Fero Joke chodí do škôl vyučovať sexuálnu výchovu, tvrdí poslanec Taraba. Chce pretlačiť „Orbánov“ zákon
- Do parlamentu sa dostal návrh zákona, ktorý bol veľmi podobný maďarskému zákonu o LGBTI ideológii
- Poslanec NR SR Tomáš Taraba v pléne spomína Fera Jokea
- Fero Joke sa povedal, že pán poslanec sa chce len priživiť na jeho číslach
- Do parlamentu sa dostal návrh zákona, ktorý bol veľmi podobný maďarskému zákonu o LGBTI ideológii
- Poslanec NR SR Tomáš Taraba v pléne spomína Fera Jokea
- Fero Joke sa povedal, že pán poslanec sa chce len priživiť na jeho číslach
Do parlamentu sa dostal návrh zákona, ktorý bol veľmi podobný maďarskému, takzvanému Orbanovmu zákonu. Ten pojednáva o sprísnení práv pre LGBT. Rovnako ako návrh zákona, ktorý predložil Miroslav Urban. V ňom malo ísť najmä o to, aby nebola deťom v školách a škôlkach prezentovaná LGBTI ideológia.
Ako uvádzajú Aktuality, jedným z najväčších obhajcov tohto návrhu bol opozičný zákonodarca Tomáš Taraba. Ten v pléne vystúpil s veľmi odvážnym prejavom, z ktorého je jasne citeľný odpor voči ľuďom z LGBTI komunity.
Fero Joke ako nežiadúca osoba
Taktiež spomenul konkrétneho influencera, ktorý vystupuje pod menom Fero Joke a nie je ani verejným tajomstvom, že František je gej.
„Ale to, že vy z kresťanského prostredia sa tu postavíte a vy idete vedome potopiť zákon na ochranu detí, tak to akože som naozaj toto nerátal. Na slovenské školy chodia nejakí Fero Joke a podobne vyučovať sexuálnu výchovu, že či ste s tým ako kresťania teda v tejto koalícii v pohode,“ uviedol Tomáš Taraba v NR SR.
Social Awards Slovakia (SOWA) organizuje projekt, v ktorom budú niektorí influenceri navštevovať stredné školy a podávať študentom rôzne prednášky.
Jednou z týchto prednášok má byť aj diskriminácia a samotné správanie sa k inak orientovaným deťom či dospelým. Aj Fero Joke je jedným z infulencerov, ktorý tieto školy navštívi.
Štefan Šperka pre Aktuality povedal, že tieto prednášky sa zatiaľ neuskutočnili. „Mrzí nás, že náš plánovaný projekt využíva pán Taraba a niektoré dezinformačné weby na šírenie paniky, my sme však nikdy nekomunikovali len influencerov.“
„Základom diskusií so žiakmi na stredných školách (vyššie ročníky) bude vždy aj odborník na danú tému, ktorý by prípadne mohol žiakom pomôcť, či ich nasmerovať,“ hovorí Štefan Šperka, organizátor projektu SOWA.
Avšak, pre Nový Čas sa vyjadril aj samotný Fero Joke. „V zásade ja som nikde nebol, ani som nemal ísť. Mne bolo len povedané, či by som šiel do jedného projektu. Na to som povedal, že nemám čas. Išlo o to, hovoriť o homofóbii a týchto veciach, a ľuďom ukázať, áno, som gej a normálne fungujem v spoločnosti.“
Fero Joke sa pre Nový Čas vyjadril aj k pánovi Tarabovi, o ktorom povedal, že pán poslanec sa chce len priživiť na jeho číslach. „Ak aj on potrebuje nejaké čísla a chce si urobiť renomé, tak nech pokojne začne točiť krátke zábavné skeče a nemúti vodu. A že ho veľmi pekne pozdravujem, a nech si nezbiera čísla na iných,“ dodal.
Bude sa zákon navrhovať znova?
Keďže parlament o tomto zákone zatiaľ nehlasoval, ale len vrátil návrh na dopracovanie, do úvahy spadá aj to, že sa v parlamente objaví znova.
Keď sme sa pýtali koaličných partnerov, aký majú na takýto zákon názor a či by ho podporili, mediálny tím OĽaNO nám odpovedal veľmi nekonkrétne.
„Aktuálne máme pred sebou množstvo úloh v oblasti ochrany právneho štátu, sfunkčnenia inštitúcií, skvalitnenia verejných služieb a zvyšovania životnej úrovne občanov. A teda nevidíme dôvod, prečo by mala byť verejnosť zaťažovaná rôznymi kontroverznými témami,“ odpovedal mediálny tím OĽaNO na naše otázky.
Strana SaS sa vyjadrila jasnejšie a odpovedala aj na otázku, či by oni sami navrhli takýto zákon a ako by k nemu pristupovali, aby ho navrhol niekto z koaličných partnerov.
„Počkáme si na paragrafové znenie, ktoré by malo byť zrejme predložené najskôr na koaličnej rade. Nesúhlasili by sme však a dosť jasne by sme to formulovali,“ uviedla Marie Stracenská z komunikačného oddelenia SaS.
Tretia koaličná strana Sme Rodina zatiaľ žiadny takýto zákon neplánuje navrhovať. Taktiež však uviedli, že ak budú narastať rôzne liberálno-extrémistické požiadavky, považujú za nutnosť predkladať takéto návrhy zákonov, aby sa tak nedialo.
Pre Nový Čas sa k samotnému zákonu a celej problematike opäť vyjadril aj Fero Joke.
„Je mi veľmi ľúto, že takto riešia ľudí cez zákony. Myslím si, že my by sme mali skôr prijímať zákony, ktoré by pomohli žiť ľuďom s inou orientáciou, a veľmi mi je ľúto, že sa takéto niečo ešte chce prijímať.“
Zdroje: Aktuality, Nový čas, NR SR/40. schôdza