Kollár: Tí, ktorí nám pred rokom sľubovali koniec pandémie za tri týždne, dnes tvrdia, že veľká vlna bude do jari
- Zatiaľ čo niektoré krajiny postupne rušia protipandemické opatrenia, Slovensko o niečom podobnom zatiaľ len sníva
- Dôvodom je skutočnosť, že zaočkovaných máme stále len okolo 2,4 milióna obyvateľov
- Zatiaľ čo niektoré krajiny postupne rušia protipandemické opatrenia, Slovensko o niečom podobnom zatiaľ len sníva
- Dôvodom je skutočnosť, že zaočkovaných máme stále len okolo 2,4 milióna obyvateľov
Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti pripomína, že s pandemickými opatreniami žijeme na Slovensku už od marca 2020, a teda viac ako rok a pol.
„Je pravdepodobné, že mnohé opatrenia by mohli v ideálnej krajine s ideálnymi ľuďmi a neobmedzenými zdrojmi fungovať. V realite však veci môžu vyzerať inak. Nie je ideálna ani naša krajina, ani jej vláda, ale ani my, jej občania,“ konštatuje.
V súvislosti s opatreniami sa oplatí pozrieť aj do obľúbenej Austrálie. V austrálskom štáte Nový Južný Wales a jeho hlavnom meste Sydney, kde žije vyše päť miliónov ľudí, sa v pondelok po 106 dňoch skončil lockdown.
Počas tohto obdobia odhalili testy 63-tisíc nakazených a v súvislosti s koronavírusom bolo zaznamenaných viac ako 430 úmrtí, uviedla agentúra DPA.
Lockdown bol ukončený po tom, čo bolo plne zaočkovaných viac ako 70 % populácie nad 16 rokov. V celej Austrálii je v súčasnosti zaočkovaných necelých 62 % obyvateľov.
Austrálski lekári však varujú pred príliš rýchlym uvoľňovaním opatrení. Mohlo by to podľa nich spôsobiť tlak na zdravotnícky systém a ohroziť životy, informuje agentúra Reuters.
Matematik Richard Kollár hovorí, že Austrálii drží v boji s pandémiou palce, keďže to pre ňu nebude jednoduché obdobie.
Nie sú zbytočné
„Mnohé opatrenia u nás stále dávajú zmysel. Stále asi nie je úplne rozhodnuté o tom, do akej miery sa preplnia covidovými pacientmi naše nemocnice.
Rozhodne o tom minimálne do malej miery aj naše správanie a ochota dodržiavať aspoň tie kľúčové opatrenia. Niektoré totiž dokážeme dodržiavať aj pri takmer normálnom živote,“ tvrdí matematik.
Tvrdí, že možno bude potrebné oslavu 50-ky odložiť o pár mesiacov, ale volejbal si asi budeme môcť zahrať celú zimu.
Predpovede toho, ako dlho budeme na Slovensku s opatreniami, sa aj podľa slov experta rôznia. Ako pri každej téme aj v tomto prípade sú optimisti aj pesimisti.
„Zatiaľ sme však videli, že extrémne predpovede zvyčajne nevyšli. Takto pred rokom nám dokonca sľubovali koniec za tri týždne tí istí, čo dnes tvrdia, že budeme mať veľkú vlnu až do jari. Je to neuveriteľné. Avšak nám je asi všetkým jasné, že opatrenia tu ešte budú určite aspoň pár mesiacov a že sú aj budú potrebné.“
Podľa Kollára budú efektívne aspoň dovtedy, kým nebude jasné, že to naše kapacity nemocníc zvládnu. Tých, ktorí tvrdia, že už žiadne opatrenia nepotrebujeme, pozýva na online diskusiu odborníkov, ktorá sa uskutoční dnes o 20:00.
„Mýlia sa, veľmi. Ale pozvite na ňu aj tých, ktorí tvrdia, že by bolo najlepšie sa znovu kompletne izolovať a že všetko by bolo dobré sprísniť. Aj tí sa mýlia. Veľmi,“ dodáva.
Mali opatrenia zmysel?
To, ako účinné bolo zavádzanie opatrení v jednotlivých krajinách, sa začína postupne kryštalizovať.
Správa britského parlamentu napríklad ukázala, že Britská vláda na začiatku pandémie príliš dlho vyčkávala so zavedením lockdownu a premeškala šancu zastaviť šírenie koronavírusu, čo viedlo k tisíckam úmrtí. Informovalo BBC a agentúra AP.
Členovia vlády sa podľa zistení poslancov neriadili odporúčaniami expertov ani poznatkami získanými počas predchádzajúcich epidémií ochorení SARS, MERS a ebola.
K zavedeniu prísnejších opatrení a lockdownu sa napokon odhodlala, až keď hrozil kolaps nemocníc preťažených náporom pacientom s ochorením COVID-19.
„Úplný lockdown bol nevyhnutný a mal prísť skôr, vzhľadom na neexistenciu iných stratégií, napríklad dôslednej izolácie nakazených, zmysluplného testovacieho a trasovacieho mechanizmu a prísnych pohraničných kontrol,“ píše sa v správe z poslaneckého vyšetrovania.
Len pre predstavu, koronavírus si vo viac ako 62 miliónovom Spojenom kráľovstve vyžiadal od marca 2020 už takmer 138 000 obetí.
Na Slovensku počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 17 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 752 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 499.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár, Reuters, BBC