Afganské ženy sa nevzdávajú. Učia sa doma, protestujú v uliciach a potajomky pracujú

  • Aj napriek sľubom Talibanu, ženské práva ostávajú výrazne obmedzené
  • Do škôl sa vrátili iba dievčatá zo základných škôl, ženy dostávajú v práci výpoveď
  • Napriek tomu exituje skupinka odvážnych, ktoré za svoje práva bojujú naďalej
Afganistan
TASR/AP, Felipe Dana/TASR/AP /Rahmat Gul
  • Aj napriek sľubom Talibanu, ženské práva ostávajú výrazne obmedzené
  • Do škôl sa vrátili iba dievčatá zo základných škôl, ženy dostávajú v práci výpoveď
  • Napriek tomu exituje skupinka odvážnych, ktoré za svoje práva bojujú naďalej

Počas prvej vlády militantného hnutia, v rokoch 1996 – 2001 bolo ženám znemožnené pracovať aj študovať. Taliban sa riadi prísnym právom šaría, ktoré neumožňuje prácu žien a výučbu dievčat spolu s mužmi.

Militantné hnutie tak argumentovalo, že na prácu a štúdium žien nie sú podmienky, čo prakticky uväznilo ženy a dievčatá doma.

Študentky sedia doma

Aj dnes sa k nám dostávajú znepokojujúce informácie o tom, že ženy sú vyhadzované z práce a študentky nesmú chodiť do školy. A to aj napriek tomu, že Taliban vyhlasoval, že práva žien bude rešpektovať.

Nový Taliban tvrdil, že štúdium dievčatám bude umožnené, ale do strednej školy sa zatiaľ vrátili len chlapci. Afganské deti mali mesačnú pauzu, odkedy krajinu ovládlo militantné hnutie. Na základné školy sa smeli vrátiť všetky deti, uvádza The Guardian.

Mali by sme pomôcť ľuďom z Afganistanu?

Taliban už avizoval, že ženy sa budú môcť vrátiť aj na vysoké školy. Budú však musieť nosiť predpísaný islamský odev. Študenti budú taktiež rozdelení na základe pohlavia. Minister pre oblasť vyššieho vzdelávania Abdul Bákí Hakkání povedal, že Taliban sa nechce vrátiť k obdobiu spred 20 rokov. „Začneme stavať na tom, čo existuje dnes,“ citovalo TASR

Do školy môžu iba najmladšie

Podľa CNN, malé svetielko nádeje ukazuje, že nie všetky dievčatá ostanú bez vzdelania, ako tomu bolo počas prvej vlády. Niektorým dievčatám sa totiž v tejto chvíli dostáva aspoň základe vzdelanie.

Stredoškoláčky a vysokoškoláčky však musia sedieť doma. Pre americkú televíziu o tom vypovedala aj študentka Sanam Bahniaová, ktorú zranil teroristický útok na jej školu v máji tohto roka, pri ktorom zahynulo vyše 80 ľudí. Sanam sa napriek vypätej situácii vtedy do školy vrátila.

„Jedna moja spolužiačka, ktorá bola zavraždená, skutočne tvrdo pracovala na svojom vzdelaní. Keď som počula, že bola umučená, cítila som, že sa musím vrátiť do školy a učiť sa. Pre pokoj v duši musím študovať a budovať moju krajinu, aby som mohol splniť jej priania a sny, “ povedala.

Kvôli Talibanu teraz Sanam sedí doma a učiť sa môže akurát tak z kníh, ktoré jej doma ostali.

Riskujú životy, no slobodu si nedajú

Napriek tomu, že Talibanci rozohnali niekoľko protestov proti vláde bez žien, mnohé z nich sa stále nevzdávajú. Niektoré aj napriek ohrozeniu života protestujú v uliciach a žiadajú pre ženy vzdelanie a možnosť pracovať.

„Keď odchádzate zo svojho domu kvôli boju, všetko zvážite,“ uviedla líderka protestu Sahar Sahil Nabizadaová pre CNN. Taliban sa jej opakovane vyhrážal, ale ona sa nevzdáva.

„Je možné, že zomriem, je možné, že sa zraním, ale je tiež možné, že sa vrátim domov živá. Avšak aj keď sa ja alebo dve či tri ďalšie ženy zraníme alebo zomrieme,  prijímame tieto riziká, aby sme vydláždili cestu ďalším generáciám. Aspoň na nás budú hrdí, “ povedala Nabizada.

Mnohé ženy si aj napriek hrozbe o život nemohli dovoliť nepracovať. Najrôznejšie obchádzajú systém ako napríklad Arzo Khaliqyar, ktorá naďalej robí taxikárku, aj napriek tomu, že riskuje život.

Svoju prácu však prispôsobila tomu, že vozí väčšinou ženy a rodiny a keď vidí kontrolné stanoviská Talibanu mení trasu. Na výber nemá. Je totiž vdova a nejako rodinu živiť musí.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá