3 knihy, ktoré určujú smer môjho života
- Knihy. Knihy sú našim spoločníkom už od nepamäti. Najmúdrejší ľudia svojej doby po stáročia zachytávali svoje najušľachtilejšie myšlienky na papier, kus pergamenu alebo kože. Hlavne knihám vďačíme za uchovanie kultúrneho dedičstva a poznatkov doby. V dobe, keď sme zahltení informáciami a často leniví listovať, sa zabúda na magickú silu kníh.
- Knihy. Knihy sú našim spoločníkom už od nepamäti. Najmúdrejší ľudia svojej doby po stáročia zachytávali svoje najušľachtilejšie myšlienky na papier, kus pergamenu alebo kože. Hlavne knihám vďačíme za uchovanie kultúrneho dedičstva a poznatkov doby. V dobe, keď sme zahltení informáciami a často leniví listovať, sa zabúda na magickú silu kníh.
Knihy môžu mať zásadný vplyv na smerovanie môjho života. Knihy dokážu odovzdať poznatky, zabaviť, ale aj formovať osobnosť. Preto mi záleží na tom, čo čítam. Dnes som vybral tri knihy, ktoré aktuálne najviac ovplyvňujú moju životnú cestu.
1. Chip a Dan Heath: Zmena
Foto: amazon.com
Heathovci v tejto knihe vysvetľujú, prečo niektorí ľudia dokážu spraviť efektívne zmeny a zlepšiť životnú situáciu a iní nie. V Zmene vykresľujú životné príbehy úspešných ľudí, ktorí dokázali vyťažiť maximum zo situácie, ktorú iní považovali za bezútešnú. Kniha nás sprevádza procesom zmeny. Vysvetľuje, že na vykonanie zmeny potrebujeme oveľa viac, než len dobré rozhodnutie.
Kniha Zmena nás na poznatkoch modernej psychológie učí o tom, ako sa správame v procese zmeny. Našu osobnosť rozdeľuje na dve časti, ktoré musia spolupracovať. Prvou je pohonič, naša logická časť mozgu. Táto určuje smer a rozhoduje o tom, že chceme vykonať zmenu. Okrem nej existuje aj druhá časť našej mysle, naše podvedomie. Túto Chip a Dan prirovnávajú k slonovi. Ak sa slon zatne, pohonič sa nikdy nikam nedostane. Preto je dôležité pochopiť, že zmenu treba vykonávať nielen na logickej, ale aj na emocionálnej úrovni. Musíme sa dostatočne motivovať. Musíme si byť vedomí emócii spojených so zmenou. K týmto dvom zložkám osobnosti sa pridáva ešte tretí faktor potrebný na zmenu, a to priaznivé podmienky. Musíme si vytvoriť priaznivé podmienky. Ak budeme mať namiesto komory cukráreň, bude oveľa ťažšie nepodľahnúť chuti na sladké, ako keď si doma nebudeme držať žiadne sladkosti.
Kniha zmena ti ukáže, ako lídri dokázali aplikovať tieto tri zložky efektívnej zmeny v krachujúcich spoločnostiach alebo hladujúcich afrických dedinách. Chceš zmeniť svoj život? Chceš zlepšiť svet? Potrebuješ Zmenu.
2. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí
Foto: gorila.sk
Kniha Stephana Coveyho 7 návykov skutočne efektívnych ľudí je biblia rozvoja vlastnej osobnosti. Časopis Time ju v roku 2011 zaradil medzi 25 najvplyvnejších kníh o manažmente. Covey sa venuje siedmym princípom úspešného života, ktoré rozdeľuje do troch skupín. Prvé tri sa venujú riadeniu samého seba, druhé tri riadeniu ostatných, zatiaľ čo posledné sa zameriava na obnovu, dobíjanie bateriek a hľadanie rovnováhy medzi napredovaním a oddychom. Ja osobne sa momentálne snažím osvojiť si najmä prvé tri, na ktoré sa aj zameriam v tomto článku.
Prvé pravidlo hovorí o tom, že všetko v našich životoch je našim dielom. Učí nás zodpovednosti. Mnoho ľudí je nespokojných so svojimi životmi, boja sa však za ne prijať zodpovednosť, zbaviť sa závislosti, urobiť ťažké rozhodnutia, pozrieť sa pravde do očí a pracovať na sebe.
Keď zistíme, že svoj životný osud si volíme sami, a že nemusíme byť na nikom emocionálne, finančne ani inak závislí, nasleduje druhé pravidlo, ktoré nám má pomôcť nasmerovať svoj život správnym smerom. Druhé pravidlo sa volá Začnite s myšlienkou na koniec. Hovorí o tom, že pri všetkom, čo robíme, či už ide o pracovnú úlohu, vystúpenie, vzťah alebo náš život, sa máme zamyslieť, čo vlastne chceme dosiahnuť. Kniha nás učí pozrieť sa do svojho mozgu, nenechať sa slepo viesť rozhodnutiami druhých a byť dosť kreatívni na to, aby sme našli vlastné hodnoty a vlastné ciele.
Na záver nasleduje tretie pravidlo: To najdôležitejšie dávajte na prvé miesto. Vedenie obsiahnuté v druhom pravidle, nám určuje, ktorým smerom máme ísť. Covey však od vedenia odlišuje riadenie, ktoré zabezpečí, že sa tam, kam chceme, naozaj dostaneme.Práve riadenie je predmetom tretieho princípu. Ide o osobnú integritu, schopnosť zodpovedať sa sám sebe.
7 návykov skutočne efektívnych ľudí nie je ľahké čítanie. Vyžaduje introspekciu a silu pozrieť sa na vlastné nedostatky a napraviť ich. Ale rozhodne to stojí za to.
3. Gándhí: Môj experiment s pravdou
Mahátma Gándhí bol jednou z najvýznamnejších osobností dvadsiateho storočia. Môj experiment s pravdou je autobiografiou tohto duchovného vodcu Indie. Je pretkaný úvahami o osobnom vedení, efektívnom životnom štýle, náboženstve, autorovými názormi na stravovanie, či jeho skúsenosťami z právneho a politického života. Ak sa chceš dostať do hlavy Mahátmu Gándhího, siahni po tejto knihe. Kniha Môj experiment s pravdou ma učí, ako byť skromnejší, pokojnejší a odovzdaný svojim cieľom.
Zdroj titulnej fotografie: favim.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti