DOBRÉ SPRÁVY: Tretia očkovacia dávka je otázkou dní. Polícia však musí ochraňovať zdravotníkov

  • Takzvaný booster by malo začať Slovensko poskytovať už čoskoro
  • Minister zdravotníctva tvrdí, že vláda čakala len na schválenie posilňovacej dávky Európskou liekovou agentúrou (EMA)
  • Minister vnútra dodal, že očkovacie tímy aj nemocnice dostanú podporu polície
očkovanie
TASR/AP, Mary Altaffer, Rolf Vennenbernd
  • Takzvaný booster by malo začať Slovensko poskytovať už čoskoro
  • Minister zdravotníctva tvrdí, že vláda čakala len na schválenie posilňovacej dávky Európskou liekovou agentúrou (EMA)
  • Minister vnútra dodal, že očkovacie tímy aj nemocnice dostanú podporu polície

Tretia dávka vakcíny sa na Slovensku stane realitou. Budúci týždeň plánuje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský začať s oslovovaním ľudí so slabou imunitou. Následne plánuje ministerstvo podať posilňujúcu dávku aj v domovoch sociálnych služieb. Informácie poskytol minister zdravotníctva po rokovaní Ústredného krízového štábu, informujú TV Noviny.

Slovensko vraj čakalo len na oficiálne schválenie posilňujúcej dávky Európskou liekovou agentúrou (EMA). „Pokiaľ tieto dve skupiny budeme mať rozbehnuté, bude otázkou jedného týždňa, kedy sa očkovanie rozbehne aj na verejnosti, “ spresnil minister Lengvarský. 

Útoky antivaxerov

Po rokovaní sa vyjadril aj minister vnútra Roman Mikulec, ktorý potvrdil, že mobilné očkovacie tímy aj nemocnice dostanú podporu od polície. Tá vznikla na základe útokov antivaxerov.

„Faktom je, že zdravotnícky personál prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú, je potrebné preto prijať aktívne opatrenia, ktoré týmto incidentom zabránia,“ povedal Mikulec. Krízový štáb sa konsenzuálne dohodol na konkrétnych opatreniach.

Časť z nich bude okamžite aplikovaná do praxe, o ďalších budú hovoriť na nasledujúcom zasadnutí ÚKŠ, priblížil minister vnútra. Podotkol, že témou ÚKŠ bola aj cielená a efektívna komunikačná stratégia zainteresovaných rezortov v tejto oblasti.

„Aby sme informovali, k akým útokom dochádza, čo z nich vyplýva, aké sú sankcie a akým spôsobom budú riešené. Samozrejme, takéto prípady už sú riešené aj momentálne,“ ukončil Mikulec, dodáva TASR.

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran má podľa ministra určiť, koľko síl a prostriedkov možno na zvýšenú ochranu zdravotníkov použiť.

Polícia rovnako požiada o súčinnosť ďalšie bezpečnostné zložky, ako sú Ozbrojené sily (OS) SR, Zbor väzenskej a justičnej stráže a tiež Finančnú správu SR. Situáciu má polícia mapovať v súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva.

Terčom sú aj mediálne známe mená

Odporcovia očkovania neútočia len na spomenuté zariadenia a tímy, ale aj na odborníkov, ktorých mená sú v spoločnosti známe. Výnimkou nie je ani profesor Krčméry, toho chceli len pred pár mesiacmi poliať kyselinou.

Okrem toho odborník na tropickú medicínu uviedol, že ľudia na neho podávajú trestné oznámenia, vyhrážajú sa mu a dokonca ho chcú aj fyzicky napadnúť. Krčméry prezradil, že doteraz bolo na neho podaných vyše sto trestných oznámení.

Na útoky voči jeho osobe si už pomaly zvykol. „Útoky prebiehajú niekoľkokrát do týždňa, včera bol aj pokus o fyzický útok, ale to by ešte človek zniesol, lebo aj na Haiti na nás strieľali, ale útoky na rodinných príslušníkov nie,“ uviedol Krčméry.

Priznal tiež, že vyhrážky nezažíva len on, ale i množstvo ďalších odborníkov napríklad z konzília.

29. septembra sme ťa informovali, že útočník napadol aj poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú. Na rokovanie Národnej rady SR meškala, pretože musela ísť k lekárovi. Dôvodom napadnutia poslankyne mal byť jeho nesúhlas s názormi Cigánikovej.

Meškala som, pretože som bola u lekára, lebo ma napadol chlap, ktorý nesúhlasí s mojimi politickými názormi,“ povedala v pléne poslankyňa. Prípad odmietla ďalej komentovať, zaoberá sa ním polícia.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, TV Noviny, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá