Milana Uhríka dobehla spravodlivosť. Klamstvá o vedcovi Pavlovi Čekanovi musia zo sociálnej siete zmiznúť
- Osoby z konšpi scény medzi ľuďmi pravidelne zasievajú nenávisť
- Obete atakujú bez podloženia akýchkoľvek dôkazov
- Osoby z konšpi scény medzi ľuďmi pravidelne zasievajú nenávisť
- Obete atakujú bez podloženia akýchkoľvek dôkazov
Šírenie hoaxov a nepravdivých informácií je na Slovensku dlhodobým problém. Obdobie pandémie ho iba viac zintenzívnilo. Terčom konšpirátorov sa v čase pandémie, žiaľ, často stávajú osoby z rádov lekárov či vedcov.
Súd rozhodol
Obeťou konšpiračných teórií je aj biochemik Pavol Čekan. Koncom augusta jeho meno figurovalo aj v klamlivom statuse poslanca Európskeho parlamentu za Slovenskú republiku – Milana Uhríka.
„Materská firma, ktorá tento spolubiznis vlastní, totiž sídli v americkom daňovom raji. A tam sa dá odliať a skryť všetko… Toto sú tí progresívci. Strach, zákazy, testy, vakcíny, rozprávkový biznis a daňové raje. Na štáte a vystrašených ľuďoch zarábať, ale naspäť do štátu ani cent nezaplatí,“ uvádzal v príspevku Uhrík.
Pán poslanec sa tak svojim konšpirovaním zaraďuje do skupiny ľudí, v dôsledku ktorých sa sociálne siete postupne pretvárajú na miesto plné nenávisti.
Spravodlivosť si však počkala aj na Uhríka a jeho tvrdenia vyvrátil aj okresný súd v Nitre. Ten totiž rozhodol o tom, že poslanec klamal a svoje tvrdenia musí z Facebooku odstrániť. Voči neodkladnému opatreniu sa však Uhrík môže ešte odvolať.
Je nutné sa ozývať
„Súd konštatoval, že tieto výroky pána Uhríka sú nepodložené a predstavujú neoprávnený zásah do mojich práv aj spoločnosti MultiplexDX. Súd taktiež spravil len to, čo by spravil každý slušný človek. Overil si klamstvá pána Uhríka o vylievaní peňazí z MultiplexDX a zistil, že žiadna konšpirácia, vylievanie a tunelovanie sa nekoná,“ uviedol na sociálnej sieti biochemik.
Pavol Čekan tiež dodal, že aj z verejne dostupných zdrojov by sa Uhrík dozvedel, že za obdobie 2020 MultiplexDX nevyplatil svojej materskej spoločnosti žiadne peniaze. „Naopak, za rok 2020 sme na odvodoch na sociálne poistenie zaplatili za našich zamestnancov štátu 173 823 eur a 2 943 eur na dani z príjmov,“ dodal Čekan prostredníctvom Facebooku.
Poukazuje tiež na to, že jeho firma bola stratová v dôsledku toho, že Slovensku darovala 250-tisíc PCR testov. Podľa biochemika je tiež potrebné začať sa ozývať a vymedzovať hranice ľuďom, ktorí sa priživujú na nenávisti a klamstve.
Viacero možností, ako sa brániť
Polícia Slovenskej republiky uvádza, že s výskytom hoaxov podobného charakteru sme sa začali stretávať častejšie práve počas pandémie.
Objasňujú tiež, že osoby, ktoré sa stali terčom šírenia nepravdivých informácií, majú viacero možností, ako sa brániť.
„Osoba sa môže obrátiť na políciu a podať trestné oznámenie, v ktorom, ak by nenapĺňalo skutkovú podstatu trestného činu, môže ísť o priestupok, prípadne sa môže obrátiť na súd, pokiaľ by OČTK konštatoval, že trestné stíhanie by bolo ultima ratio,“ hovorí polícia pre Startitup.
Zdroj: Facebook/Pavol Cekan