V Bratislave pribudnú dažďové záhrady aj podzemná infraštruktúra. Známy schátraný areál sa zmení na nepoznanie
- Na Račianskej ulici v Bratislave vyrastie komplex, aký by nám mohli závidieť aj v zahraničí
- Stane sa novým centrom pre pracujúcich, ale aj pre obyvateľov mesta
- Nákupné centrum v komplexe nebude, no aj tak dokáže obyvateľom poskytnúť to, čo potrebujú
- Na Račianskej ulici v Bratislave vyrastie komplex, aký by nám mohli závidieť aj v zahraničí
- Stane sa novým centrom pre pracujúcich, ale aj pre obyvateľov mesta
- Nákupné centrum v komplexe nebude, no aj tak dokáže obyvateľom poskytnúť to, čo potrebujú
Bohatá na kvalitné verejné priestory, ústretová k chodcom a cyklistom, otvorená pre susedov. Aj taká má byť nová Palma, ktorá by mala vyrásť na mieste dnešného brownfieldu na Račianskej ulici v Bratislave.
„Tento pozemok s výborným napojením na verejnú dopravu má veľký potenciál vytvoriť nové lokálne centrum, ktoré bude vítať nielen tých, čo v ňom budú pracovať a žiť, ale aj svojich susedov,“ uvádza David Sim z kodanského ateliéru Gehl Architects.
Dodáva, že pri tvorbe vízie novej Palmy sa architekti sústredili na ľudskú mierku. „Vďaka tomu môže táto mestská lokalita ponúknuť prostredie, v ktorom sa ľudia budú cítiť dobre. Jej gro budú tvoriť nižšie budovy, s mrakodrapmi nepočítame,“ vysvetľuje.
Práve svetoznáme kodanské štúdio si developer CORWIN prizval na to, aby pripravilo urbanistický koncept celého nového developmentu. Finálnu podobu mu dajú slovenské štúdiá A1 Architects a Ad Collegium.
Gehl Arhitects sa preslávili presadzovaním princípov miest pre ľudí a „soft cities“. Teda miest postavených v ľudskej mierke, ktoré podporujú komunity využívajúce menšie služby v pešej dostupnosti bez nutnosti nasadnúť do auta. Na týchto princípoch má stáť aj nová Palma. Jej víziu David Sim predstavil aj v rámci DAAD 2021.
Podľa neho by nová Palma mala pripomínať obyvateľmi obľúbené lokality bratislavského Starého mesta, ako Jakubovo námestie, Palisády či okolie rozhlasu. Tie ťažia z benefitov tradičnej blokovej zástavby, ktorá dokáže ponúknuť nielen veľkorysé otvorené verejné priestranstvá, polosúkromné zóny, ale aj uzavreté nádvoria a vnútrobloky určené výlučne rezidentom.
Tým sa líši od modernistického urbanizmu socialistických sídlisk, ktoré stavajú na solitérnych vysokých budovách riedko umiestnených v priestore, často bez vytvárania súvislých ulíc a verejných priestorov bez ponuky doplnkových služieb.
„Žiaľ, slovenské technické normy vyslovene podporujú výstavbu modernistických sídlisk aj so všetkými ich nevýhodami. Ak by ste dnes chceli znova postaviť najobľúbenejšie štvrte bratislavského starého mesta, bolo by to podľa tunajšej legislatívy nelegálne. Preto bolo veľkou výzvou navrhnúť novú Palmu tak, aby na jednej strane zohľadňovala príslušné normy a mohla skutočne dodržiavať princípy kvalitného urbanizmu a ľudskej mierky,“ priblížil David Sim.
Mrakodrapy tu miesto mať nebudú
Preto bude Palma uprednostňovať nižšie budovy, ktoré vymedzujú ulice, námestia a nádvoria. Jej severná časť má byť aktívna najmä počas dňa, vyrásť by tu mali predovšetkým administratívne priestory.
Tie budú vytvárať aj akúsi „protihlukovú stenu“ voči areálu Novej Cvernovky, ktorá je známa aj svojím nočným životom, ktorý sa rozbieha v čase, kedy už bývajú kancelárie prázdne.
Južnejšie časti budú pokojnejšie, viac privátne a zamerané najmä na bývanie. „Cieľom je, aby ste sa tu dokázali pokojne vyspať aj pri otvorenom okne,“ zdôraznil vo svojej prednáške David Sim.
Pre celú Palmu má byť charakteristická jej otvorenosť voči okoliu, ktorú budú zabezpečovať kvalitné verejné priestranstvá. Počíta sa tu nielen so zeleňou a námestím pri bývalom sile, ale aj s vodným prvkom a dažďovými záhradami.
Doprava v celom areáli má byť utlmená a presunutá pod zem. Na povrchu tak vzniká viac priestoru pre pohyb chodcov a cyklistov. Developer je ochotný vzdať sa aj časti svojho pozemku, aby mohol na Račianskej pred Palmou rozšíriť vozovku na dva pruhy, čím sa odstráni dnes existujúci lievik, a vybudovať nový odbočovací pruh.
V pláne je tiež komplexné prebudovanie križovatky, vznik obojsmernej cyklotrasy, rozšírenie chodníka a vytvorenie nového pásu zelene a rezervy pre rozšírenie existujúcej električkovej zastávky.
Plynulosti a bezpečnosti dopravy pomôže vybudovanie cestnej dopravnej signalizácie, ktorá bude inteligentne riadená, synchronizovaná s priľahlými križovatkami a umožňovať preferenciu električky.
Menšie prevádzky
Charakter pokojnej štvrte posilní aj štruktúra plánovaných služieb. Nepočíta sa tu so žiadnym nákupným centrom, skôr menšími prevádzkami, od malých obchodov, cez kaviarne, reštaurácie kaderníctvo, opravu obuvi, lekára, až po lekáreň a pod.
„V Palme by sme sa radi zamerali na kvalitu poskytovanej občianskej vybavenosti. To znamená, že do Palmy by sme okrem štandardnej vybavenosti radi priniesli aj verejné služby, ako napríklad škôlka, bývanie pre seniorov s príslušným zázemím či priestory pre zdravotnícke prevádzky. Skrátka služby, ktoré v lokalite chýbajú,“ priblížil Filip Gulan, manažér rozvoja projektov zo spoločnosti CORWIN.
Nové prevádzky majú byť prístupné verejnosti v parteri – teda na prízemí jednotlivých budov. A to vrátane tých pôvodných. Napriek ich zlému technickému stavu by CORWIN chcel zachoval až štyri.
„Okrem sila je to aj zámočnícka dielňa, bývalý mlyn a lisovňa. Žiaľ, o najvzácnejšiu časť lisovne – drevený krov – sme prišli po nedávnom požiari v areáli. Ten je v dnešnej situácii, kedy dlhodobo chátra a často čelí snahám o vniknutie nepovolaných osôb, mimoriadne náročné ustrážiť,” vysvetlil Gulan.
S drevom chce developer pracovať aj mimo pôvodných objektov. V severnej časti areálu by rád postavil prvú viacpodlažnú kancelársku drevostavbu na Slovensku. Keďže celá Palma má striktne dodržiavať princípy ekologickosti a udržateľnosti, aj drevo bude pochádzať z udržateľných lesných hospodárstiev od certifikovaných dodávateľov.
Termíny známe nie sú
Aj roky po ukončení výroby územný plán v areáli Palma naďalej počíta s umiestnením priemyslu. To sa však už, zdá sa, nezhoduje s verejným záujmom.
„Aj prieskum verejnej mienky, ktorý sme realizovali medzi obyvateľmi Nového Mesta, ukázal, že si takmer nik nevie predstaviť, že by tu vyrástla nová fabrika. Sme radi, že aj mesto vo svojej štúdii o brownfieldoch zaradilo Palmu medzi tie územia, ktoré sú vhodné na zmenu ich doterajšej funkcie,“ vysvetlil Gulan.
Napriek tomu nie je jasné, kedy bude možné s revitalizáciou areálu začať. CORWIN predstavil investičný zámer Obnovy a dostavby severnej časti areálu na jeseň 2020 a odvtedy čaká na záväzné stanovisko mesta.
„Kameňom úrazu Novej Palmy tak môžu ostať aj naďalej pomalé povoľovacie konania, kvôli ktorým realizácia každého projektu trvá dlhé roky a zbytočne sa predražuje. A to bez ohľadu na to, že zámer obnovy areálu má obrovský potenciál okolitej lokalite výrazne pomôcť.“ uvádza Gulan s tým, že developer je pripravený so všetkými zainteresovanými spolupracovať, avšak dnes ešte neviem presne povedať, kedy sa jeho vízia bude môcť realizovať a v akej podobe.
„Tá bude závisieť najmä od zmeny územného plánu, ktorý v Palme dnes počíta primárne s priemyselnou výrobou,“ uzatvára Filip Gulan.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Corwin