Zuzana Čaputová vystúpila v pléne NR SR: Podporujem očkovanie, no rozumiem strachu z neho. Ľudí staviame proti sebe
- Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla na schôdzi v NR SR správu o stave republiky
- Pripomenula, že podľa prieskumu si až 71 percent ľudí myslí, že sa slovenská spoločnosť nevyvíja správnym smerom
- Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla na schôdzi v NR SR správu o stave republiky
- Pripomenula, že podľa prieskumu si až 71 percent ľudí myslí, že sa slovenská spoločnosť nevyvíja správnym smerom
Na úvod prezidentka privítala poslancov, poslankyne, ale aj občanov a začala svoj prejav úvodnou vetou, ktorou chcela povedať, „Aby sme sa už nevracali do stavu pred koronakrízou, aby sme sa nevracali do stavu spolarizovanej spoločnosti.“
Slovensko zažilo rok traumy a tisíce pozostalých ľudí si ju ponesú po celý život. V Národnej rade SR (NR SR) to dnes povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka zdôraznila, že pri prednesení poslednej správy bolo Slovensko jednou z najúspešnejších krajín sveta, pokiaľ ide o zvládnutie zápasu s pandémiou.
Končiaca vláda Petra Pellegriniho (Hlas-SD) i nastupujúca vláda Igora Matoviča (OĽaNO) podľa nej vtedy urobila správne rozhodnutia v správnom čase, čo prispelo k tomu, že Slovensko malo aj v porovnaní so susedmi najmenej obetí na ochorenie COVID-19.
„Na hrozbu sme v prvej vlne reagovali rýchlo i rozhodne a prijaté opatrenia naši občania rešpektovali a dodržiavali. Na konci augusta 2020 už bola skutočnosť iná. Obavy vedeckej komunity sa začali premieňať na realitu vysokého počtu infikovaných, veľkého počtu hospitalizovaných aj tých, čo ochoreniu podľahli. Hrozba, ktorá nás mala zjednotiť, sa stala zdrojom najsilnejšej línie konfliktu,“ zhodnotila slovenská hlava štátu.
„Aj kríza v čase pandémie nám ukazuje naše krízové miesta. Narazili sme na deficity v civilnej obrane, v zdravotníctve, ale zároveň, títo ľudia odviedli výbornú prácu a patrí im veľká vďaka,“ konštatuje prezidentka.
„Zo zdravotníctva odišlo takmer 800 zdravotných sestier. Ľudí v zdravotníctve je málo. Je dôležité, aby sa rezort zdravotníctva stal prioritou. Školy sa majú zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé. Školy boli otvorené len 28 dní. Za nami je už len Kuba a Kostarika. Skoro každé piate dieťa sa nemohlo pripojiť na online vyučovanie a každé 10. dieťa sa na dištančné vyučovanie nepripojilo vôbec,“ dodáva prezidentka.
Strach a hnev sú dve najsilnejšie emócie, ktorými veľká časť spoločnosti reaguje na pandemickú krízu. Osobitne pri téme očkovania rozdeľujú našu spoločnosť.
„Môj pozitívny postoj k očkovaniu je známy, považujem za vhodné pripomenúť, že samotná skutočnosť, že niekto zaočkovaný nie je, nerobí z neho hlúpeho človeka. Rozumiem strachu z očkovania. Miesto toho, aby sme ľudí spájali, ich staviame proti sebe.“
Kritizovala zneužívanie strachu a hnevu na uvoľnenie nenávisti. Na Slovensku sa podľa nej nevieme zhodnúť na základných riešeniach v boji s pandémiou. Zdôraznila tiež, že ak deťom nedoprajeme psychosociálnu rekonvalescenciu, dôsledky pandémie môžu mať až generačný charakter.
Prezidentka pripomenula, že podľa prieskumu si až 71 percent ľudí myslí, že sa slovenská spoločnosť nevyvíja správnym smerom. Je to oproti minulému roku nárast o 20 percent. „Nedokážeme sa zhodnúť nielen na základných riešeniach v boji s pandémiou, ale ani na otázke spravodlivosti či potrebných reformách,“ dodala.
Čaputová pripomenula aj svoju úlohu nielen vyhlásiť referendum, ale i prebrať zaň zodpovednosť. Poslancom povedala, že majú možnosť prijať ústavnú zmenu a požiadať o vyhlásenie referenda. „Takéto referendum, a to som už viackrát verejne zdôraznila, neodkladne vyhlásim,“ dodala.
„Veľkou skupinou, ktorú pandemické vlny zasiahli veľmi silno, sú deti a mladí ľudia,“ pripomenula s tým, že Slovensko je na chvoste krajín OECD s najdlhšie zatvorenými školami. Ocenila zmenu prístupu k opatreniam v tomto školskom roku. Pripomenula, že osobitne ťažko doľahla situácia na deti zo sociálne slabších rodín.
Hlava štátu tiež pripomenula, že v dôsledku zmien a traumy, ktorou spoločnosť prechádzala, znepokojujúco narástol počet detí s úzkostnými či depresívnymi stavmi. „Naše deti a mládež zo všetkého najviac teraz potrebujú obdobie psychosociálnej rekonvalescencie. Ak im ju z nejakých dôvodov nedoprajeme a nezabezpečíme, dôsledky môžu nadobudnúť až generačný charakter,“ uzavrela prezidentka.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová je presvedčená, že vláda by mala uvažovať o cielených a zmysluplných kompenzáciách pri očakávanom raste cien potravín či energií. „Potrebujeme sa vysporiadať s rastom cien, s ktorým je spojené postpandemické oživenie svetovej ekonomiky. Ceny tovarov a služieb rastú kvôli efektu odloženej spotreby a kvôli narušeniu dodávateľských reťazcov vplyvom pandémie. Budú rásť ceny potravín aj energií a tento efekt tiež dopadne najmä na nízkopríjmové rodiny,“ povedala prezidentka.
V závere prezidentka vyzvala koaličné strany, že ak chcú ďalej vládnuť, mali by ukazovať jednotu a jasnú vôľu spolupracovať. „Lebo vzájomné spory iba prehlbujú sklamanie verejnosti. Týka sa to samozrejme aj opozície, ktorá spoluvytvára atmosféru, spoludefinuje mieru kultúrnosti v politike a vo výsledku sa podieľa na oslabení súdržnosti celej spoločnosti. Celková politická debata klesla na úroveň, kde nikdy nebola,“ myslí si Čaputová. Práca s klamstvom, vulgarizmy, osobné útoky sa už totiž podľa nej stávajú štandardom.
„Slovenská republika je dnes zranenou krajinou, ktorá potrebuje zvládnuť celosvetovú zdravotnú krízu s čo najmenšími stratami a potrebuje zvládnuť aj ďalšie výzvy, ktorým čelíme. My, politické vedenie štátu, máme zodpovednosť voči všetkým občanom, aby sme svoju rolu plnili na úrovni, ktorá bude porovnateľná s najlepšie riadenými štátmi sveta. K tomu potrebujeme vzájomný rešpekt a spoluprácu. Veľmi si želám, aby sme v tejto historickej skúške obstáli, lebo inak budú dejiny voči nám nemilosrdné,“ uzavrela prezidentka.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: SITA, TASR