PRIESKUM: Najväčším slovenským hitom je hoax starý 20 rokov. Veria im najmä ľudia, ktorí nemajú prácu či vzdelanie

  • Konšpiračným teóriám dôveruje približne 20 % Slovákov, vyplýva to z prieskumu agentúry MEDIAN SK pre RTVS
  • Konšpiráciam viac veria ľudia s nižším vzdelaním a nezamestnaní ľudia
pjimage-23
Unsplash/Bermix Studio, Unsplash/camilo jimenez
  • Konšpiračným teóriám dôveruje približne 20 % Slovákov, vyplýva to z prieskumu agentúry MEDIAN SK pre RTVS
  • Konšpiráciam viac veria ľudia s nižším vzdelaním a nezamestnaní ľudia

Hlavnými nepriateľmi konšpirátorov sú USA, Európska únia, imigranti, 5G sieť alebo ochorenie COVID-19. Ukázalo sa, že približne 20 % Slovákov dôveruje populárnym konšpiračným teóriám. 

Na konšpirácie a hoaxy sa v exkluzívnom prieskume zamerala agentúra MEDIAN SK. Prieskum vznikol na požiadavku RTVS. Zapojilo sa doňho 1 018 respondentov. „Prieskum dal respondentom na výber z niektorých najznámejších konšpirácií,“ objasňuje RTVS.

Konšpiračný víťaz 

Od útoku na dvojičky prešlo 20 rokov, no Slováci sa nad tragickou udalosťou stále zamýšľajú. Z prieskumu agentúry MEDIAN SK vyplýva, že na Slovensku je najpopulárnejšou konšpiráciou tá, že útoky mali byť riadené vládou USA. 

Slováci ďalej veria aj tomu, že Američania nikdy neboli na Mesiaci a že lietadlá vypúšťajú na ľudí jedy. Týmto konšpiráciám verí približne pätina z opýtaných. Na Slovensku je populárna aj konšpirácia o „čipizácii“ – každý 10 Slovák totižto verí tomu, že vakcína proti COVIDu je nástrojom na čipovanie ľudí. 

Kto má tendenciu veriť konšpiračným teóriám?

 „Sú to ľudia vo veku od 30 do 59 rokov, ľudia s nižším dosiahnutým vzdelaním. So základným alebo stredným vzdelaním bez maturity,“ cituje RTVS slová Michala Misloviča z agentúry MEDIAN SK, ktoré povedal v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko. 

Väčšiu tendenciu veriť konšpiračným teóriám majú nezamestnaní a ľudia, ktorí pochádzajú z menších obcí. 

Zdieľal/a si niekedy na sociálnej sieti hoax?

Zaujímavým zistením bolo, že dôvera v konšpiračné teórie sa líši aj na základe politických preferencií.

Ľudí, ktorí majú sklony veriť alternatívnym teóriám nájdeme najmä medzi voličmi strany ĽSNS, Smer-SD alebo hnutie Republika. Naopak, ak sa pozrieme napríklad na voličov strany SaS alebo Progresívneho Slovenska, tak zistíme, že medzi voličmi týchto politických strán takmer vôbec nenájdeme ľudí, ktorí majú sklony veriť takýmto alternatívnym teóriám,“ prehlásil Mislovič. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá