Slováci by kvôli tráve už nemuseli končiť vo väzení. S „drakonickými“ trestami chce skoncovať aj Matovičovo hnutie

  • Nový návrh predložili poslanci OĽaNo, Juraj Šeliga zo Za ľudí a Ľuboš Krajčí zo Sme rodina
  • Drogy nechcú legalizovať. Chcú ísť cestou nápravy, v hre je možnosť liečby namiesto väzenia
marihuana, šiška, muž
Unsplash/Christina Winter, Unsplash/GreenForce Stuffing,
  • Nový návrh predložili poslanci OĽaNo, Juraj Šeliga zo Za ľudí a Ľuboš Krajčí zo Sme rodina
  • Drogy nechcú legalizovať. Chcú ísť cestou nápravy, v hre je možnosť liečby namiesto väzenia

Poslanci OĽaNo, Juraj Šeliga zo Za ľudí a Ľuboš Krajčí zo Sme rodina prekladajú nový návrh, ktorý má znížiť tresty za drogy. Zdôrazňujú, že nejde o snahu legalizovať drogy. Tresty pri ľuďoch, ktorí s drogami obchodujú, znižovať nechcú.

Tvrdia, že chcú tým, ktorí urobili chybu, ponúknuť šancu na nápravu a ďalší život. Tresty vo výškach, ako ich poznáme dnes, ničia mladým ľuďom životy, hovoria. Podotýkajú, že štát nemá ničiť životy, má svojim občanom pomáhať, dostať ich k odborníkom.

Práve preto pri najnižších trestoch navrhujú aj možnosť liečenia namiesto väzenia. Ak sa sudca s páchateľom zhodnú, za pár gramov trávy nebude musieť ísť do väzenia vôbec.

Zdržala ich Kolíková

Tvrdia, že zákon chceli predložiť omnoho skôr a čakali prakticky až do posledného termínu. Snažili sa totiž koordinovať ich úsilie s ministerstvom spravodlivosti. Ministerka spravodlivosti, Mária Kolíková im sľúbila, že sama predloží svoj návrh, no to sa nestalo.

Marihuanu nechcú legalizovať a tresty rušiť, podotýkajú. Chcú ísť cestou znižovania trestných sadzieb a vyhnúť sa tak situáciám, kedy mladého človeka prichytia s marihuanou a on neskôr čelí 10 až 15 rokom väzenia.

Tresty sú privysoké, tvrdia a spomínajú muža, ktorý vyrábal masť pre svojich starých rodičov. Prichytili ho, dostal 25 rokov a odňatie majetku, vrátane domu, v ktorom jeho starí rodičia bývajú.

zdroj: TASR/KR PZ v Prešove

To, čo by naozaj chceli, by na Slovensku nepresadili

„Nemeníme filozofiu zákona, snažíme sa prísť s niečím, čo má reálnu šancu uspieť. Tresty ostávajú, tresty budú, ale snažíme sa ísť cestou nižších trestných sadzieb,“ hovorí Šeliga.

Paragraf 171 sa týka najľahších prehreškov. Hovorí o držaní drog na vlastnú spotrebu. Aktuálne platí rozdelenie podľa množstva, do troch a do desiatich dávok. Výška trestu je tak v závislosti od toho do troch alebo piatich rokov.

Maximálnu výšku trestu chcú znížiť v oboch prípadoch, do jedného a do dvoch rokov: „Myslíme si, že trest v tejto výške zodpovedá potrestaniu páchateľa za daný prehrešok. Už dávno to tak malo na Slovensku fungovať.“

Zároveň chcú zaviesť silný mechanizmus prevencie. Súd bude mať možnosť páchateľovi namiesto trestu ponúknuť liečenie. Ak s tým bude páchateľ súhlasiť, bude to podľa ich slov garanciou cesty nápravy.

Dílerom by nepomohli

Dílerom by ich zákon nepomohol. Pri ľuďoch, ktorí s drogami obchodujú, nechávajú tresty rovnaké. Tie sú vo výške od 3 do 10 a od 10 do 15 rokov za mrežami a chcú ich ponechať.

V aktuálnom zákone sú však do paragrafu (172) zahrnutí aj ľudia, ktorých s drogami opakovane prichytili. V tomto prípade chcú tresty znížiť o polovicu.

V paragrafe 173 toho tiež nechcú meniť veľa, týka sa totiž obchodníkov s drogami.

Spadajú pod neho však aj ľudia, ktorí pestujú aj len jednu rastlinu konope. V tomto prípade chcú odstrániť spodnú hranicu trestu a jeho výšku nechať na sudcovi, ktorý by sám posúdil, o ako závažný čin ide. Maximálny možný trest by predstavoval päť rokov za mrežami.

Paragraf 174 hovorí o šírení toxikománie, teda o navádzaní na kúpu či predaj drog a ten chcú nechať úplne nepozmenený.

Podotýkajú, že ak by ich návrh zákona prešiel, pomohol by aj ľuďom, ktorí momentálne za mrežami sú a privysoké tresty si dnes odpykávajú.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: Tlačová konferencia/ Facebook Juraj Šeliga

Najnovšie videá

Trendové videá