Ježiško bude musieť byť tento rok poriadne bohatý. Telefóny, notebooky a ďalšia elektronika zdražie o desiatky percent

  • Nedostatok čipov a zdraženie dopravy môže vyhnať ceny elektroniky nahor
  • Po Vianociach by sa však mali ceny ustáliť, upokojujú analytici
  • Siahnuť hlbšie do peňaženky budeme musieť aj pri ostatných nákupoch
nakupovanie elektronika black friday
Nákup elektroniky, ilustračná snímka TASR/AP Photo/Charlie Riedel
  • Nedostatok čipov a zdraženie dopravy môže vyhnať ceny elektroniky nahor
  • Po Vianociach by sa však mali ceny ustáliť, upokojujú analytici
  • Siahnuť hlbšie do peňaženky budeme musieť aj pri ostatných nákupoch

Slováci by sa mali pripraviť na zdražovanie elektroniky. Dôvodom je čipová kríza, ktorú vyvolala pandémia, s ňou spojené opatrenia a následné problémy s logistikou, prudký rast dopytu po čipoch a problémy so zladením ich výroby. 

Podľa odhadov spoločnosti Coface môžu ísť ceny elektrospotrebičov hore najmenej o 20 percent pri lacnejších produktoch a pri výrobkoch so zložitejšími a drahšími typmi čipov o asi 10 percent.

Zdražovanie pred Vianocami

Pandémia COVID-19 na jednej strane obmedzila logistické možnosti, na druhej strane prudko zdvihla dopyt po elektronike a digitálnych riešeniach tak zo strany domácností, ako aj firiem. Odvetvie nestačí odpovedať na oveľa rýchlejšie oživenie spotrebných sektorov, a to najmä automobilového priemyslu, elektroniky či vybavenia domácností,“ skonštatoval výkonný riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

Odborníci tak očakávajú pred Vianocami rast cien. „Pokračuje najmä pri notebookoch a telefónoch, mnoho výrobcov pravdepodobne predstaví svoje jesenné novinky už vo vyššej cenovej hladine zohľadňujúcej rastúce ceny komponentov,“ myslí si Čarný.

Kvantifikácia zdražovania je však podľa neho nateraz ťažká. „Pri bielom tovare je nárast až 25 %, väčšina elektroniky sa pohybuje v rozmedzí 10 – 20 % nárastu cien,“ načrtol s tým, že toto zvyšovanie nemusí byť úplne prenesené na spotrebiteľov.

Do koncových cien sa pritom podľa generálneho riaditeľa Coface pre Slovenskú republiku a Česko premieta nielen zvýšená cena samotných komponentov, ale tiež vysoká cena dopravy. „Ponuka lacnej elektroniky bude nižšia aj preto, že výrobcovia nedostatkové komponenty sústredia do drahších produktov s vyššou maržou. Hocako, po Vianociach by už rast cien mal ustať, toky tovaru i komponentov by mali byť stabilnejšie a v neposlednom rade možno čakať určité ochladenie dopytu,“ uzavrel Čarný.

Coface pôsobí v oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky. Spoločnosť zamestnáva v 100 krajinách približne 4 000 pracovníkov.

vianoce, medovniky
zdroj: Unsplash/Julia Volk, TASR/Dano Veselský

Zdražuje benzín aj potraviny

Celý svet čelí momentálne zdražovaniu, hore idú ceny energií, palív a v konečnom dôsledku aj potravín. Výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský hovorí, že ak sa nič neudeje, niektorí pekári budú musieť zastaviť výrobu, alebo radikálne zvýšiť ceny.

Ceny plynu oproti septembru minulého roka stúpli o 170 %. Ceny elektrickej energie lámu rekordy a sú oproti minulému roku dvojnásobne vyššie. Od plynu a elektrickej energie sme pri našej výrobe úplne závislí. Vláda musí urgentne nájsť riešenie pre podniky zásobujúce obyvateľov potravinami. Týka sa to nielen pekárov, ale aj ďalších sektorov potravinárstva ako sú mliekari, mäsiari či sladovníci, ktorí sú v podobnej situácii,“ povedal Milan Lapšanský.

Pečivo je pre obchodníkov základným či imidžovým sortimentom a v pultových cenách si jednotlivé obchodné reťazce podľa SZPCC výrazne konkurujú. Cenovo senzitívnejší spotrebitelia sa totiž podľa zväzu pri výbere miesta nákupu orientujú často práve podľa cien základného sortimentu, čiže tovaru, ktorý je v nákupných košíkoch vždy. Pekárom sa preto dlhodobo nedarí upraviť včas svoje odbytové ceny napriek relevantným a zdokumentovateľným argumentom. Pekári však už nie sú podľa Lapšanského schopní dodávať reťazcom pod výrobné náklady.

Ak vláda zlyhá pri riešení tejto energetickej krízy, čoskoro sa môže stať, že na pultoch obchodov bude problém nájsť čerstvý chlieb a pečivo. A ak, tak budú výrazne vyššie ceny. Vláda zanedbala pekárov počas COVID pandémie a nijako im nepomohla. Dopady sú o to zdrvujúcejšie, že ceny všetkých podstatných nákladových položiek od surovín, cez obalové materiály a energie až po cenu palív skokovito vzrástli takmer súčasne. Môže sa stať, že potravinárska výroba na Slovensku skolabuje,“ dodal Lapšanský.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá