Juraj Kucka si pred zápasom v anglickej Premier League nekľakol: Moje rozhodnutie je takéto. Ďakujem, že ma rešpektujete
- Hlavne v Anglicku je už tradíciou, že futbalisti si pred zápasmi vždy pokľaknú a vzdajú tak hold hnutiu Black Lives Matter
- Slovenský futbalista Juraj Kucka si pred stretnutím nekľakol, čo začali riešiť viacerí fanúšikovia
- Stredopoliar si to všimol a k situácii sa vyjadril na svojej sociálnej sieti
- Hlavne v Anglicku je už tradíciou, že futbalisti si pred zápasmi vždy pokľaknú a vzdajú tak hold hnutiu Black Lives Matter
- Slovenský futbalista Juraj Kucka si pred stretnutím nekľakol, čo začali riešiť viacerí fanúšikovia
- Stredopoliar si to všimol a k situácii sa vyjadril na svojej sociálnej sieti
Juraj Kucka je slovenský futbalista, ktorý na začiatku augusta prestúpil z Parmy do anglického Watfordu. V Premier League prvýkrát nastúpil len nedávno, no už od začiatku je dôležitou oporou mužstva.
Kucka nepokľakol
V najvyššej anglickej lige je už tradíciou, že pred každým zápasom si hráči pokľaknú. Je to znak pokory a nesúhlasu s rasizmom v športe.
Slovenský futbalista to pred posledným odohratým stretnutím nespravil, za čo ho viacerí už stihli odsúdiť. Vyjadril sa preto na Instagrame, kde vysvetlil, prečo si nepokľakol.
„Som zásadne proti rasizmu vo svete! Na poslednom zápase som nepokľakol preto, lebo rešpektujem všetkých rovnako a nikdy som sa nad nikoho nepovyšoval a neodsudzoval ho len kvôli tomu, že je inej farby pleti,“ napísal.
„Rozumiem gestu pokľaknutia ako prejavu boja proti rasizmu a aj tým, ktorí tak robia, ale moje rozhodnutie je takéto. Ďakujem, že ma rešpektujete. STOP RASIZMU!“
https://www.instagram.com/p/CUm4zfisZjY/?utm_source=ig_embed
Zdanie iba klame
Kucka si nekľakol ani pred zápasom proti Leedsu. Pridal sa k nemu však už aj spoluhráč Emmanuel Dennis. Na sociálnych sieťach sa potom strhla diskusia s humorným podtónom, ktorá svedčí o tom, že zdanie častokrát iba klame.
„Vie niekto, prečo si Kucka pred zápasom nekľakne na koleno?“ napísal fanúšik na Twitter.
https://twitter.com/watfordnyc/status/1436691713742057473?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1436691713742057473%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffutbal.pravda.sk%2Fzahranicne-ligy%2Fclanok%2F602619-spurny-slovak-kucka-v-leedsi-pred-zapasom-nepoklakol%2F
„Opýtaj sa ho, pretože ja nemôžem. On je strašidelný,“ odpovedal mu jeden z followerov. Autor príspevku mu však dal za pravdu. „Však je,“ odpísal mu.
Sú aj iné cesty
Problematiku Black Lives Matter sme už preberali aj my v mnohých článkoch. Rasizmus sa, žiaľ, dostal do futbalu a športovci chcú takto ukázať, že je pre nich každý človek rovnaký bez ohľadu na farbu pleti.
Nie je novinkou, že mnohí hráči, funkcionári a fanúšikovia sa búria proti zvyku pokľaknutia. Napriek tomu, že mnohí z nich sú proti rasizmu, myslia si, že existujú aj iné gestá, pomocou ktorých sa dá presadzovať myšlienka úcty voči hnutiu Black Lives Matter.
„Radšej ukážem na nápis Nie rasizmu na rukáve, ako to robia v niektorých iných športoch a vo futbale v iných krajinách. Jasne tým ukážem, že som proti rasizmu a rešpektujem všetkých,“ povedal španielsky futbalista Marco Alonso. Uviedol to denník Pravda.
Aj vedúci anglického klubu Gary Rowett vyzýva futbalové zväzy, aby našli lepší spôsob, ako zjednotiť ľudí v otázke boja proti rasizmu. Podľa neho musia nájsť futbalové úrady pozitívnejší spôsob, ako poukázať na problémy spojené s diskrimináciou a rasizmom.
Takisto pochválil iné futbalové kluby, ktoré v Anglicku robia skvelú prácu ohľadom rovnosti a antirasizmu. Uviedol to portál Sky Sports.
Podľa Rowetta je futbal skvelý šport a je poctený, že môže byť jeho súčasťou. Má silu pomáhať komunitám a v zákulisí by to malo byť rovnako.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: Pravda, Skysports