Slovensko povstalo, „moje telo, moja voľba“, odkazujú Záborskej. K protestom sa pridali aj Česi

  • Ženy v 21. storočí vyšli do ulíc, aby protestovali za svoje reprodukčné práva – i keď by sa táto veta mohla javiť ako nadpis fejtónu, tieto udalosti sú predmetom spravodajstva
  • Návrh poslancov okolo Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám prešiel 1. čítaním, teraz sa o sprísňovaní interrupcií bude rokovať znova
  • V Bratislave, Trnave, v Prahe a iných väčších mestách sa dnes proti danému návrhu postavili tisícky žien
Startitup/ Nina Beláková
  • Ženy v 21. storočí vyšli do ulíc, aby protestovali za svoje reprodukčné práva – i keď by sa táto veta mohla javiť ako nadpis fejtónu, tieto udalosti sú predmetom spravodajstva
  • Návrh poslancov okolo Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám prešiel 1. čítaním, teraz sa o sprísňovaní interrupcií bude rokovať znova
  • V Bratislave, Trnave, v Prahe a iných väčších mestách sa dnes proti danému návrhu postavili tisícky žien

Parlament bude opäť rokovať o interrupciách. Návrh zákona o pomoci tehotným ženám sa dostal do druhého čítania. I keď si Záborskej „pozmeňovák“ u väčšiny poslancov NR SR získal priazeň, v spoločnosti vyvolal vlnu kritiky. Deň pred začiatkom 48. schôdze, na ktorej sa má opäť rozprávať aj o reprodukčných (ne)právach, sa proti tomu postavili Bratislava, Trnava, Košice, Banská Bystrica, Brno a Praha. 

Skupina poslancov NR SR na začiatku októbra predložila návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“. 

Diskusia o podpore tehotných žien sa vedie dlho, ale dodnes sa jej v právnej úprave nevenovala dostatočná pozornosť. Cieľom navrhovanej úpravy je vytvorenie podporných opatrení pre ženu, ktorá zvažuje podanie žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva. Úprava dať žene reálnu možnosť rozhodnúť sa po zvážení všetkých dostupných informácií a možností, ako zodpovedne nasmerovať svoj život,“ uviedli v dôvodovej správe.

Nie je pomoc ako pomoc alebo ako smerujeme späť do stredoveku

Návrh zákona okrem finančných odmien a prídavkov, obsahuje viaceré body, ktoré Slovenkám sťažia prístup k interrupčnému zákroku.

Skupina poslancov chce napríklad úplne zakázať reklamu na interrupciu. „Zakazuje sa reklama na potrebu alebo dostupnosť umelého ukončenia tehotenstva, na služby alebo tovary poskytované alebo ponúkané na účely výkonu umelého ukončenia tehotenstva,“ uvádza sa v oficiálnom materiáli

Najspornejším bodom je predĺženie čakacej lehoty pred vykonaním zákroku. Laicky povedané – žene sa „čas na rozmyslenie“ predĺži zo 48 na 96 hodín. „Ak nejde o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií podľa odseku,“ navrhujú poslanci.

Návrh zákona si sympatie väčšiny poslancov získal – 6. októbra ho hlasovaním posunuli do 2. čítania. Za hlasovalo 75 zo 130 prítomných poslancov. 

https://www.facebook.com/nebudemeticho/videos/269125978471994/

Vitajte v Slovakistane

Nálada v spoločnosti je však úplne iná ako v parlamente. Po schválení zákona sa začalo ozývať mnoho hlasov, ktoré s návrhom nesúhlasia. 

Obmedzovanie reprodukčných práv vedie k ohrozeniu zdravia, šťastia, budúcnosti a života (hlavne) žien, pričom k zníženiu počtu interrupcií nijako neprispieva. Nižší počet interrupcií predsa ani nemá byť prečo naším hlavným cieľom. Chceme, aby bolo menej neželaných tehotenstiev, chceme, aby ženy neboli tehotenstvom nútené ostať v násilných vzťahoch, a chceme, aby narodenie dieťaťa pre nikoho neznamenalo posun na hranicu chudoby.

Tomu vieme pomôcť zavedením kvalitnej citlivej a inkluzívnej sexuálnej výchovy, hradením antikoncepcie zo zdravotného poistenia a zlepšením pôrodnej a popôrodnej zdravotnej starostlivosti či zlepšením životných podmienok pre ženy, pre ľudí z etnických, sexuálnych a iných menšín a pre rodiny,“ informuje iniciatíva Nebudeme ticho. 

zdroj: Startitup

Proti sa postavila aj odborná verejnosť

K téme sa vyjadrili aj odborníci. Tí s návrhom, ktorý popularizuje najmä Anna Záborská (Kresťanská únia), nesúhlasia. Ako informuje TASR, lekárky, lekári, sestry, pôrodné asistentky a iný odborný a zdravotnícky personál vyjadril nad poslaneckým návrhom znepokojenie. 

Poslancom poslali otvorený list. „Listom žiadame poslancov a poslankyne, aby nepodporili návrh v predloženej podobe. Ako zdravotnícky personál vyjadrujeme úprimnú podporu všetkým snahám o zlepšenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti o tehotné ženy. Avšak súčasné znenie návrhu zákona situáciu žien zhoršuje a nám zväzuje ruky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súlade s najlepšou možnou praxou,“ v krátkosti verejnú výzvu interpretovala pediatrička Tatiana Speváková.

Poslanci okolo Anny Záborskej idú opäť proti prúdu – kým sa čoraz viac krajín zamýšľa nad tým, ako interrupcie vykonávať šetrnejším spôsobom, na Slovensku sa diskutuje o zákaze reklamy či predlžení čakacej lehoty. 

Dozvedela som sa na výbore, že už teraz porušujeme medzinárodné dohody. Týmto návrhom Anny Záborskej a kolektívu sa to ešte prehlbuje. Medzinárodné dohody nám odporúčajú zrušiť akékoľvek čakacie doby a odporúčajú nám zvýšiť informovanosť. Tento návrh zákona ide presne opačným smerom,“ prehlásila dnes Jana Bittó Cigániková (SaS).

https://www.facebook.com/nebudemeticho/videos/236645241689207/

Ženy musia aj v 21. storočí bojovať za svoje práva

I keď je počuť stále viac a viac ľudí, ktorí proti sprísňovaniu interrupcií namietajú, poslanci ich akoby prehliadali. Preto si aj dnes ženy na Slovensku a v Českej republiky povedali, že „nebudú ticho“ a rozhodli sa uskutočniť protesty na námestiach viacerých väčších miest.

Nebudeme ticho“, „Anna, daj nám pokoj“, „Moje telo, moja voľba“, ozývalo sa ulicami Bratislavy. Počet protestujúcich bol vysoký, zúčastnilo sa na ňom pár tisíc ľudí. Protest v Bratislave začal na námestí SNP, neskôr sa účastníci presunuli pred Národnú radu Slovenskej republiky. Ich pochod skončil práve na mieste, kde sa bude o návrhu v najbližších dňoch rozhodovať.

zdroj: Startitup

Neprotestovalo sa len v Bratislave, pochod za interrupčné práva podporili aj v Trnave, Košiciach či Banskej Bystrici. Návrh zákona nenechal chladnými ani ľudí v Českej republike. 

Okolo pol ôsmej večer zaplnili námestie v Brne varechy – tie symbolizovali jedno – boj za reprodukčnú spravodlivosť. Organizátori mali dokonca pre tých, ktorí si varechu nepriniesli, pripraviť náhradné.

Počas niekoľkých prejavov bolo viackrát spomenuté, že situácia na Slovensku sa môže v Česku po minulotýždňových voľbách zopakovať,“ informuje účastníčka protestu. 

Na trend sprísňovania interrupčných zákonov konzervatívnymi politikmi upozorňovali aj organizátorky protestu v Prahe – zišlo sa tam okolo 150 ľudí. Chceli ženám zdôrazniť, aké sú slobody krehké a že sa situácia môže podobne vyvíjať aj v Česku.

Oklieštenie ľudských práv kvôli ideológii alebo náboženstvu a odklánanie sa od názorov odborníkov a odborníčok pri tvorbe zákonov vytvárajú nebezpečný precedens pre demokratickú spoločnosť ,“ dodáva Laura Priatková – jedna zo spoluorganizátoriek pražského protestu. 

zdroj: Protesty v Brne proti návrhu poslancov okolo Anny Záborskej

zdroj: Startitup

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Dôvodová správa, Zákon o pomoci tehotným ženám, Facebok/ Nebudeme ticho, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá