Ak sa nechceš očkovať, zaplať si liečbu. Krajina, ktorú Slovensko považuje za vzor, tvrdo zakročila proti antivaxerom

  • Zo sveta prichádzajú na Slovensko pomerne prekvapivé správy o razantnom kroku Singapuru
  • Krajina, ktorá je mnohými rebríčkami označená za najlepšie miesto pre život, už nebude nezaočkovaným ľuďom preplácať liečbu Covidu
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Costin Dinca
  • Zo sveta prichádzajú na Slovensko pomerne prekvapivé správy o razantnom kroku Singapuru
  • Krajina, ktorá je mnohými rebríčkami označená za najlepšie miesto pre život, už nebude nezaočkovaným ľuďom preplácať liečbu Covidu

Nezaočkovaní ľudia si tak budú musieť hradiť zdravotné náklady spojené s liečbou koronavírusu výhradne z vlastných peňaženiek. Informuje tamojší rezort zdravotníctva. Novinka bude zavedená od 8. decembra. Týkať sa má tých, ktorí majú nárok na očkovanie, no rozhodnú sa tak neurobiť.

Dôvodom je skutočnosť, že tento ostrovný štát sa chce čím skôr vyrovnať so znepokojujúcim množstvom prípadov COVID-19. Za posledných 24 hodín Singapur hlásil 14 úmrtí na koronavírus a 2 470 nových prípadov. Len pre predstavu, na Slovensku sme za uplynulý deň zaznamenali takmer 5 000 nových prípadov a 45 úmrtí.

Singapurské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že vláda od začiatku pandémie platí všetkým obyvateľom Singapuru liečbu súvisiacu s Covidom. Výnimkou sú len tí pacienti, ktorí majú po návrate zo zámorských krajín pozitívny výsledok testu.

Pacientom, ktorí dostali iba jednu dávku vakcíny, nebudú lekári a nemocnice účtovať náklady na liečbu až do 31. decembra, aby im umožnili dať sa plne zaočkovať.

Deťom, ktoré majú menej ako 12 rokov, a tým, ktoré z lekárskeho hľadiska nemôžu dostať vakcínu, bude lekárska starostlivosť naďalej platená. Tento osobitý prístup má pokračovať, až kým nebude situácia ohľadom pandémie stabilnejšia.

Pri vysvetľovaní svojho rozhodnutia rezort zdravotníctva uviedol, že neočkovaní ľudia neúmerne prispievajú k tlaku na singapurský systém zdravotnej starostlivosti. Zároveň si väčšina z nich vyžaduje intenzívnu starostlivosť na lôžkach.

V očkovaní sa im darí

Zíde sa pripomenúť, že Singapur je jednou z najviac zaočkovaných krajín sveta. Už viac ako 85 % ľudí tu dostalo dve dávky vakcíny a 18 % podstúpilo preočkovanie. Medzi jeho staršou populáciou je zaočkovaných 94 % ľudí vo veku od 60 do 69 rokov a 90 % ľudí vo veku 70 rokov a starších.

Na rozhodnutie Singapuru reagoval aj bratislavský župan Juraj Droba: „Táto krajina je pre mňa vzorom, ako efektívne narábať s verejnými zdrojmi. A hoc je toto opatrenie na prvý pohľad drsné, čoskoro sa stane nevyhnutné aj inde. Župa je tu na to, aby vás (obyvateľov BSK) chránila a zlepšovala kvalitu vášho života. Opäť očkujeme plnou rýchlosťou, opäť apelujeme na zdravý rozum.“

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

„Keďže sme v našom kraji zodpovedne zaočkovaní, stále nie sme v čiernej zóne na semafore. Moja úloha je dávať ľuďom nádej a víziu. Zároveň je ale potrebné byť úprimný a ak sa na nás rúti problém, je moja povinnosť ho tvrdo pomenovať. Rúti sa na nás obrovský problém. Prosím vás o spoluprácu a súčinnosť. Nemám ani kompetencie ani silu riešiť zvyšok Slovenska, prosím teda obyvateľov nášho kraja, aby sme chránili to, čo je najcennejšie.“

Kroky proti neočkovaným

Singapur pritom nie je prvou krajinou, ktorá sa rozhodla zasiahnuť proti tým, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať. Nemecko ešte v septembri oznámilo, že neočkovaní pracovníci, ktorí sú v dôsledku opatrení nútení ísť do karantény, už nebudú dostávať kompenzácie platu.

Francúzsko zaviedlo, aby skríningové testy na COVID-19 viac neboli pre neočkovaných ľudí bezplatné. Tento krok v praxi viedol k tomu, že by v podstate museli „platiť“ za vstup do kaviarní a divadiel. Podľa nových pravidiel sa do mnohých priestorov vyžaduje doklad o očkovaní, negatívny test alebo prekonanie ochorenia.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Pavel Golovkin

Napríklad v takom Taliansku sa musia zamestnanci súkromného a verejného sektora pri príchode do práce preukázať svojím očkovacím preukazom, inak budú poslaní domov bez nároku na odmenu. Tým, ktorí sa pokúsia porušiť zákon, hrozí pokuta až do výšky 1 500 eur.

Kostarika zase ako prvá krajina na svete zavedie od budúceho roka povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre deti a tínedžerov. Proticovidová vakcína sa tak v tejto stredoamerickej krajine zaradí medzi povinné očkovacie látky proti vírusovým ochoreniam, ako sú ovčie kiahne či obrna.

Vakcína bude povinná pre všetky osoby do 18 rokov, oznámilo to kostarické ministerstvo zdravotníctva, z ktorého vyhlásenia cituje tlačová agentúra DPA. Rodičia, opatrovatelia, ako aj rôzne vládne úrady sú štátom vyzývané, aby zabezpečili „včasné“ zaočkovanie detí a dospievajúcich.

Poslednou vakcínou, ktorú pre deti v Kostarike zaviedli ako povinnú, bola očkovacia látka proti ľudskému papilomavírusu (HPV) v roku 2017. V Kostarike dostalo najmenej jednu dávku proti Covidu 73 % mladých vo veku 12 až 19 rokov.

Celkovo je v tejto krajine proti Covidu zaočkovaných zhruba 54 % obyvateľstva. Cieľom je, aby sa od nasledujúceho roka začalo očkovanie detí do 12 rokov, dodal rezort zdravotníctva.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: MOH, Facebook/ Juraj Droba, moh.gov.sg, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá