Z Petržalky pochádza med najvyššej kvality. Tomáš vytočil to najlepšie tekuté zlato uprostred betónovej džungle

  • Petržalský med získal ocenenie najvyššej kvality
  • Zaujímavosťou je, že tento produkt vznikol na streche administratívnej budovy Einpark Offices
pjimage – 2021-10-21T120157.814
CORWIN Unsplash/Bianca Ackerman
  • Petržalský med získal ocenenie najvyššej kvality
  • Zaujímavosťou je, že tento produkt vznikol na streche administratívnej budovy Einpark Offices

Med pochádzajúci zo strechy administratívnej budovy Einpark Offices, ktorá sa nachádza na okraji Petržalky, získal GOLD hodnotenie kvality.

Vzhľadom na to, že med má najvyšší antibakteriálny potenciál, možno povedať. že je dôkazom toho, že aj v srdci hlavného mesta blízko vyťaženej diaľnice dokážu včely „vyrobiť” skutočne špičkový med.

Na najzelenšej administratívnej budove vytočil včelár Tomáš Blaškovič zo šiestich včelích rodín 145 kilogramov veľmi voňavého medu.

„Je to zmes z nektáru rastlín, ktoré kvitli v Bratislave v priebehu celej jari a leta. Má nádhernú farbu, určite obsahuje lipu, agát, ale aj mnohé ďalšie druhy z nektárodajných rastlín, na ktoré je mesto veľmi bohaté. A to nielen na tuzemské, ale aj viaceré cudzokrajné, napríklad sofory japonské,“ vysvetľuje.

zdroj: CORWIN

Bez chémie a cukru

Slová včelára potvrdil aj rozbor, ktorý si nechal urobiť slovenský developer CORWIN v Laboratóriu apidológie a apiterapie Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied.

Ako uvádzajú odborníci, antibakteriálna aktivita je vyjadrená ako ako minimálna inhibičná koncentrácia (MIC) voči baktérii, t. j., aká najnižšia koncentrácia medu ešte dokáže inhibovať rast baktérií – čím je hodnota nižšia, tým je daný med antibakteriálne účinnejší.

„Hodnota MIC umelého medu (iba cukorný roztok) je na priemernej hodnote 42,5 %,“ dodávajú s tým, že med z vegetačnej strechy Einparku mal MIC na úrovni 4,5 %, čo je známka kvality GOLD. Včely sa na streche zabývali už pred rokom. Cieľom projektu bolo podporiť miznúcu biodiverzitu v hlavnom meste. 

zdroj: CORWIN

Keďže sú včely v dolete neďalekého Pečnianskeho lesa, Sadu Janka Kráľa a botanickej záhrady, ich podmienky na život sú na veľmi vysokej úrovni. Pokrývku strechy tvorí až 40 druhov rastlín, takže prostredie sa ponáša na lesnú lúku. Aj to je jedným z faktorov, prečo je med z Einparku taký kvalitný. 

Originálny produkt

„Do našich aj do nami spravovaných úľov nedávame pri liečbe včiel chémiu a nekŕmime ich cukrom,“ hovorí Blaškovič, ktorý sa v rámci hlavného mesta stará o viac ako šesť desiatok včelích rodín. To je plne v súlade s filozofiou ochrany prírody, ktorá je typická pre projekt Einpark.

zdroj: CORWIN

„Bolo by zvláštne, ak by sa na budove, ktorá má certifikát LEED Platinum a patrí medzi jedno percento najudržateľnejších stavieb na svete, používala pri starostlivosti o včely chémia,“ potvrdil Dušan Valášek, špecialista na zelené strechy CORWIN.

Tá je paradoxne problémom, ktorý trápi skôr včelárov v poľnohospodárskej krajine. Mestá sú v tomto smere chránené pred intenzívnymi postrekmi, a preto sú z nich pochádzajúce medy veľmi kvalitné.

„Rovnako ako v prípade Einparku, nie sú jednodruhové, ale zmesové. Med, ktorý tento rok plnil do svojich pohárov CORWIN, je skutočne originálny. A keďže každý včelársky rok je iný, je takmer isté, že v rovnakom zložení sa už viac nezopakuje,“ uzatvára Tomáš Blaškovič.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá