Otec s dcérou precestovali Európu na dodávke, ktorú si prerobili na útulný domov. Ich záľuba prerástla až k biznisu
- V posledných rokoch u nás záujem o dovolenku v karavanoch mimoriadne stúpa
- K vášnivým karavanistom patrí aj Broňa so svojím otcom Igorom
- Záľuba ich však priviedla k serióznemu biznisu
- V posledných rokoch u nás záujem o dovolenku v karavanoch mimoriadne stúpa
- K vášnivým karavanistom patrí aj Broňa so svojím otcom Igorom
- Záľuba ich však priviedla k serióznemu biznisu
Začalo to ako záľuba a prerástlo do rodinného podnikania. Broňa so svojím otcom Igorom patria medzi vášnivých cestovateľov, nie však takých „klasických“. Karavanom precestovali Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Chorvátsko, Maďarsko, Českú republiku, Poľsko a podarilo sa im zájsť až do Ruska.
„Je to štýl cestovania, kde na chvíľku vystúpite z komfortnej zóny a zažijete niečo nové, výnimočné. Nemusíte sa prispôsobovať check-in a check-out hodinám v hoteloch, môžete si zastaviť kdekoľvek sa vám páči a ostať tam tak dlho, ako sa vám bude chcieť. Raňajkovať môžete priamo z postele s nádherným výhľadom a svoj malý domček, so všetkým, čo potrebujete, máte stále so sebou,“ opisuje Broňa.
Začalo to pri prerábaní starej Ávie
Rodáci zo Žiliny sa tento druh zážitku rozhodli ponúknuť aj ďalším ľuďom. Prostredníctvom projektu Karavan.za navrhujú a prerábajú obytné dodávky na domčeky na kolesách, ktoré disponujú všetkým, čo človek na cestovanie potrebuje – kuchynka, sprcha, voda, kúrenie, solárny panel a mnoho ďalšieho.
,,Láska k vanovaniu sa vo mne prebudila pred vyše 40-timi rokmi. Moja prvá obytná dodávka, ktorú som si svojpomocne prerobil, bola stará Ávia. Už vtedy sme chodili s rodinou na výlety hlavne po Slovensku. Podarilo sa nám ísť aj do vtedajšej Juhoslávie,“ hovorí Igor.
Prerábanie a cestovanie dodávkou je jeho hobby a je rád, že si k tomu našli cestu aj jeho deti.
„Snažíme sa spraviť si aspoň raz do roka spoločný výlet a aj špekulujeme nad rôznymi vychytávkami do vanov, “ pokračuje Igor, ktorý má na starosti technické prevedenie vanu. Broňa má zas na starosť prácu s drevom, komunikáciu s ľuďmi a spravovanie sociálnych sietí a webu.
Nezabalili to ani po neúspešnej sezóne
Celá idea Karavan.za začala v roku 2017, keď sa Igor rozhodol skúsiť prenajímať jeho van VW Transporter, ktorý už vtedy vlastnil 15 rokov. Broňa sa k otcovi pridala až v roku 2019 po príchode zo zahraničia.
„Po druhej neúspešnej sezóne padla myšlienka autá predať a projekt zabaliť. Ja som s tým však nesúhlasila. Bolo to niečo, v čom som videla zmysel a je to súčasťou nášho životného štýlu, ktorý sme chceli ponúknuť zažiť aj ďalším ľuďom. Táto práca nás baví od prerábania až po spoznávanie nových ľudí. Najväčšiu radosť nám robí, keď nám prídu výletníci vrátiť auto a z výletu, sú maximálne nadšení a hneď si plánujú ďalšiu vanovačku,“ opisuje Broňa.
Originalita, ručná práca a závesy až z Maroka
Pri prerábaní vanov sa inšpirujú hlavne na internete a v časopisoch, ktorých majú doma už neúrekom.
„Ocino stále pozerá videá na YouTube a ja zas pozerám Instagram. Veľa medzi sebou komunikujeme a špekulujeme nad rôznymi možnosťami. Autá prerábame a vkladáme do nich všetko tak, ako keby sme ich robili pre seba,“ vysvetľuje Broňa.
Originalita, ručná práca, žiadna pásová výroba v továrni a ručne šité závesy z látok, ktoré doviezli priamo z Maroka.
„Naše vany sme prerobili vlastnými rukami a dali sme im dušu. Každý kúsok použitého materiálu sme chytili xy-krát do ruky a pracovali s ním. Sú to hodiny a hodiny strávené v garáži,“ opisuje Broňa.
Prerábka za pár korún, aj za tisícky eur
Ako Broňa uvádza, karavan sa dá prerobiť za pár korún, ale aj za tisícky eur. Výletníci nimi môžu cestovať nielen po Slovensku, ale aj po Európe.
„V rámci Európskej únie je to bez problémov, akonáhle sa ide mimo EU je potrebné to odkomunikovať s nami. Posledné dva roky je to takmer vyrovnané a veľa ľudí ostáva spoznávať aj Slovensko,“ vysvetľuje Broňa. „Tento druh cestovania však nie je pre každého.“
Výlety s karavanom vyhľadávajú najmä mladí ľudia, milovníci hôr a dobrodruhovia. „Cieľová skupina je široká. Máme mladých výletníkov, ale aj ich rodičov, ktorí dostanú výlet ako darček k narodeninám alebo na Vianoce. Vekovo sa to pohybuje od dvadsaťročných až po šesťdesiatnikov,“ konštatuje majiteľka Karavan.za.
Pandémia im posunula minuloročnú sezónu až o dva mesiace. Broňa uviedla, že minulý rok ľudia preferovali len krátkodobé výlety. Nikto nevedel, kam sa bude dať vycestovať, tak ľudia ostávali hlavne na Slovensku. Tento rok to bolo už istejšie a mnohí vyrazili na dlhšie aj do zahraničia.
„V sezóne od mája do októbra sme mali všetky štyri autá skoro stále na cestách. Mimosezóna je slabšia, v nej sa vany prenajmú raz za čas,“ dodáva Broňa s tým, že za prenájom karavanu na jeden deň zaplatíte 84 eur pre dve osoby.
Do budúcna by dvojica chcela flotilu rozšíriť ešte o jedno auto a dodávky ešte viac vylepšiť.
„Na karavane sa snažíme vyhľadávať miesta s málo turistami. Momentálne brázdime cesty krásneho Maroka v Afrike. Naši výletníci navštevujú najčastejšie Slovinsko a Dolomity v Taliansku,“ vyjadrila sa cestovateľka na záver rozhovoru.