Slovenka a Srílančan si v Bratislave otvorili bistro: Investovať do gastra sa zdalo šialené, ľudia sa z nás posmievali
- Podľa majiteľky bistra sú v našej krajine podnikatelia braní ako nepriatelia a vykorisťovatelia
- Je ale presvedčená, že dávať prácu je obrovská zodpovednosť nielen voči samotným zamestnancom, ale aj ich rodinám
- Aj preto stavila všetko na jednu kartu a spolu s manželom si otvorili netradičný podnik v Starom Meste
- Podľa majiteľky bistra sú v našej krajine podnikatelia braní ako nepriatelia a vykorisťovatelia
- Je ale presvedčená, že dávať prácu je obrovská zodpovednosť nielen voči samotným zamestnancom, ale aj ich rodinám
- Aj preto stavila všetko na jednu kartu a spolu s manželom si otvorili netradičný podnik v Starom Meste
Kristína Lučeničová patrí medzi tých ľudí, ktorých dobré jedlo a služby zákazníkom sprevádzajú doslova celý život. Jej otec mal vždy veľmi blízko k podnikaniu v gastronómii. Ešte za socializmu pracoval ako prevádzkar a po revolúcii vlastnil hneď niekoľko podnikov. Kristína s bratom teda vyrastali takpovediac v kuchyni.
„Občas sme šúpali zemiaky, mohli sme si sami načapovať Kofolu. Mám na to krásne spomienky a toto prostredie je mi veľmi blízke. Neskôr som ako tínedžerka v otcových prevádzkach aj brigádovala. Keďže ma ale bavili jazyky, odišla som študovať na strednú školu do Francúzska, neskôr som tam pokračovala na vysokej škole v obore manažmentu predaja,“ hovorí Kristína.
Francúzska gastronómia a prístup k jedlu ako k umeniu a životnému štýlu ju značne ovplyvnili. Chvíľu dokonca uvažovala aj nad kariérou v diplomacii. Situácia sa zmenila, keď pred viac ako 14 rokmi stretla dnes už svojho manžela z perly Indického oceánu – Srí Lanky.
Vzápätí sa im naskytla príležitosť otvoriť reštauráciu vo vlastných priestoroch. Gastro ju tak opäť zlákalo a spolu s manželom už natrvalo zakotvili na Slovensku.
„Reštauráciu Kozia brána v bratislavskom podhradí sme prevádzkovali vyše 10 rokov až do začiatku pandémie. Bolo to pekné obdobie. Gastro je živé, zaujímavé a motivačné prostredie. Medzitým sa nám narodili dve deti, sektor sa niekam posunul a klientela hlavného mesta sa vyvíja.“
Ich nové bistro Cozy Coza vzniklo potom, ako si Kristína uvedomila, že jej manžel Anjana Thambawitage je v kuchyni hotovým kúzelníkom.
„Investovať do gastra po druhej vlne pandémie sa zdalo ako šialený nápad a vypočuli sme si nie málo vtipov na našu adresu. Avšak toto presvedčenie muselo dozrieť vo mne aj v Anjanovi. Je to určite značná dávka rizika, ale keby sme neboli presvedčení o tom, že tento projekt bude úspešný, tak by sme sa do neho nikdy nepúšťali.“
Kristína verí, že Cozy Coza bude miestom v centre Bratislavy, kam sa budú ľudia radi vracať za zážitkom z nových kombinácií chutí.
Rekonštrukciu priestorov zvládla Kristína s manželom viac menej svojpomocne. Tvrdí, že si dávali záležať na tom, aby do projektu neinvestovali viac finančných prostriedkov, ako je nutné.
„Väčšinu leta som strávila so štetcom v ruke. Pomáhali aj deti, švagriná, svokor, bol to taký rodinný projekt za desiatky tisíc eur. Práca v gastre nie je prácou, ale životným štýlom. Konkurenčné prostredie je veľmi silné a klienti ťažko odpúšťajú zlyhania. Na druhej strane je to pekná a živá práca a ten adrenalín je návykový.“
Priznáva, že pri realizácii prevádzky ich prekvapil aj absolútny nedostatok materiálov a extrémne dlhé dodacie termíny, ktoré v súčasnosti robia vrásky na čele nielen podnikateľom.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Manželia si otvorili podnik Cozy Coza, ktorý prepája európsku a ázijskú kuchyňu
- Majú jedlá, aké Bratislavčania nikde inde nenájdu
- Ako si reštauráciu svojpomocne vystavali?
- Miestny šéfkuchár varil v Dubaji, Kapskom Meste či Paríži
- Ktoré jedlá najviac odporúča?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy