Mladý Slovák opísal svoju najhoršiu závislosť: Bez kratomu som si nevedel predstaviť deň
- Kratom začína vzbudzovať pozornosť medzi viacerými mladými Slovákmi
- Látka môže mať na organizmus pozitívne, no zároveň aj negatívne účinky
- Kratom začína vzbudzovať pozornosť medzi viacerými mladými Slovákmi
- Látka môže mať na organizmus pozitívne, no zároveň aj negatívne účinky
S legálnym užívaním CBD olejov sa v posledných mesiacoch na Instagramoch rôznych známych aj menej známych ľudí roztrhlo vrece. Ich najväčší boom už však pomerne upadol a pozornosť sa začína upriamovať na menej medializovanú rastlinu známu ako kratom.
Ide o rastlinu pestovanú v juhovýchodnej Ázii, najmä v Thajsku, odkiaľ sa dostala do celého sveta. Svojimi účinkami spôsobuje rôzne kontroverzie a často je prirovnávaná k alkoholu či marihuane.
Preventívne je zakázaná v mnohých krajinách, hoci výskumy doposiaľ nepriniesli dostatočné množstvo faktov, či je pre človeka jej pravidelné užívanie nebezpečné, prípadne prínosné. Na zoznam krajín, v ktorých je kratom zakázaný, pribudlo už aj Slovensko. Mnohí užívatelia kratom obhajujú, že ide o liečivú rastlinu, ktorá im pomáha pri potláčaní bolestí a dodáva energiu.
V decembri 2020 došlo k zaradeniu kratomu do I. skupiny psychotropných látok. Kratom totiž obsahuje aktívnu zložku alkaloidov mitragynin a 7-hydroxymitragynin s potenciálnymi analgetickými, protizápalovými alebo svalovo-relaxačnými účinkami.
Podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť vyvoláva stimulačné účinky, ako sú bdelosť, družnosť, točenie hlavy a zníženú motorickú koordináciu. Stačí pritom užiť len malú dávku s hmotnosťou do pár gramov. V Čechách zostáva stále legálny.
Čo je to kratom?
Vždyzelený tropický strom okrem Thajska vo veľkom vieme nájsť aj v Mjanmarsku či Malajzii. Ide o tropický strom z čeľade Rubiaceae a jeho listy obsahujú viac ako štyridsať rôznych alkaloidov. Dokým bol kratom na Slovensku legálny, tak si si vedel jeho listy v podobe prášku voľne objednať z pohodlia domova za pár eur. Práve táto zmes alkaloidov spôsobuje účinky, vďaka ktorým je látka taká obľúbená a jej popularita medzi Slovákmi prudko rástla.
So svojimi skúsenosťami sa so Startitup podelil mladý Slovák, ktorý si na kratome „fičal” aj s prestávkami takmer dva roky. Pre účely zachovania súkromia a anonymity jeho meno nebude zverejnené.
„V istom období života som sa začal ponárať do takej väčšej sociálnej uzavretosti. Spočiatku som mal iba úzkosti, neskôr som pociťoval silne depresívne stavy. Mohol som začať užívať lieky, ktoré mi predpísal lekár a čakať, kým začnú účinkovať. To som však nechcel,“ opisuje svoje začiatky.
„Začal som teda googliť rôzne prírodné veci, ktoré by mi mohli pomôcť cítiť sa lepšie, no a našiel som rastlinu s názvom kratom. Označená bola ako výživový doplnok a užívatelia popisovali samé pozitívne účinky. Tak som si povedal, že to vyskúšam. Objednal som si to z nejakej slovenskej stránky a do pár dní som to začal brať.“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je vlastne kratom a aké má účinky?
- Prečo mladí Slováci vyhľadávajú túto látku?
- Naozaj má účinky ako tvrdá droga? Odpoveď ťa prekvapí
- Prečo vytvára závislosť a ako s ňou bojovať
- Patrí k jednej z najhorších závislostí, má to jasné vysvetlenie
- Čo všetko spôsobuje
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti