Vrchol tretej vlny neznamená víťazstvo. Delta je nevyspytateľná, netušíme, čo bude o mesiac
- Situácia na Slovensku by sa mala stabilizovať v novembri
- S minulou vlnou, ani štátmi s vyššou zaočkovanosťou sa porovnávať nemôžeme
- Analytici pracujú s predikciami na nasledujúce dva týždne, kedy by mal počet hospitalizovaných stúpnuť na 1 500
- Situácia na Slovensku by sa mala stabilizovať v novembri
- S minulou vlnou, ani štátmi s vyššou zaočkovanosťou sa porovnávať nemôžeme
- Analytici pracujú s predikciami na nasledujúce dva týždne, kedy by mal počet hospitalizovaných stúpnuť na 1 500
Ako sa pandemická situácia situácia vyvíja z pohľadu odborníka a prečo pribúda podobný počet prípadov aj napriek očkovaniu, vysvetlila docentka Alexandra Bražinová v relácii Braňo Závodský naživo na Exprese.
„Je veľmi ťažké porovnávať situáciu teraz a pred rokom, pretože máme Deltu, ktorá sa rýchlejšie šíri, vírus sa rýchlejšie množí v tele, a teda je aj infekčnejší. Pri Alfa variante sme vedeli, že keď sa človek infikoval, tak ešte nebol približne 2 dni infekčný, čo pri Delte už neplatí. Sťažuje to aj trasovanie a podobne.
Na druhej strane máme aj očkovanie, veľkú časť populácie máme zaočkovanú, nie toľko, koľko by sme chceli, ale šírenie to spomaľuje. Samozrejme, tam, kde je veľa ľudí bez imunity očkovaním či prekonaním ochorenia, tam je situácia horšia,“ hovorí Bražinová.
https://www.facebook.com/RadioExpres/videos/1692488484287790?notif_id=1634638254140214¬if_t=live_video_explicit&ref=notif
Nízka možnosť infekcie, ťažkého priebehu a úmrtia
Približne 80 % hospitalizovaných býva nezaočkovaných, 20 % zaočkovaných. Slovensko má oproti iným krajinám EÚ pomerne nízku zaočkovanosť, v posledných dňoch oscilujeme okolo hodnoty 43 %, ktorá podľa slov premiéra Eduarda Hegera ešte stúpne. Na zvrátenie tretej vlny je však pomerne neskoro. Vakcíny dostupné na trhu majú voči Delta variantu nižšiu účinnosť, ako to bolo pri Alfa či Beta variante, potvrdzuje Bražinová.
„Vakcíny fungovali účinnejšie v zmysle prevencie voči infekcii pri Alfa variante. Pri Delta variante klesla na 70 – 80 %, čiže je malá šanca, že sa človek infikuje, ale je. Avšak stále platí, že ak sa aj infikuje, tak má ľahký priebeh. Rovnako, čo je aj potvrdené, zaočkovaný šíri vírus menej. Jeho imunitná odpoveď je už vycvičená. V momente, keď sa s vírusom stretne, je to len niekoľko hodín, kým sa vyplaví prvá dávka protilátok,“ vysvetľuje výhody očkovania aj v prípade delta variantu a zníženej efektivity ochrany pred nákazou.
Situácia je podobná ako v druhej vlne
V počte hospitalizovaných pacientov sa nachádzame aktuálne na podobných počtoch, ako v minulom roku. Počet nakazených dokonca predstavuje o pár dní rýchlejší nárast. Dôležité je podľa Bražinovej ale povedať, že počty ukazovateľa, ktorý je najpodstatnejší, tzn. hospitalizácie, pribúdajú pomalšie, čo je veľmi dobré.
Ani napriek týmto faktom záujem o vakcíny medzi obyvateľmi nestúpa. Odborníci vývoj pozorujú počas celej pandémie. Na Slovensku hrajú rolu 2 základné faktory.
„Prvým je všeobecná nedôvera v štátne inštitúcie, fakty a vedu, ktorá vyplýva z mnohých aj historických faktorov. Taktiež bol fakt ten, že väčšina politikov sa nepostavila jasne za očkovanie. Druhý faktor je to, že máme najvyššiu mieru populácie, ktorá verí v konšpirácie z krajín V4. Keď sa to skombinuje, výsledok je jasný. Nízka zaočkovanosť, stúpajúca miesta agresie a útokov na odborníkov, zdravotníkov aj mobilné očkovanie jednotky.“
Sledovanie protilátok je hit sezóny
Mnohí ľudia si dávaj sledovať protilátky v nádeji, že sa po prekonaní koronavírusu nemusia dať zaočkovať. Aj v tomto prípade ich odborníčka vyvádza zo zmiešaných faktov.
„Prekonanie Covid-19 vytvorí vyplavenie protilátok, imunitnú reakciu aj aktivuje pamäťové bunky. Na ako dlho, však nie je známe. Rovnako záleží od priebehu. Ak ľudia prekonali ochorenie so stredne závažnými až závažnými príznakmi, mali vyššiu hladinu protilátok.
Protilátková odpoveď je však len jedna časť. Bunková imunita sa paušálne laboratórne nemeria, je ťažké ju určiť. Na základe výskumu však odporúčame zaočkovať sa, tam by mala byť dostatočná 1 dávka, prípadne takí ľudia nebudú potrebovať takzvaný booster, respektíve tretiu, posilňujúcu dávku.“
View this post on Instagram
Čierne Slovensko podľa matematika
Richard Kollár tvrdí, že celé Slovensko padne do čiernej farby a s Covidom sa stretne takmer každý. „Vychádzame zo správ z celého sveta, špeciálne vidíme veľmi porovnateľné nárasty ako na Slovensku v niektorých krajinách. Očakávame, že rast bude pokračovať. Vzhľadom na Covid automat, je pomerne isté, že sa krajina prepne do čiernej farby,“ vysvetľuje matematik.
Podľa neho prichádzajú hospitalizácie pomerne neskoro. JIS aj umelé pľúcne ventilácie sú omeškané, dáta hospitalizácií sú v incidencii oneskorené. „Nárast prípadov je 20 % až 25 % týždenne, teda rátame, že aj hospitalizácie stúpnu do 2 týždňov približne na 1 500.“
Predikovať vývoj situácie je podľa matematika veľmi ťažké, nakoľko sa nedá porovnať s minulou vlnou, kedy na Slovensku dominovala Alfa a Beta, rovnako ani s krajinami, ktoré majú vyššiu zaočkovanosť.
„Najlepšie by sme vedeli získať informácie a prognózy z okolitých krajín ako Česko. Zlou správou je, že tieto krajiny stúpajú, no my sme najmenej oneskorení, čiže oni sa dozvedia vývoj od nás, nie my od nich, ako by sme chceli. Slovensko nevyčerpá potenciál na rast tak skoro. Čakáme, že sa to stane v druhej polovici novembra, môže to byť aj na jeho konci. Hovorím o stabilizácií, nie poklese,“ uzatvoril Kollár.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Braňo Závodský Naživo na Exprese