Pitie alkoholu je slovenský folklór. Vedci upozorňujú na prudký nárast transplantácií pečene, pohárik radia odložiť

  • Nový prieskum ukázal, že predaj alkoholu sa od marca 2020 prudko zvýšil
  • Počas pandémie COVID-19 stúpol počet čakateľov na transplantáciu pečene najmä v dôsledku alkoholickej hepatitídy
alkohol
Ilustračný obrázok Unsplash/Creativv/Moon
  • Nový prieskum ukázal, že predaj alkoholu sa od marca 2020 prudko zvýšil
  • Počas pandémie COVID-19 stúpol počet čakateľov na transplantáciu pečene najmä v dôsledku alkoholickej hepatitídy

Mnohí ľudia sa vyrovnávajú s pandémiou COVID-19 rôzne. Niektorí si chodia zabehať, cvičiť alebo si nájdu nejaký zaujímavý koníček. No potom sú aj prípady, kedy si ľudia volia drastickejšie rozhodnutia, ako napríklad alkohol. 

Nedávno výskumníci informovali o tom, že počas pandémie COVID-19 prudko vzrástol počet čakateľov na transplantáciu pečene, ako uvádza portál CNN.

Zvýšený predaj alkoholu počas pandémie

Výskumníci z University of Michigan sa vo svojej novej štúdii zamerali na počet ľudí na čakacej listine na transplantáciu pečene. Porovnali skutočný počet čakateľov od marca 2020 do januára 2021 s predpokladanými číslami, ktoré sa odvíjali od pandemických trendov, ako uvádza portál Science Times.

zdroj: Unsplash/@yesmorecontent

Výsledky štúdie dokázali, že existuje korelácia medzi počtom čakajúcich ľudí na transplantáciu pečene a nárastom maloobchodného predaja alkoholu vo vybranej krajine počas pandémie koronavírusu. 

„Aj keď nemôžeme potvrdiť kauzalitu, táto štúdia poskytuje dôkazy o alarmujúcom náraste alkoholickej hepatitídy spojenej so známym nárastom zneužívania alkoholu počas COVID-19,“ uviedla v tlačovej správe prvá autorka štúdie a rezidentka Všeobecnej chirurgie v Michigane, Dr. Maia S. Andersonová.

Prevládajúca alkoholická hepatitída

Dôvodom zvýšenia počtu čakateľov na transplantáciu pečene bola v novej štúdii najmä alkoholická hepatitída, ktorá bola o 50 % vyššia ako sa pôvodne predpokladalo na základe istých predpandemických trendov. 

„Táto štúdia poskytuje dôkazy o alarmujúcom náraste (alkoholickej hepatitídy) spojenom so zvyšujúcim sa zneužívaním alkoholu počas COVID-19 a zdôrazňuje potrebu zásahov v oblasti verejného zdravia v súvislosti s nadmernou konzumáciou alkoholu,“ doplnila Andersonová

Alkoholická hepatitída je vážny stav, ktorý sa rozvinie u človeka po určitých rokoch nadmerného pitia. Niekedy sa tento stav môže prejaviť aj po kratšom období, kedy sa alkohol konzumuje v nadmerných množstvách. 

zdroj: Unsplash/@orkhanfarmanli

Ak sa toto ochorenie nelieči, môže zapríčiniť trvalé zjazvenie pečene a iné dlhodobé poškodenie, ako zlyhanie pečene, ktoré vedie k potrebnej transplantácii, ako uvádza portál mHealth Lab.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CNN, Science Times, mHealth Lab

Najnovšie videá

Trendové videá