Zima sa blíži a USA varujú pred horšími časmi. Ľudí prosia, aby zostali doma
- Po náročnom roku 2020 to v Spojených štátoch vyzeralo, že pandémia je na ústupe
- Niektoré mestá však zažívajú nápor aj dnes, pričom situácia by sa mala ešte zhoršiť
- Svetlú nádej však prináša pomerne vysoký počet zaočkovaných ľudí
- Po náročnom roku 2020 to v Spojených štátoch vyzeralo, že pandémia je na ústupe
- Niektoré mestá však zažívajú nápor aj dnes, pričom situácia by sa mala ešte zhoršiť
- Svetlú nádej však prináša pomerne vysoký počet zaočkovaných ľudí
Viac ako 47 miliónov pozitívnych prípadov a 762-tisíc úmrtí. Pandémia koronavírusu zasiahla Spojené štáty podobne ako celý svet. Po ťažkom roku 2020 to však začínalo vyzerať, že niektoré štáty začali dostávať vírus pod kontrolu, a to hlavne vďaka očkovaniu.
S blížiacou sa zimou, ale aj sviatkami vďakyvzdania či Vianocami, začínajú odborníci biť na poplach. Po silnej tretej vlne, ktorá prebehla už lete, Spojené štáty zažívajú ďalšiu vlnu a udrieť môže ešte silnejšie.
„Nemyslím si, že nárast bude taký zlý ako minulú zimu, pretože máme k dispozícii vakcíny a ich schválenie pre mladšie vekové skupiny je veľkou zmenou, najmä pokiaľ ide o hospitalizácie a úmrtnosť,“ povedala Monica Wang, docentka zdravotných vied na Boston University School of Public Health, pre televíziu NBC news.
Zima so sebou prinesie aj nárast prípadov
Niektorí Američania však naďalej ostávajú skeptickí a prosia obyvateľov, aby ostali doma. Do tejto kategórie patrí aj guvernér Kalifornie Gavin Newsom. Práve štát na západnom pobreží sa stále zotavuje z pohromy, ktorú tam napáchal delta variant.
„Zima sa blíži,“ povedal guvernér, čím referoval na známu hlášku zo seriálu Hra o Tróny a zároveň tým naznačil, že nastanú horšie časy. Kalifornia je v súčasnosti v rovnako zlej situácii ako bola pred rokom a denne tam priemerne zomiera na Covid-19 vyše 60 ľudí.
Guvernér pripisuje nárast počtu nových prípadov hlavne ochladeniu sa. O súčasnej vlne hovorí ako o sezóne Covidu.
„Po niekoľkých rokoch to nie je ťažké pochopiť. Vidíte tieto trendy aj v Európe. Vidíte, že sa vírus šíri aj v iných častiach sveta. Bohužiaľ, to je to, čo sa tu deje,“ cituje jeho slová Los Angeles Times.
Vďaka očkovaniu by však mala byť nová vlna slabšia
K slovám guvernéra sa v USA prikláňajú aj viacerí odborníci. Lekár a výskumník Dr. Christopher Murray to pripisuje tomu, že imunita niektorých ľudí je v tomto období oslabená a chladné počasie spôsobuje, že ľudia trávia viac času vnútri ako na čerstvom vzduchu.
Dodal však, že oproti minulému roku sú už ľudia v Spojených štátoch menej opatrní, málo používajú rúška a respirátory. Keď do toho pripočítame blížiace sa sviatka a aj fakt, že obyvatelia sa dajú do pohybu, nárast počtu prípadov koronavírusu v Spojených štátoch amerických je viac ako pravdepodobný.
„Dobrou správou je, že viac ako dve tretiny Američanov boli zaočkované, a to znamená, že akýkoľvek nárast nových prípadov povedie k menšej záťaži hospitalizácie a úmrtiam, ako tomu bolo minulý rok,“ povedala pre televíziu NBC news epidemiologička Dr. Gypsyamber D’Souza.
„Vieme, čo funguje. Máme nástroje. Vieme, že očkovanie a nosenie rúšok v uzavretých verejných priestoroch funguje. Vieme, že stretávanie sa vonku, ak to počasie dovolí, funguje,“ dodala.
Let do USA iba pre zaočkovaných a testovaných
Niektorí Američania tiež diskutujú, či nárast nových prípadov nespustí aj fakt, že od novembra Spojené štáty otvorili svoje hranice aj pre ľudí z Európy, kde nie je práve ideálna epidemiologická situácia.
Do štátov však môžu priletieť iba osoby plne očkované spolu s negatívnym testom na koronavírus, čiže riziko zavlečenia nákazy by malo byť minimálne.
Akceptované budú pritom len očkovacie látky schválené americkým Úradom pre kontrolu liečiv (FDA) alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
To aktuálne platí pre vakcíny od spoločností BioNTech/Pfizer, Astrazeneca, Moderna, Johnson&Johnson, Sinopharm a Sinovac. Prísne reštrikcie pre cestovanie z Európy do USA pritom platili od marca 2020.
V USA sa tiež vedú debaty o povinnom očkovaní. Niektoré štáty alebo aj administratíva Joea Bidena nariadila možnosť očkovania alebo neustáleho sa testovania pre neočkovaných.
Vedenie mesta New York nariadilo povinné očkovanie proti covidu všetkým zamestnancom verejného sektora vrátane policajtov a hasičov. Povinnosť vstúpila do platnosti od pondelka 1. novembra.
Starosta New Yorku Bill de Blasio oznámil, že „nezaočkovaní zamestnanci dostanú neplatené voľno dovtedy, kým svojmu nadriadenému neukážu potvrdenie o vakcinácii“.
De Blasio na Twitteri napísal, že zaočkovať sa dalo už 91 percent zamestnancov mesta. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí tak urobili, informovala agentúra TASR.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NBC news, Los Angeles Times, TASR