„Komunizmus bol lepší, vakcína je zlo.“ Hoaxy sa šíria v skupine na Facebooku, ktorá vyzerá úplne nevinne
- Polícia na svojej facebookovej stránke upozorňuje na skupinu RETRO SPOMIENKY NA DETSTVO, v ktorej sa šíri viacero konšpirácií a hoaxov
- Vyzvali administrátora, aby si začal plniť svoju funkciu zodpovedne
- Polícia na svojej facebookovej stránke upozorňuje na skupinu RETRO SPOMIENKY NA DETSTVO, v ktorej sa šíri viacero konšpirácií a hoaxov
- Vyzvali administrátora, aby si začal plniť svoju funkciu zodpovedne
Na prvý pohľad milá facebooková skupina, ktorá má spájať komunitu dospelých, ktorí sa chcú aspoň spomienkami vrátiť do svojho detstva. Virtuálne sa v nej stretáva viac ako 160-tisíc ľudí.
Táto skupina sa však stala útočiskom viacerých šíriteľov konšpiračných teórii. Keďže administrátor sa len nečinne prizeral, vec už zobrala do rúk Polícia Slovenskej republiky.
Vo facebookovej skupine RETRO SPOMIENKY NA DETSTVO sa šíri množstvo hoaxov a nenávistných prejavov. Keďže skupina má reflektovať spomienky minulosti, v príspevkoch sa často debatuje o komunistickom režime.
Vláda jednej strany býva viacerými členmi ospevovaná, mnoho z nich však v danej dobe ani nežilo, respektíve malo málo rokov na to, aby si vôbec niečo uvedomovalo.
„Diskusia pod statusom, ktorý napríklad prezentuje hračku z detstva starších občanov, sa razom dokáže zmeniť na obhajobu komunistického režimu. Vraj sa vtedy žilo lepšie po všetkých stránkach. Je nezmyslom, aby sme tu v tejto súvislosti rozpitvávali každý ich argument. Zločiny komunizmu nikdy nebudú zabudnuté,“ informuje polícia.
https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1063226801171853
Konšpirátori, ktorí sa vyznajú vo všetkom
Niektorí užívatelia však nie sú len „zdatní historici“, ale „perfektne sa vyznajú“ aj v zahraničnej a domácej politike. Príspevky sú často propagandistické. „V skupine sa objavujú politicky motivované príspevky a statusy ďalších tém, ktoré nemajú s poslaním skupiny nič spoločné,“ dopĺňa polícia.
Samozrejme, na danej platforme je diskutovanou témou aj COVID-19. „ Na pretras sa dostávajú články o koronavíruse, štatistikách, opatreniach či vakcínach. Vzniká tak ďalší a ďalší priestor na šírenie dezinformácií a podpory pre vzájomné útoky,“ hovorí polícia.
Dezinformácie a konšpirácie sú často skryté aj v komentároch, nemusia byť priamo v určitom príspevku. Napríklad pod príspevkom, v ktorom boli uverejnené fotografie Sarajeva z roku 1993, sa objavili konšpirácie o tom, že Sarajevo v tom roku nenapadli srbské vojská, ale USA.
Administrátor je nečinný, no miluje „komunistické chrumky“
V danej skupine sa združuje viac ako 160-tisíc ľudí, je teda samozrejmé, že sa tam nachádzajú aj ľudia, ktorí majú „vlastnú pravdu“, zároveň je však zrejmé, že konšpirácie, ktoré sú v skupine uverejnené, majú veľký dosah.
Mal by na to teda zodpovedne dozerať administrátor. On však mlčí.
„Síce užívatelia musia počkať na schválenie zverejnenia svojich príspevkov, administrátor im schváli čokoľvek a absolútne nemoderuje vzniknuté diskusie, ani nevyužíva vypnutie možnosti komentovania v prípade hrubého porušenia pravidiel samotnej spoločnosti Facebook,“ uvádza vo svojom statuse polícia.
Identita administrátora nie je známa, skupinu má spravovať facebooková stránka Staré komunistické chrumky.
„Administrátor nie je známy, je schovaný za ďalšiu stránku, ktorej produkty v skupine pravidelne ponúka – a tu sa naskytá vysvetlenie, prečo administrátorovi stránky vyhovuje vysoká čítanosť skupiny bez ohľadu na to, čo sa odohráva v diskusiách.“ reaguje polícia.
Polícia preto v závere statusu vyzvala administrátora, aby k svojej úlohe pristupoval zodpovednejšie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Hoaxy a podvody - Polícia SR