Schvaľujú zákony proti LGBTI a ženy zomierajú, pretože nemôžu ísť na potrat. Poľsko bez hanby šliape po ľudských právach
- V poľskom parlamente sa objavil zákon s názvom STOP LGBT
- Poslanci ho počas prvého čítania schválili
- Okrem práv LGBT ľudí sú však ohrozené aj tie ženské
- Protiinterrupčný zákon tiež stál život ženu, ktorá prišla o dieťa v 22. týždni
- V poľskom parlamente sa objavil zákon s názvom STOP LGBT
- Poslanci ho počas prvého čítania schválili
- Okrem práv LGBT ľudí sú však ohrozené aj tie ženské
- Protiinterrupčný zákon tiež stál život ženu, ktorá prišla o dieťa v 22. týždni
V súvislosti s našim severným susedom Poľskom sa už posledné roky čoraz častejšie skloňujú slová ako diktatúra či obmedzenie ľudských práv. Posledné dni to vyzerá tak, že krajina by sa naozaj mohla vydať cestou neslobody.
Poslanci poľského Sejmu v piatok večer schválili v prvom čítaní návrh zákona, ktorý jeho autori označujú ako „Stop LGBT“. Dokument teraz putuje do výboru pre vnútorné záležitosti. Informovala o tom agentúra TASR prostredníctvom agentúry AP.
Nechutnejší prejav sme ešte nepočuli, odkazujú poslanci
Legislatívu do parlamentu predložili konzervatívni aktivisti, ktorí vyzbierali približne 140 000 podpisov. Projekt má podľa nich za cieľ bojovať proti šíreniu „homosexuálnej propagandy vo verejnom priestore“.
Návrh zákona v pléne vo štvrtok predstavil Krzysztof Kasprzak z nadácie Život a rodina, ktorý vyhlásil, že zákon reaguje na obavy, že „cieľom LGBT lobby je zničiť manželstvo a celý prirodzený spoločenský poriadok“, napísal denník Rzeczpospolita.
„Ľudia sú nositeľmi určitých myšlienok. Niekedy sú dobré, niekedy zlé. V prípade LGBT ideológií sú mimoriadne zlé, pretože máme čo dočinenia s ďalšou častou rodiacej sa totality,“ povedal Kasprzak.
Počas Kasprzakovho prejavu sa niektorí opoziční poslanci otočili chrbtom k tribúne. Podpredseda Sejmu Wlodzimierz Czarzasty vyhlásil, že za „posledné dva roky v pléne nepočul nechutnejší prejav“.
Kritici zákona sa obávajú, že právna norma zakáže organizovanie pochodov Pride a zároveň všetkých akcií, ktoré propagujú manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo štvrtok varovala, že ak bude zákon prijatý, „práva LGBT komunity v Poľsku budú ohrozené viac ako kedykoľvek predtým“.
Poľská opozícia sa snažila dokument v Sejme v piatok večer zmietnuť zo stola. Koalícia na čele so stranou Právo a Spravodlivosť (PiS) tomu však zabránila. Za návrh zákona napokon hlasovalo 235 poslancov. Proti bolo 203. Jeden sa zdržal hlasovania. Pred Sejmom sa v čase hlasovania zhromaždila skupina demonštrantov.
Zatiaľ nie je jasné, kedy sa návrh zákona vráti späť z výboru pre vnútorné záležitosti. Isté však je, že novú právnu normu bude musieť schváliť aj poľský Senát, kde má opozícia tesnú väčšinu.
AP pripomenula, že súčasná poľská vláda aj prezident Andrzej Duda v uplynulých rokoch ostro kritizovali „LGBT ideológiu“, o ktorej hovoria, že ide o „súbor škodlivých myšlienok, ktoré predčasne sexualizujú mladých ľudí, ohrozujú tradičné rímskokatolícke a rodinné hodnoty“ Poľska, informovalo TASR.
Ženské práva idú do úzadia
Okrem obmedzenia práv LGBTI ľudí však už Poľsko dlhšie šliape aj po právach žien. Dlhoročné snahy strany Sloboda a Solidarita vyústili až do minuloročného zákonu o interrupciách, ktorý sprísnil potraty.
Poľský najvyšší súd totiž rozhodol, že akýkoľvek potrat, aj v prípade, že je plod poškodený, je protizákonný. Povolené tak ostali iba v prípade incestu, znásilnenia či ohrozenia života matky. Poškodenie plodu bolo pritom vlani v Poľsku dôvodom vykonania takmer všetkých legálnych interrupcií, keďže aj predtým bola potratová politika prísnejšia ako inde v Európe.
Podnet na úpravu zákona podala vládna strana Právo a spravodlivosť PiS, ktorá taktiež navrhla väčšinu sudcov, ktorí sa na rozhodnutí podieľali. Práve táto strana je v tiež známa aj svojim diskriminačným postojom voči LGBTI komunite.
Samotní Poliaci pritom s prísnym zákonom nesúhlasili, čo vyplynulo aj z prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonala televízia BBC.
Krajinu v dôsledku zákona tiež niekoľko týždňov zmietali protesty žien, ktoré štátu vyhlásili vojnu. Protesty organizovalo väčšinou hnutie Strajk Kobiet. Ich protesty boli brutálne potlačené policajným zásahom. Oficiálny dôvod znel, že v Poľsku bol minulý rok zákaz zhromažďovania skupiny väčšej ako 10 ľudí, a tak boli protesty nezákonné.
Žena zomrela, pretože plod ešte nebol úplne mŕtvy
Poľské ženy vyjdú do ulíc aj po tieto dni. Dôvodom je úmrtie mladej ženy, ktorej lekári nevykonali interrupciu plodu aj potom, čo jej odtiekla plodová voda.
Zmienená žena bola v 22. týždni tehotenstva, keď ju hospitalizovali v nemocnici v meste Pszczyna, pretože jej odtiekla plodová voda. Podľa miestnych médií sa lekári po odtečení plodovej vody rozhodli počkať, kým plod zahynie, namiesto toho, aby žene vykonali interrupčný zákrok. Plod v tele ženy napokon aj naozaj zahynul, pričom žena krátko po tom zomrela na septický šok.
Do ulíc niekoľkých poľský miest už v pondelok vyšli stovky demonštrantov, ktorí pokladajú za príčinu smrti ženy prísny poľský interrupčný zákon. Mnohí zapaľovali na jej počesť sviečky pre budovou poľského ústavného súdu, ktorý vlani zrušil takmer všetky výnimky z interrupčného zákona, čím takmer úplne zakázal vykonávanie interrupcií v Poľsku.
Riaditeľ nemocnice, v ktorej žena zomrela, poprosil verejnosť, aby nevynášala unáhlené súdy nad konaním lekárov. Ženinu smrť v súčasnosti vyšetruje poľská prokuratúra, informovala TASR.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Startitup, BBC