Prípravok, ktorý máš určite doma, môže spôsobovať jeden z najrozšírenejších druhov rakoviny na svete
- Dve nové štúdie ukázali spojenie medzi rakovinou prsníka a hliníkom
- Kov preniká do buniek a spôsobuje nestabilitu, čo je znakom vzniku nádorov
- Vo Francúzsku je obmedzená koncentrácia hliníku v prípravkoch
- Dve nové štúdie ukázali spojenie medzi rakovinou prsníka a hliníkom
- Kov preniká do buniek a spôsobuje nestabilitu, čo je znakom vzniku nádorov
- Vo Francúzsku je obmedzená koncentrácia hliníku v prípravkoch
Desaťročia trvajúca diskusia, či zložky v deodorante môžu viesť k rakovine prsníka, je vďaka dvom novým štúdiám ukončená, prináša správu Euronews.
Problémom je najmä hliník, ktorý sa často využíva v antiperspirantoch a deodorantoch na zníženie potenia a ktorý môže v prsných receptoroch pôsobiť ako estrogén.
Ide o prelom, pretože v minulosti štúdie uviedli, že neexistuje žiadna súvislosť medzi hliníkom používaným v dezodorantoch a rakovinou prsníka. Dve nové publikácie potvrdili toxické účinky hliníkových solí a ich karcinogénny potenciál na bunky v prsníku.
Štúdie uskutočnila skupina vedcov z Fonation des Grangettes a Centre d’Onco-Hématologie v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Viedli ju švajčiarski vedci André-Pascal Sappino a Stefano Mandriota.
Výsledky testov
Vedci vykonali sériu testov na bunkách škrečka a dokázali, že v cicavčích bunkách, vrátane buniek v mliečnej žľaze (nachádzajúce sa v ženských bunkách), vystavené hliníkovým soliam sa objavuje genómová nestabilita ako zmena štruktúry a počtu chromozómov.
Dochádza k tomu počas malígnej transformácie spôsobenej osvedčenými karcinogénmi a preto potvrdili karcinogénny potenciál hliníka.
Najrozšírenejšia rakovina na svete
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na konci roka 2020 diagnostikovali rakovinu prsníka u 7,8 milióna žien, čo z nej robí najrozšírenejšiu rakovinu na svete.
Rakovina prsníka nie je prenosná ani infekčná choroba a dôvody jej vzniku stále nie sú úplne objasnené.
WHO uvádza, že približne polovica prípadov rakoviny prsníka sa vyvíja u žien, ktoré nemajú žiadny identifikovateľný rizikový faktor rakoviny prsníka iný ako pohlavie a vek. Najrizikovejšie sú ženy vo veku nad 40 rokov.
Niektoré faktory zvyšujú riziko rakoviny prsníka, vrátane vyššieho veku, obezity, škodlivého požívania alkoholu, rodinnej anamnézy rakoviny prsníka, anamnézy radiačnej záťaže, fajčenie a postmenopauzálnej hormonálnej terapie.
Nové štúdie uvádzajú, že tieto pozorovania po prvýkrát identifikujú environmentálnu chemikáliu, ktorá môže prispieť k zvýšeniu výskytu rakoviny prsníka.
Štúdie tiež ukazujú na to, že spojenie hliníka a rakoviny prsníka pripomína históriu azbestu. Soli hliníka sa nepoužívajú len v deodorantoch proti poteniu, ale aj v iných kozmetických výrobkoch, ako sú opaľovacie krémy.
Obmedzenia
Podľa vedcov však ešte chvíľu potrvá, kým budú môcť prísť s oficiálnym prehlásením. Výsledky testov na myšiach a škrečkoch sa nedajú ľahko aplikovať aj na ľudí, bude preto potrebné urobiť množstvo ďalších štúdií.
Vo Francúzsku podľa RTVS už Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotníckych výrobkov (ASNM) obmedzila koncentráciu hliníka v kozmetických výrobkoch na 0,6 %. Takisto odporúča nepoužívať výrobky obsahujúce hliník hneď po holení alebo na poškodenú pokožku.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: International journal of Molecular Sciences, EuroNews, RTVS