Vedátor: Za hranicami nemusí čakať lepší život. Íri pristupujú k práci celkom inak ako Slováci
- Za hranice ho vylákala veda. Život v zahraničí je iný, nie nutne lepší
- Íri sú iní než Slováci. V práci sa neponáhľajú a označil ich za „hobitov“
- Za hranice ho vylákala veda. Život v zahraničí je iný, nie nutne lepší
- Íri sú iní než Slováci. V práci sa neponáhľajú a označil ich za „hobitov“
Samuel Kováčik je na Slovensku známy skôr pod prezývkou Vedátor. Je to presne tak, ako jeho meno naznačuje, Samuel je vedec. Verejnosti jednoduchým jazykom vysvetľuje fyzikálne javy.
Nájdeš ho na sociálnych sieťach, no píše aj knihy a tvorí podcasty. Laikom v nich objasňuje vedecké fakty, popularizuje tak na Slovensku vedu. Okrem toho pôsobí na bratislavskej Univerzite Komenského, na fakulte matematiky, fyziky a informatiky.
Práve na MatFyze aj študoval teoretickú fyziku. V minulosti bol okrem iného súčasťou výskumného inštitútu v Dubline, v Írsku tak štyri roky pracoval a žil. Odtiaľ sa však vrátil na Slovensko a začal s projektom Vedátor. O jeho práci sme sa s ním už rozprávali.
Zdalo sa, že aj Samuel bude jedným z mnohých talentovaných Slovákov, ktorí po doštudovaní zanevrú na Slovensko a odídu za lepšími podmienkami. Po štyroch rokoch sa však vrátil domov. Nemyslí si, že za hranicami čaká výlučne lepší život. Uznáva však, že život v zahraničí je určite iný.
Práca a život v Írsku bola jedna z dvoch možností, spomína. Chcel pokračovať v podobnej práci, akú robil na Slovensku. Opýtal sa teda svojho doktorandského školiteľa, kde na svete robia niečo podobné. Ten mu poradil Írsko alebo Irán.
Írsko si nakoniec vybral preto, lebo je blízko: „Len tri hodiny letom z Bratislavy,“ hovorí Vedátor v našom podcaste ZmUPované. Ďalším dôvodom bola nádherná krajina a výhodou bola aj angličtina, ktorá výrazne zjednodušovala komunikáciu.
https://www.instagram.com/p/CUo96NQqtgA/
Výskumy sa síce robia po anglicky kdekoľvek, konštatuje, no išlo aj o debaty v súkromnom živote. Írov Vedátor označil za „európskych hobitov“.
Ľudia v Írsku pristupujú k práci skôr ležérne, nikam sa veľmi neponáhľajú. Do práce v prvý deň meškal. Keď sa nervózny konečne dostal tam, kam mal, zistil, že tam ešte nie je vôbec nikto a prišiel prvý.
To však nič nemení na ich zodpovednosti, v piatok určite nekončia na obed, pracujú do večera, hovorí Vedátor.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: SIU, SIU