Ženy odmietajú Záborskej zákon, majú plán, ako ju zastaviť. Zobrali varechy a vyrážajú do ulíc
- Zákon pomoci tehotným ženám okrem iného predlžuje čakaciu lehotu na interrupciu
- Do druhého čítania ho posunulo 75 poslancov
- Od žien rozhodnutých pre ukončenie tehotenstva žiada vyplniť citlivé informácie
- Zákon pomoci tehotným ženám okrem iného predlžuje čakaciu lehotu na interrupciu
- Do druhého čítania ho posunulo 75 poslancov
- Od žien rozhodnutých pre ukončenie tehotenstva žiada vyplniť citlivé informácie
Iniciatíva Nebudeme ticho ohlásila štrajkovú pohotovosť a to kvôli ďalšiemu pokusu Anny Záborskej sprísniť potratovú legislatívu. Znakom štrajku majú byť varechy, na ktoré účastníci protestu napíšu odkaz.
Takýmto spôsobom chcú od 18. októbra postupne obsadiť ulice. Na sociálnych sieťach sa k protestu môžeš pripojiť aj ty a to s využitím hashtagov #NebudemeTicho a #BuducnostJeVarecha.
Štrajkovať chcú až dovtedy, kým sa situácia v parlamente nezmení a poslanci sa nebudú pokúšať obmedzovať prístup k interrupciám.
Ďalší pokus o obmedzenie reprodukčných práv
Návrh zákonu poslankyne OĽaNO Anny Záborskej sa takmer nelíši od jej predchádzajúcich aktivít. V parlamente predložila Zákon o pomoci tehotným ženám, podľa mnohých ľudí však je tento názov nonsens.
Prekáža im najmä fakt, že zákon predlžuje povinnú čakaciu dobu na vykonanie interrupcie zo 48 na 96 hodín, čo s pomocou tehotným ženám nemá nič spoločné.
Okrem toho časť návrhu zákona rieši aj zvýšenie príspevku pri narodení zdravotne znevýhodneného dieťaťa, vyplatenie príspevku pri narodení aj štvrtého dieťaťa či bývanie pre tehotné ženy, ktoré sú v núdzi a požiadajú o to.
Pre mnohých je nepochopiteľná aj skutočnosť, prečo sú tieto požiadavky v jednom zákone spoločne s predĺženou lehotou. Návrh zákona prešiel do druhého čítania, zahlasovalo zaň 75 poslancov.
Reklama na interrupcie?
Iniciatíva Nebudeme ticho poukázala aj na sporný „zákaz reklamy“ v zákone. Záborská chce zakázať reklamu na potrebu alebo dostupnosť umelého ukončenia tehotenstva, ale tiež na služby alebo tovary ponúkané na účely výkonu umelého tehotenstva.
To by podľa kritikov v praxi znamenalo, že informácie o interrupcii nevyhľadáš na Google. Pre ženy sa tieto informácie stanú ťažko dohľadateľnými.
Mimovládna organizácia Ženské kruhy namieta, že novela žiada absolútny zákaz poskytovať informácie o tom, že vykonávajú služby spojené s ukončením tehotenstva. Zákaz by platil aj v prípade, že by interrupcia bola potrebná zo zdravotného hľadiska.
Záborská chce, aby bolo náročnejšie sa k takýmto informáciám dostať, na druhej strane však žiada, aby ženy vypĺňali formulár, ktorý by zhromažďoval citlivé informácie o ekonomickej situácií žien, počte detí, psychickej rovnováhe a podobne.
Falošná pomoc
Bývalá poslankyňa strany Za ľudí Vladimíra Marcinková na svojom Instagrame zdieľala príspevok o tom, že predkladala v parlamente novelu o zaručení prítomnosti rodiča pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a právo rodičiek na prítomnosť blízkej osoby pri pôrodoch.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Nezavádzam touto novelou žiadny nový právny nárok. Už dnes má podľa medzinárodných zmlúv a dohovorov, ktoré sú pre SR záväzné, detský pacient pri pobyte v nemocnici právo mať pri sebe blízku osobu. V praxi sme však svedkami toho, že toto právo detí sa porušuje,“ uviedla Marcinková.
Prekáža jej najmä pokrytectvo ľudí, ktorí v parlamente rozprávajú o ochrane života, avšak ich aktivita je obmedzená len na zákazy interrupcií.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Nebudeme ticho, Ženské kruhy, Vladimíra Marcinková, Startitup