Sme rodina odstupuje od zákona o ochrane prírody a krajiny. „V tejto forme ho nepodporíme’“
- Boris Kollár povedal, že vypočul hlasy ťažko pracujúcich ľudí v regiónoch, ktorí by boli prijatým zákonom postihnutí najviac
- Dodal, že v zákone sa hovorí o ochrane prirodzených biotopov a že sa má realizovať prostredníctvom zonácie národných parkov
- Ján Budaj (OĽANO) minister životného prostredia SR stojí za reformou národných parkov
- Boris Kollár povedal, že vypočul hlasy ťažko pracujúcich ľudí v regiónoch, ktorí by boli prijatým zákonom postihnutí najviac
- Dodal, že v zákone sa hovorí o ochrane prirodzených biotopov a že sa má realizovať prostredníctvom zonácie národných parkov
- Ján Budaj (OĽANO) minister životného prostredia SR stojí za reformou národných parkov
Hnutie Sme rodina stiahne svoj podpis k novele zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý predkladá poslanec Jaromír Šíbl (OĽaNO). Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár to povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Dodal, že vypočul hlasy ťažko pracujúcich ľudí v regiónoch, ktorí by boli prijatým zákonom postihnutí najviac.
Návrh zákona od poslanca Šíbla je podľa Kollára potrebné prepracovať. „Odporúčam mu, aby tento návrh zákona stiahol a presunul ho možno o dva-tri mesiace a dopracoval ho tak, aby všetci boli spokojní,“ povedal šéf hnutia Sme rodina.
„Zákon, ktorý by vyhovoval všetkým. Ktorý nebude ničiť prírodu, ale ani ľudské životy v tej prírode,“ dodal.
Kollár tiež povedal, že v zákone sa hovorí o ochrane prirodzených biotopov a že sa má realizovať prostredníctvom zonácie národných parkov. Doplnil, že tento proces nie je dodnes urobený. „Najprv urobme zonáciu a až potom presúvajme pozemky,“ vysvetlil.
Poukázal aj na to, že zákon sa má týkať nie 300-tisíc hektárov, ale dotkne sa to 616-tisíc hektárov štátnych pozemkov s presahom na 1,2 milióna hektárov súkromných pozemkov. „Zákonu nehovoríme nie, ale v tejto forme ho nepodporíme,“ uzavrel Kollár.
Predseda Oblastnej lesníckej komory v Banskej Bystrici Igor Viszlai sa vyjadril, že nikto nie je proti tomu, aby mohli poslanci prinášať novely zákonov, v tomto prípade sa ale podľa neho obišiel celý legislatívny proces a boli z neho vynechaní aj ľudia z regiónov, ktorí k tomu majú čo povedať.
„Žiadame len to, aby bol zákon stiahnutý a pripravený tak, ako má byť. Teda riadnou vládnou novelou, s medzirezortným pripomienkovým konaním a pripomienkami všetkých dotknutých strán,“ dodal Viszlai.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pre agentúru SITA uviedlo, že šéf rezortu Ján Budaj (OĽaNO) stojí za reformou národných parkov.
„Náhle odstúpenie nebolo zo strany predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára vecne odôvodnené. Fakty, na ktoré sa odvolával, napríklad vo veci výmery spomínaných lesov, boli mylné,“ vysvetlilo tlačové oddelenie MŽP SR s tým, že Budaj je pripravený odôvodniť Kollárovi prínosy reformy pre ochranu prírody aj pre sociálne pozdvihnutie regiónov.
https://www.facebook.com/mzpsr/posts/240023594817881
„Minister upozorňuje, že pokusy zmariť reformu národných parkov poškodzujú záväzky SR pri plnení plánu obnovy a odolnosti, z ktorého chce Slovensko čerpať približne šesť miliárd eur,“ dodal rezort.
Budaj a poslanci, ktorí novelu zákona o reforme národných parkov pripravovali, budú podľa rezortu naďalej pokračovať vo svojom úsilí a ostatných poslancov vyzývajú na podporu ochrany národných parkov.
Europoslanca Michala Wiezika (Spolu/EPP) odmietnutie reformy národných parkov zo strany Sme rodina neprekvapilo. Podľa neho mohlo MŽP SR zvoliť postup, na ktorý ho spoločne s Erikom Balážom opakovane nabádali.
„Namiesto hrmotného presunu kompetencií by pripravilo, predstavilo a presadilo jeden fungujúci pilot vo forme reformovaného Tatranského národného parku (TANAP).“
„Pilot, ktorý by v konečnom dôsledku demaskoval štváčov organizujúcich súčasné účelové protesty a ktorý by dokázal, že ochrana prírody nie je brzdou rozvoja regiónov, práve naopak,“ podotkol vo svojom stanovisku, ktoré poskytla jeho asistentka Zuzana Palušáková.
Zhodnotil, že reforma národných parkov tak prišla o 17 hlasov v NR SR. Obáva sa, že to môže ochromiť celé ochranárske úsilie na roky dopredu.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Facebook/Ministerstvo životného prostredia SR, SITA