Odhaľuj peniaze za drogy či terorizmus. Známa banka hľadá ľudí na boj proti špinavým peniazom
- Zločincom sa každý rok podarí úspešne preprať až 90 % špinavých peňazí
- Preto je potrebné zvyšovať počty ľudí, ktorí transakcie monitorujú
- Spoločnosť ING má na Slovensku pracovné pozície dedikované práve overovaniu transakcií
- Zločincom sa každý rok podarí úspešne preprať až 90 % špinavých peňazí
- Preto je potrebné zvyšovať počty ľudí, ktorí transakcie monitorujú
- Spoločnosť ING má na Slovensku pracovné pozície dedikované práve overovaniu transakcií
Peniaze používané na ilegálne účely ako terorizmus či mafiánska činnosť sú na celom svete čoraz väčším problémom. Globálne sa ročne „preperie“ 2 % až 5 % svetového HDP.
Celosvetovo sa za rok takto zakryje od 700 miliárd do 1,7 bilióna eur. Tieto peniaze sú priamou záťažou pre krajiny, finančné inštitúcie a smerujú napríklad na podporu politickej korupcie, teroristických organizácií, autoritariánskych režimov či mafiánskych aktivít.
Ako to funguje? Zatiaľ, čo sme v minulosti boli svedkami toho, ako si nekalé organizácie zakladali seriózne biznisy, cez ktoré peniaze prepierali, dnes tento trend upadá. V online dobe totiž existuje množstvo nevystopovateľných spôsobov transferu peňazí od anonymných platobných brán až po kryptomeny.
Základom prania peňazí je ich presun z bánk v krajinách s kvalitnou regulačnou legislatívou do bánk v krajinách, kde si zo špinavých peňazí nerobia ťažkú hlavu. Potom nasleduje fáza takzvaného vrstvenia, ktorého cieľom je zakryť stopy tak, aby sa počiatočný pôvod peňazí stratil. V tretej fáze sú „čisté“ finančné prostriedky dostupné zločincom a ich zdroj sa dá vystopovať len ťažko. Globálny trh a jednoduché rýchle transfery napomáhajú anonymite peňazí ešte viac.
Špinavé peniaze odhaľujú aj Slováci
Proti nebezpečnému praniu špinavých penazí bojujú predovšetkým banky a polícia, ktoré sa vedia pochváliť slušnými úspechmi. V roku 2019 sa napríklad vystopovalo až 2,8 miliardy dolárov v Bitcoinoch, ktoré zločinci používali práve na transfer špinavých peňazí.
Technológie bojujúce proti nebezpečnému praniu špinavých peňazí práve zažívajú veľký pokrok a ponúkajú vzrušujúcu kariéru. Zodpovední ľudia v shared-service centrách napríklad odhaľujú, ktoré transakcie nie sú legálnymi príjmami a ide o skryté platby za nákup zbraní pre radikálne hnutie či zárobok zahraničného drogového kartelu.
Títo financial crime fighteri zároveň zachytávajú podozrivé aktivity, ktoré sa posúvajú na najvyššie bezpečnostné zložky, ako sú Europol či Interpol. Tým sa môžu pochváliť aj Slováci, ktorí pracujú v shared-service centre holandskej banky ING, ktoré sídli priamo v Bratislave.
Vojna proti špinavým peniazom v bratislavských officoch
Svetová spoločnosť ING ponúkala na Slovensku ešte v 90. rokoch rôzne služby vrátane bankovníctva a poisťovníctva. Od roku 2009 však vznikajú prvé základy súčasných kancelárií a od roku 2016 je ING Shared Services Bratislava súčasťou siete centier spoločne s Poľskom, Rumunskom a Filipínami.
Slovenská pobočka v Bratislave zamestnáva viac ako 1 000 ľudí, ktorí poskytujú podporu pre viac než 40 krajín. Bratislava je zo všetkých pobočiek už dlhodobo najlepšia a najefektívnejšia – máme tak byť na čo hrdí.
Zamestnanci majú možnosť nahliadnuť za oponu a sledovať svet bankovníctva z úplne inej perspektívy a ich zodpovednosťou je aj monitoring transakcií, ktorý odhaľuje spomínané špinavé peniaze a z ktorého následne čerpajú významné policajné organizácie.
ING v Bratislave hľadá zodpovedných ľudí, ktorí by bojovali proti finančnému zločinu. Hlavnou náplňou práce je analyzovanie podozrivých aktivít.
Financial crime fighteri sú v úplne prvej línii boja proti špinavým peniazom a sú zodpovední za vyšetrovanie podozrivých aktivít klientov a za hľadanie vhodných riešení, na ktorých pracujú s kolegami z celého sveta.
Ešte lepšiu ponuku dostávajú bojovníci proti finančným zločinom, ktorých zručnosťou je aj plynulé používanie cyriliky. Prejsť na ponuku →
Proti špinavým peniazom bojujú aj Sanction Defenderi, ktorí sa okrem monitoringu transakcií a vyšetrovania podozrivých aktivít starajú aj o podrobný skríning klientov.
Hľadajú aj juniorov bez skúseností
V shared-service centrum ING v Bratislave si plne uvedomujú, že takéto zručnosti sú zriedkavé a dávajú preto príležitosť aj šikovným juniorom, ktorých všetko potrebné naučia. Ako juniori tu pracujú napríklad ľudia s tlmočníckymi, mediálnymi či dokonca policajnými zručnosťami.
Seniorita sa v oblasti finančného zločinu dosahuje približne po 1,5 roku zamestnanie a viac informácií poskytuje rovno aj niekoľko zamestnancov ING.
Ako môžu neskúsení ľudia bojovať proti finančnému zločinu?
Junior Payment Specialist: Špecialisti na platby sa starajú o spracovávanie, kontrolu a monitoring platieb na dennej báze, kde sledujú podozrivé úmysly.
Identity & Access Management Administrator: Juniorov na tejto pozícii čaká monitorovanie prístupov do interných systémov a dajú sa tu tak dobre uplatniť široké IT zručnosti.
Práca bez šéfa
Shared-service centrum v Bratislave sa chváli rozdelením ľudí do menších multidisciplinárnych tímov, ktoré majú väčšiu slobodu ako obvyklé pracovné prostredia s pevnou hierarchiou. Takýto agilný alebo aj scrum tím sa sústreďuje viac na samoorganizáciu a vlastnú efektívnosť bez toho, aby ho k tomu nútil líder.
Agilita ale predstavuje celkovú zmenu v prístupe k riadeniu organizácie. Je to modernejší a efektívnejší prístup, v ktorom sa vypočuje názor každého. ING si spokojnosť zamestnancov voči tomuto prístupu overovala internými prieskumami, z ktorých vyšlo, že až 82 % zamestnancov si myslí, že sa vďaka tomu naučí nové zručnosti.
Okrem dobrého pocitu z odhaľovania zločinov a modernému prístupu k práci láka shared-service centrum aj na iné benefity.
Správny work-life balance sa ľahšie dosahuje vďaka pružnému pracovnému času, či 1 hodine voľna navyše každý týždeň. Seniorní zamestnanci dostávajú aj ďalšie extra dni voľna či príspevok do III. piliera a na životné poistenie. Pri úspešnej referencii dostáva každý zamestnanec tisíc eur.
Zobraziť voľné pracovné pozície →