Zelený bicykel: Prvý komerčný bikesharing na Slovensku funguje v Prievidzi
- Dvaja bratia z Prievidze sa rozhodli zmeniť svoje mesto pomocou bikesharingu.
- Dvaja bratia z Prievidze sa rozhodli zmeniť svoje mesto pomocou bikesharingu.
Bratia Jaroslav Dian a Mirety Dian priniesli do Prievidze nový vietor v podobe projektu Zelený bicykel. Chcú pomocou bikesharingu bojovať proti smogu a preplneným cestám.
Na Slovensku ešte stále unikátny projekt funguje už od júla. Podobne ako bratislavský projekt WhiteBikes, aj Zelený bicykel je iniciatívou nadšencov a súkromníkov, ktorým sa už viac nechcelo čakať na ťažkopádne vedenia mesta.
Prečítaj si viac o WhiteBikes TU.
No na rozdiel od svojich bratislavských kolegov sa zakladatelia Zeleného bicykla rozhodli pre spoplatnený model. Jedna 30 minútová jazda stojí 49 centov a za mesačný paušál 4,90 eur môžeš Zelený bicykel používať 120 minút denne. Sú tak prvým komerčným bikesharingom na Slovensku.
Celý proces je založený na webovej aplikácii, v ktorej si nájdeš najbližší stojan s voľnými bicyklami, odblokuješ si jeden z nich a po jazde ho vrátiš do jedného z takmer tridsiatich stojanov rozmiestnených po celej Prievidzi. Potom ho už iba uzamkneš kódom, ktorý ti vygeneruje systém.
Spolu je v Prievidzi k dispozícii 100 Zelených bicyklov. Bratia Dianovci chcú s ich pomocou v Prievidžanoch prebudiť chuť dopravovať sa na kratšie vzdialenosti ekologickejšie, ekonomickejšie a zdravšie.
Zvyk chodiť všade autom považujú za hlúpy, no na rozdiel od „krčmových aktivistov“ prešli aj od slovám ku činom a vytvorili projekt, ktorý tento problém reálne rieši.
Ekologická doprava v mestách bude v budúcnosti bezpochyby veľkou témou a projekty ako Zelený bicykel sú príkladom toho, že úspešný bikesharing nemusí byť nevyhnutne iba vo veľkých mestách.
Čakať na iniciatívy od samospráv alebo magistrátov vyzerá byť zatiaľ zbytočné. Nadšenie aktivistov spojené s podnikateľskými skúsenosťami prináša reálne riešenia, ktoré dokážu modernizovať aj časti Slovenska, ktoré sa nevolajú Bratislava.
Bratia Dianovci veria, že aj ich projekt prispeje ku zvýšenej podpore cyklistiky zo strany samosprávy. Ak Zelený bicykel z dlhodobého hľadiska uspeje, môžeme očakávať že jeho príklad budú nasledovať podnikavci aj v iných mestách.
To, že súkromné iniciatívy v tomto smere predbiehajú vedenia miest naznačuje, komu asi na ekologickej doprave naozaj záleží. Politikom stačí o ekológií iba rozprávať, no podnikatelia musia niečo vytvoriť na to, aby boli úspešní a aby ich verejnosť brala vážne.
zdroj titulnej fotografie: zelenybicykel.sk, zdroj fotografií: zelenybicykel.sk
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko