Slovenská polícia ukazuje, ako zničiť dezinformáciu. Stačí ti na to len 5 otázok

  • Polícia SR zverejnila otázky, ktoré ľuďom pomôžu k lepšiemu overovaniu faktov
  • Týchto päť jednoduchých otázok zničí dezinformáciu
Fake news
Fake news Unsplash/Christopher Ott Unsplash/Obi Onyeador
  • Polícia SR zverejnila otázky, ktoré ľuďom pomôžu k lepšiemu overovaniu faktov
  • Týchto päť jednoduchých otázok zničí dezinformáciu

Polícia Slovenskej republiky zverejnila na svojom Facebooku príspevok, v ktorom uvádzajú päť základných a jednoduchých otázok, ktoré zaručenie zničia každú dezinformáciu.

„Zdieľanie informácií na internete môže mať skutočné následky. Neponáhľajte sa, a skôr ako začnete zdieľať, zvážte týchto 5 otázok,“ uvádza Polícia SR.

  • Kto vytvoril tento obsah?
  • Aký je jeho zdroj?
  • Odkiaľ pochádza?
  • Prečo to chcete zdieľať?
  • Kedy to bolo zverejnené?

https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/4921299511233565

Keďže sa internetom v poslednom čase šíri príliš veľa dezinformácií, hoaxov a často aj pravých faktov, akurát vytrhnutých z kontextu, sa polícia rozhodla dať ľuďom minimálne popud k tomu, aby neverili každej informácii, ktorá sa na sociálnych sieťach objaví. 

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR zverejňuje množstvo príbehov ľudí, ktorí hoaxom uverili. Uverejní hoax a dezinformáciu, o ktorej by mali občania vedieť a neveriť jej a tieto dezinformácie následne vyvráti na základe faktických údajov. 

Jedným z dôvodov šírenia hoaxov sú peniaze 

Mnohí si kladú otázku, čo je vlastne motiváciou ľudí na vytvorenie hoaxu. Hoaxy a podvody – Polícia SR zverejnila na Facebooku príspevok, ktorý môže túto záhadu objasniť. Podľa nich je dôvodov mnoho, avšak jeden zo základných je práve snaha prísť k peniazom. 

Dezinformátorom sa môže stať naozaj ktokoľvek. Táto osoba by však podľa nich mala mať dar reči, „mala by pôsobiť čo najlepšie aj ohľadom fyzického vzhľadu a mala by mať dokonalý prehľad, aké trendy v súčasnosti prevládajú na trhu s dezinformáciami. Pozor, samotný autor dezinformácií nemusí veriť tomu, čo hovorí,“ uvádzajú Hoaxy a podvody.

https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1082251352602731

Práve v prípade, na ktorom svoju teóriu ilustrovali, ide o ženu, bývalú zdravotníčku, ktorá sa avšak v momentálnej dobe venuje predaju produktov cez internet.

„Tieto produkty „nenápadne“ ponúka cez svoju stránku, kde nájdete aj jej názory na pandémiu. Recept je na svete: Pani zistila, že je trendy šíriť informácie o pandémii, a tak začala nakrúcať videá. Má dar reči, je schopná hovoriť takmer bez prestávky, divákov dokáže zahrnúť tonami informácií, že sa stávajú neprehľadnými. Takto si získa svojich fanúšikov a popritom im začne ponúkať svoje produkty,“ uvádza stránka  v príspevku.

Príspevkov je na sociálnych sieťach mnoho, preto netreba uveriť všetkému, čo tam vidíme. Rovnako netreba zdieľať všetko, čo je uverejnené. Dezinformácie a konšpirácie sú často skryté aj v komentároch, nemusia byť priamo v určitom príspevku. 

Bývalý americký prezident Ronald Reagan sa držal hesla a prístupu „dôveruj, ale preveruj“. Rovnako by sme mali aj my informáciám dôverovať, a v každom prípade aj preverovať. Minimálne si položiť a zodpovedať na päť základných otázok.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Facebook/Polícia SR, Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR

Najnovšie videá

Trendové videá