Čísla nakazených stúpajú, nemocnice sa neplnia. Zatiaľ. To najhoršie len príde, varuje Flegr
- Dáta bez pátosu, Richard Kollár a Jaroslav Flegr informujú o aktuálnej situácii
- Počet hospitalizácií dnes v porovnaní s počtom hospitalizácií počas druhej vlny pandémie je rapídne odlišný
- Richard Kollár tvrdí, že počty hospitalizácie sú na tom omnoho lepšie a rovnako aj vyzerajú nádejne
- Jaroslav Flegr hovorí o rekordnom čísle v počte nakazených
- Dáta bez pátosu, Richard Kollár a Jaroslav Flegr informujú o aktuálnej situácii
- Počet hospitalizácií dnes v porovnaní s počtom hospitalizácií počas druhej vlny pandémie je rapídne odlišný
- Richard Kollár tvrdí, že počty hospitalizácie sú na tom omnoho lepšie a rovnako aj vyzerajú nádejne
- Jaroslav Flegr hovorí o rekordnom čísle v počte nakazených
Dátoví analytici na svojej Facebookovej stránke Dáta bez pátosu zverejnili príspevok, v ktorom upozorňujú na vývoj pandémie z dvoch hľadísk. Uvádzajú, že je potrebné, aby sme si všímali kritické parametre. Takýmto parametrom sa rozumejú napríklad príjmy pacientov do nemocníc, počty hospitalizácií či použitie pľúcnej ventilácie.
Analytici niekoľkokrát uviedli, že pri vysokej zaočkovanosti nie je podstatné, koľko pribudne prípadov, ale koľko ľudí nákaza privedie do nemocnice, na umelú pľúcnu ventiláciu a napokon, žiaľ, aj do hrobu. Vakcináciou sa riziko vážneho priebehu aj smrti pri nákaze radikálne znižuje.
Ako vo svojom novom príspevku uviedli, „zatiaľ je oproti predikcii na koniec októbra, ktorú prezentovalo Ministerstvo zdravotníctva viac infikovaných – ale hlavne detí. Bude ich ako dreva. 7-dňová incidencia je u 10 – 15 ročných detí 1 076 a u 80 – 85 ročných seniorov 195. Áno, dnes sme sa dostali nad špičku jesennej vlny 2020 v počte infikovaných za 7 dní. Máme 3 100, mali sme 2 500. Ale hlavne total za 14 dní je 35 000 PCR pozitívnych.“
Na druhej strane máme oproti predikcii omnoho menej príjmov do nemocníc, aj menšie využitie ventilácii. Počty hospitalizovaných sú taktiež nižšie, ako sa očakávalo. „Úplne mimo predikcie a výrazne nižšie sú úmrtia,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.
https://www.facebook.com/databezpatosu/posts/362723565642110
Dáta bez pátosu tvrdia, že situáciu zvládame a zvládneme.
Tretia vlna s pozitívami
Matematik Richard Kollár sa k počtu nakazených v porovnaní s predikciami a počtom hospitalizovaných taktiež vyjadril na svojej sociálnej sieti.
Richard Kollár sa v celom príspevku zameriava najmä na to, že situácia na Slovensku sa skutočne zhoršuje, avšak v porovnaní s minulým rokom má táto vlna isté pozitíva.
„Dobrou správou je to, že napriek všetkému máme stále otvorené školy, sú otvorené vysokoškolské internáty, veľká časť Slovenska stále nie je v čiernom pásme. Veľká škoda, že sme podobný prístup nemali aj v minulej vlne. Rozložili by sme záťaž počas vlny rovnomernejšie,“ uvádza Richard Kollár.
Podľa Richarda Kollára môžeme rozsah celej tretej vlny očakávať v najbližších dňoch, ktoré nám prezradia najviac. Sám však povedal, že nevie, či sa máme pripravovať na najhoršie alebo si „aspoň trochu vydýchnuť aj pri zvyšovaní záťaže, ale už s lepšou perspektívou.“
„Epidemická situácia sa zhoršuje v celom našom geografickom regióne aj tam, kde bol rast doteraz pomalší bude zrejme čoskoro akcelerovať. Áno, aj v Bratislave,“ dodal. Vrchol pandémie je podľa neho nedohľadne, avšak dúfa, že ak sú výpočty a odhady správne, môžeme vrchol tretej vlny očakávať, snáď, už o mesiac.
V jeho príspevku porovnáva situáciu na Slovensku s ostatnými krajinami strednej Európy, samozrejme, s prihliadnutím na rôznorodé opatrenia v jednotlivých krajinách, rôzne správanie ľudí, iné typy testovania a v neposlednom rade aj oneskorenia vrcholenia samotnej tretej vlny.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10115526231499433&id=2247644
Počty hospitalizácií sú na tom omnoho lepšie a rovnako aj vyzerajú nádejne. „Lepšie zaočkované krajiny v najstarších vekových kategóriách, ktoré sú zrejme Rakúsko a Slovinsko, už ako keby prudký nárast vlny v nemocniciach nevidia. Nie je však jasné, či to nie je len ďalšie oneskorenie a aj u nich môže penetrácia sieťou kontaktov k najzraniteľnejším byť len spomalená, ich dojazd môže byť veľmi pomalý, ak teda sú už blízko svojho vrcholu. V každom prípade si teraz vedú dobre, ale nemajú ešte zďaleka vyhraté. To budú vedieť až o mesiac – dva,“ uvádza Richard Kollár.
Matematik uvádza, že čísla na JIS rastú menej, ako bolo očakávané, avšak v príspevku taktiež uviedol, že „už o 3 – 4 dni príde termín 12-dňového oneskorenia dátového radu hospitalizácií za incidenciou. A tak som teda skutočne zvedavý, či bude časový rad hospitalizácií v tom čase akcelerovať alebo nie.“
Čísla hospitalizovaných nám povedia v nasledujúcich dňoch viac. Na základe nich budeme môcť odhadnúť, ako sa situácia ďalej vyvinie. „Povedia veľa o tom, či bude veľmi zle, alebo trochu lepšie. Inak veľmi zle je už dnes, o tom sme počuli včera v diskusii so zdravotníkmi celkom dosť, bolo to dosť nepríjemné počúvanie,“ konštatuje Richard Kollár.
Jaroslav Flegr to vidí tragickejšie
Parazitológ Jaroslav Flegr na svojom Facebooku taktiež uverejnil príspevok, v ktorom sa rovnako vyjadruje k aktuálnej epidemiologickej situácií, k počtu nakazených či počtu hospitalizovaných pacientov. V každom prípade to vidí tragickejšie ako slovenskí dátoví analytici či matematik Richard Kollár.
Jaroslav Flegr v úvode príspevku konštatuje aktuálnu situáciu v Českej republike, o ktorej tvrdí, že sa vyvíja rovnako zle ako aj v iných krajinách. Uvádza, že čísla sa zdvojnásobujú.
„Takže, keby nebol tento týždeň štátny sviatok, tak by sme mali budúci týždeň 10-tisíc nakazených a nasledujúci týždeň by padol český rekord v počte nakazených za jeden deň. Tipujem, že určite padne, sviatok-nesviatok,“ uvádza vo svojom príspevku.
Upozorňuje na ľudí, ktorí vykrikujú, že vysoké počty nakazených nie sú podstatné, pretože počet pacientov v nemocnici je v porovnaní s nimi omnoho nižší, než bol minulý rok. Minulý rok 26.9. malo Česko asi 800 ľudí v nemocnici a 26.10 ich bolo už 6 196. To znamená, že o mesiac, ak nebudú zavedené účinné a bolestivé protipandemické opatrenia, ich budeme mať v nemocnici určite viac ako 7-tisíc.
https://www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr/posts/300586108547489
Pre tých, ktorí by chceli spochybniť Flegrovu teóriu uvádza dôvod, prečo je možné, že sa nakazí toľko ľudí aj napriek faktu, že veľa osôb je zaočkovaných a taktiež veľa ľudí koronavírus už prekonalo.
„Delta má asi trikrát vyššiu nákazlivosť ako pôvodný variant a prenášajú ju aj očkovaní a tí, ktorí chorobu v minulosti prekonali. Samozrejme, o dosť menej, než tí nezaočkovaní, ale rovnako viac, ako prenášali pôvodný variant vírusu nezaočkovaní,“ informuje Jaroslav Flegr.
Flegr vo svojom príspevku informuje aj o tom, ako môže tretia vlna ešte vyzerať, pokiaľ sa nezavedú dostatočne silné protipandemické opatrenia. Taktiež píše, že počty nakazených sa môžu vyšplhať na veľmi vysoké číslo, a môže to trvať omnoho dlhšie ako celá druhá vlna.
V závere príspevku pripomína takzvané „dvanástoro“, ktoré by mali občania a každý jedinec dodržiavať. Ako uviedol, pridal bod nula, ktorý hovorí o tom, že „ak nie ste zaočkovaný, okamžite sa nechajte zaočkovať, okamžite!“
V jeho pravidlách sa nachádzajú základné opatrenia, ktoré by mali byť samozrejmosťou v správaní sa ľudí v dnešnej dobe. Sú to opatrenia, ako dodržiavanie rozostupu, správne nasadenie rúška či respirátora, pravidelné umývanie si rúk či nezhromažďovanie sa vo veľkých skupinách.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, Facebook/Richard Kollár, Facebook/Jaroslav Flegr, NCZI/dáta, korona.gov.sk, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR