav, ktoré zasiahli Severné Porýnie-Vestfálsko a Porýnie-Falcko v polovici júla, museli v niektorých oblastiach ľudia odvoliť v stanoch. V meste Swisttal neďaleko Bonnu napríklad postavili stan na športovisku. V iných oblastiach nahradili riadne volebné miestnosti napríklad autobusy či provizórne kontajnery.

Článok budeme aktualizovať.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Zeit

Najnovšie videá

Trendové videá