Vedci z Harvardu nechcú ďalej čakať. Odhalili, čoho všetkého je naša klíma schopná, ak sa nespamätáme

  • Nová štúdia vyvoláva otázky o klimatickom vývoji Zeme
  • Vedci odhalil, že Zem mohla byť v minulosti ničená obrovskými búrkami
burka
Ilustračný obrázok Unsplash/@nasa/@paniscusbcn
  • Nová štúdia vyvoláva otázky o klimatickom vývoji Zeme
  • Vedci odhalil, že Zem mohla byť v minulosti ničená obrovskými búrkami

Otázok o pradávnej minulosti Zeme je mnoho. Vedci sa už roky snažia odhaliť podstatu mnohých javov, medzi ktoré patrí aj zemská klíma.

V novej štúdii výskumníci nedávno odhalili, že v dávnej minulosti mohla Zem zažiť také masívne dažďové búrky, ktoré ju za niekoľko hodín spustošili, ako uvádza portál Science Alert.

Nový atmosférický stav

Výskumníci v najnovšej štúdii vytvorili niekoľko časových úsekov extrémneho tepla, ako informuje portál Science atlas. Ich zisteniami dospeli k názoru, že je dosť možné, že po obrovských cykloch sucha by nasledovali masívne búrky, a potom by bolo pár dní ticho a následne by sa to celé opakovalo.

zdroj: Unsplash/@ingemusic

Podľa tímu vedcov z Harvardovej univerzity, ktorý stojí za novou štúdiou, ide o nový a úplne neočakávaný atmosférický stav. 

„Tento epizodický cyklus záplav je nový a úplne neočakávaný atmosférický stav,“ povedal Robin Wordsworth, profesor environmentálnej vedy a inžinierstva Gordon McKay v SEAS a hlavný autor štúdie. 

Je to ako nabíjanie obrovskej  batérie

Výskumníci vytvorili niekoľko sérií simulácií, kedy zvyšovali teplotu ovzdušia aj o 54 stupňov Celzia. Testovali tak zvýšenie jasu Slnka a atmosférického oxidu uhličitého.

Teplotné skoky vytvorili takzvanú „inhibičnú vrstvu“, ktorá je v blízkosti zemského povrchu a zabraňuje vytváraniu dažďových oblakov a odvádzanie tepla do vesmíru.

Tento proces má za následok tvorbu oblakov vo vyšších vrstvách atmosféry, z ktorých sa dážď vyparuje a hromadí v systéme, a to v dôsledku nadmerného otepľovania. Toto nakoniec naruší inhibičnú vrstvu a spustí masívne dažde, ktoré trvajú hodiny. 

„Je to ako nabíjanie veľkej batérie. Máte tonu chladenia vysoko v atmosfére a tonu vyparovania a zahrievania blízko povrchu, oddelené touto bariérou,“ hovorí klimatický vedec Jacob Seeley z Harvardovej univerzity a spoluautor štúdie. 

V súčasnosti sa takéto teplotné skoky nepredpovedajú

Síce je klimatická situácia na Zemi v súčasnosti dosť zlá, vedci zatiaľ nepredpovedajú takéto scenáre pre našu planétu. Nový výskum ale ukazuje spoločnosti, čoho všetkého je zemská klíma schopná, ak si nebudeme dávať väčší pozor. 

zdroj: Unsplash/@worldsbetweenlines

„Táto štúdia odhalila bohatú novú fyziku v klíme, ktorá sa len trochu líši od súčasnej Zeme z planetárneho hľadiska,“ uviedol Wordsworth vo výskume. 

„Vyvoláva veľké nové otázky o klimatickom vývoji Zeme a iných planét, na ktorých budeme pracovať ešte mnoho rokov,“ doplnil.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Science Alert, Science atlas, Harvard SEAS

Najnovšie videá

Trendové videá