Vedúca školského okrsku povedala učiteľom, aby učili aj „opačný pohľad“ na holokaust
- Nariadenie, ktoré dostali učitelia v Texase, šokuje svet. Nahrávku zo školenia má NBC News k dispozícii
- Školský okres sa bráni a zvaľuje vinu na štát Texas
- Aké zvláštne zákony sa objavili v amerických školách za posledné mesiace
- A koho zo Slovenska by sa mohli Američania spýtať, čo sú to tie protichodné informácie o holokauste
- Nariadenie, ktoré dostali učitelia v Texase, šokuje svet. Nahrávku zo školenia má NBC News k dispozícii
- Školský okres sa bráni a zvaľuje vinu na štát Texas
- Aké zvláštne zákony sa objavili v amerických školách za posledné mesiace
- A koho zo Slovenska by sa mohli Američania spýtať, čo sú to tie protichodné informácie o holokauste
Učitelia by mali zapracovať na tom, aby sa v ich triedach vyskytovali aj knihy s protichodnými informáciami.
Presne takýto pokyn dala počas školenia učiteľom dallaského predmestia Southlake v americkom štáte Texas, vedúca tunajšieho školského obvodu – Gina Peddy.
„Uistite sa, že ak máte knihu o holokauste, máte mať jednu, ktoré je jej protikladom a ktorá má iné perspektívy,“ pokračovala vo svojej reči.
Jeden z účastníkov si však školenie, zrejme kvôli absurdným požiadavkám, nahrával. Zvukový záznam ma k dispozícii a na svojej stránke zverejnená americká spravodajská stanica NBC News.
„Školenie sa uskutočnilo štyri dni po tom, čo rada školského obvodu Carroll (ktorý Peddy vedie, pozn. redakcie) v reakcii na sťažnosť rodičov odhlasovala pokarhanie učiteľky zo štvrtého ročníka, ktorá si vo svojej triede viedla knihu proti rasizmu,“ opisuje ešte väčšiu absurdnosť tohto prípadu stanica NBC News.
Prípad si už všimli médiá po celých Spojených štátoch i vo svete. „Predstaviteľka školy v Texase tvrdí, že triedy s knihami o holokauste musia ponúkať aj opačné názory,“ znie titulok britského The Guardian.
To od nás žiada Texas
Vo zvukovom zázname dobre počuť aj reakcie niektorých učiteľov. Jeden sa napríklad pýta Giny Peddy, aký je jej postoj k holokaustu. Iná učiteľka sa zas pýta, či bude musieť stiahnuť z vyučovania historické romány, ktoré hovoria o holokauste.
„Ver mi, to prišlo,“ reaguje Peddy. Naráža tým na nový zákon v Texase, ktorý od decembra nariaďuje, aby učitelia, ktorí diskutujú o „široko diskutovaných a v súčasnej dobe kontroverzných otázkach verejnej politiky alebo sociálnych vecí,“ skúmali problémy aj z iných hľadísk, zároveň sa nemusia „vzdať úcty k akejkoľvek jednej perspektíve.“
Presne týmto – novými texaskými nariadeniami, „to oni nám kážu“ – obhajuje teraz pred otázkami novinárov svoju vedúcu hovorkyňa školského obvodu Caroll (celým menom: Carroll Independent School District) Karen Fitzgeraldová. Samotná Gina Peddy sa novinárom sa vyhýba a neodpovedá.
K prípadu sa vyjadril aj hovorca texaskej asociácie učiteľov Clay Robison, ktorý poukazuje na to, že v novom texaskom zákone nie je nič, čo by sa zaoberalo triednymi knižnicami. Reakcia v obvode Caroll bola podľa neho prehnaná a verí, že ide o nešťastnú interpretáciu.
„Považujeme za odsúdeniahodné, ak pedagóg požaduje, aby popierač holokaustu získal rovnaké zaobchádzanie s historickými faktami. To je absurdné. Je to horšie ako absurdné. A tento zákon to nevyžaduje,“ cituje Robisona NBC News.
Nové korektné zákony na amerických školách
V jednom však dáva, aj spolu s ostatnými, Gine Peddy v nahrávke za pravdu, keď hovorí, že učitelia sú uprostred politického chaosu.
Nový zákon Texasu nie je jediným zvláštnym, ktorý spravil za posledné mesiace v americkom školstve naprieč USA zmätky a vyvolal otázky „čo to vlastne od nás chcú?“
V auguste sa až v 22 amerických štátoch riešilo, a v niektorých to aj prešlo, že rozhovory o rase a rasizme budú na školách zakázané.
V júli štát Iowa schválil zákon, ktorý zakazuje pedagógom vyučovať obsah, ktorý by mohol viesť k „nepohodliu, vine, úzkosti alebo akejkoľvek inej forme psychického utrpenia z dôvodu rasy alebo pohlavia osoby.“
A v neposlednom rade si môžeme spomenúť aj na Floridu, kde už je niekoľko mesiacov zakázaná takzvaná „kritická rasová teória.“
Tá hovorí, že „rasizmus nie je len výsledkom predsudkov, ale že rasizmus je súčasťou americkej spoločnosti a jej právnych systémov s cieľom podporiť nadradenosť bielych osôb.“ Jej zákaz sa riešil či rieši aj v ďalších štátoch.
Súčasný slovenský poslanec: Hitler bol super a holokaust vymyslený
Po zverejnení nahrávky zo školenia učiteľov na predmestí texaského Dallasu sa po USA rozpútala diskusia aj o tom, čo to vlastne je „protichodná teória holokaustu“.
Na to by sa mohli Američania spýtať niektorých našich poslancov, obľubujúcich – alebo donedávna obľubujúcich zelenú farbu, ako napríklad Milana Mazureka.
Ten najskôr velebil Hitlera a holokaust i koncentračné tábory popieral a to verejne na sociálnych sieťach. Dnes mu však nerobí problém hovoriť, že súčasná vláda je fašistická a robí zo Slovenska koncentrák.
Pripomeňme si jeho príspevok, keď sa už aktívne zapájal (teda snažil zapojiť) do politiky za stranu ĽSNS: Prvé vety ospevujú fašistickú vládu Adolfa Hitlera, ktorý spravil z Nemecka superkrajinu, no história je podľa Mazureka celá prekrútená víťazmi a Chazarmi.
„O tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá,“ písal pred pár rokmi poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NBC News, The Guardian, archív Startitup