20-ročná študentka zarába desiatky tisíc. Jej podnikanie je špeciálne a nestojí ju takmer žiadnu námahu

  • Podnikanie je naozaj rôznorodé
  • Výnimkou nie je ani biznis mladej študentky z Veľkej Británie
  • Beau Jessup pomohla mnohým čínskym rodinám dať svojim deťom meno
  • Podnikanie je naozaj rôznorodé
  • Výnimkou nie je ani biznis mladej študentky z Veľkej Británie
  • Beau Jessup pomohla mnohým čínskym rodinám dať svojim deťom meno

Aj napriek tomu, že financovanie štúdia je na Slovensku pomerne jednoduchá vec, v mnohých iných krajinách to je inak. Podobne to má aj Beau Jessup, ktorá študuje vo Veľkej Británii.

Kým mnohým pomáhajú rodičia, táto 20-ročná študentka si na pokrytie svojho štúdia zvolila vcelku obdivuhodnú cestu. Aj napriek tomu, že pôsobí ako každý iný tínedžer, od jej rovesníkov ju oddeľuje jedna vec.

Jessup zarába státisíce dolárov prostredníctvom podnikania, pričom aj to je netradičné. Ako uvádza CNBC, pomáha rodičom v Číne vybrať pre ich dieťa vhodné anglické meno.

čína deti podnikanie beau jessup
zdroj: Unsplash/NCI

Náhodne stretnutie prinieslo úspech

Svoj nápad pretavila do webovej stránky, kde sa celé dielo odohráva. Jessup je zakladateľka a generálna riaditeľka Special Name, ktorá uľahčuje rozhodnutie mnohým rodičom v Číne.

Inšpirácia jej prišla v roku 2015, kedy cestovala so svojím otcom naprieč Čínou. Jeho obchodná partnerka Jessup požiadala o pomoc – bolo to práve pomenovanie jej trojročnej dcéry.

„Bola som poctená a prekvapená. Zdalo sa, že je to naozaj dôležitá vec,“ povedala Jessup pre CNBC s tým, že celé podnikanie bolo výsledkom náhodného stretnutia.

Jessup požiadala otcovu obchodnú partnerku, aby jej povedala o svojich nádejach pre dcéru. Tie boli jednoduché – chcela, aby boli ľudia prekvapení vecami, ktoré jej dcéra dosiahne.

Po dôkladnom zvážení Jessup navrhla meno „Eliza“, ktoré bolo inšpirované beletrizovanou hrdinkou z „My Fair Lady“, Elizou Doolittovou. Nadšenie matky malého dievčatka na seba nenechalo dlho čakať.

čína deti podnikanie beau jessup
zdroj: Unsplash/Jerry Wang

Čínske deti dostávajú dve mená

Zaujímavosťou je, že v Číne dostávajú všetky deti čínske meno pozostávajúce z dvoch až troch znakov so starostlivo vybraným významom. To však môže byť problém v neskoršej komunikácii s anglicky hovoriacimi.

Pre Číňanov je tak jednoduchšie komunikovať s cudzincami, ak sa môžu predstaviť aj pod menom západného pôvodu. Ako uvádza The Culture Trip, tradične si ich dávajú sami, no pomáhajú im aj učitelia.

Avšak, v dôsledku jazykových bariér a internetovej cenzúry v Číne, to často vedie k nešťastným, až komickým výberom. Ako poznamenala Jessup v Ted Talk, najviac jej v hlave utkveli mená ako „Rolex Wang“ a „Gandalf Wu“.

Každý čínsky pár môže mať tri deti

Toto bol začiatok veľkého podnikania mladej študentky. Veď predsa, ak bola z tejto služby nadšená jedna žena, určite by život uľahčila mnohým čínskym rodinám. Rok 2015 bol však znamenitý aj pre Čínu.

Práve tento rok naznačil koniec desaťročia trvajúcej čínskej politiky jedného dieťaťa, ktorá obmedzovala mnohé rodiny len na jedno dieťa. Ako uvádza SCMP, s príchodom roku 2016 mohli mať čínske rodiny dve deti.

Sčítanie ľudí v roku 2020 v Číne však potvrdilo, že matky porodili v tom istom roku len 12 miliónov detí, čo predstavovalo značný pokles. Miera pôrodnosti v tejto krajine bola 1,3 dieťaťa na ženu.

Toto číslo je pod úrovňou 2,1, ktorá je potrebná pre stabilnú populáciu. Peking preto koncom mája 2021 oznámil, že každému páru umožní mať tri deti.

čína deti podnikanie beau jessup
zdroj: SCMP

V priebehu 6 mesiacov zarobila veľké peniaze

Vyššie spomenuté fakty značne pomohli podnikaniu britskej študentky. Na rozšírenie svojho nápadu sa Jessup rozhodla spustiť webovú stránku v čínskom jazyku, ktorá by mohla zopakovať jej výberový proces pre množstvo ľudí súčasne.

Keď sa vrátila do Veľkej Británie, aby začala štúdium, požičala si 1 500 libier od svojho otca a najala si webového vývojára, ktorý jej pomohol so stránkou. Medzitým sa vo svojom voľnom čase pustila do napĺňania databázy mien.

Ako uvádza CNBC, k viac ako 4 000 chlapčenským a dievčenským menám pripísala päť charakteristík. Boli to vlastnosti, o ktorých sa domnievala, že najlepšie reprezentujú dané meno.

Náročný proces o šesť mesiacov vystriedalo nadšenie. Jessup za pol roka zarobila viac ako 60 000 dolárov (53 000 eur), pričom pomenovala 200 000 detí.

Od toho času dostalo meno podľa stránky Special Name celkovo 677 900 detí a odhadované príjmy dosiahli viac ako 400 000 dolárov (355 000 eur). Tieto peniaze študentka využila na zaplatenie školného, vložila do investícií a v neposlednom rade na splatenie otcovej pôžičky.

čína deti podnikanie beau jessup
zdroj: Unsplash/Leo Rivas

S podnikaním nekončí

Celý proces je jednoduchý. Rodič si vyberie 5 charakteristík, ktoré by malo stelesňovať jeho dieťa. Algoritmus potom vyberie tri rodovo špecifické mená zodpovedajúce tomuto výberu. Pre čínskeho rodiča tak nezostáva nič iné, ako vybrať to najlepšie meno.

„Každý mesiac aktualizujem databázu, ale podnikanie je plne automatizované, čo mi umožňuje sústrediť sa na štúdium,“ povedala Jessup pre CNBC, ktorá študuje sociálnu antropológiu na London School of Economics.

Svoje podnikanie plánuje rozšíriť. Ako prezradila, v súčasnosti rokuje so spoločnosťou, ktorá zdieľa jej víziu pre Special Name a želá si kúpiť firmu. Jessup medzitým plánuje využiť svoje skúsenosti pre budúce obchodné aktivity.

„Dúfam, že využijem to, čo som sa naučila vďaka Special Name, aby som mohla pridať hodnotu aj iným podnikom,“ povedala na záver Jessup.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: CNBC, The Culture Trip, SCMP

Najnovšie videá

Trendové videá