USA oživujú nukleárnu jednotku z čias studenej vojny. Strelami Temný orol má byť schopná zasiahnuť Moskvu za 21 minút
- Spojené štáty znova aktivovali 56. delostrelecké veliteľstvo v Nemecku. Chrániť má Európu i Afriku pred Ruskom
- Jednotka, ktorá bola známa ako nukleárna, bude mať k dispozícii aj hypersonické strely Temný orol (Dark Eagle) a systém Typhon
- Hypersonické strely by mali byť schopné letieť päťkrát rýchlejšie ako zvuk a dolet by mali mať 2 776 kilometrov
- Systém Typhon dokáže odpáliť až niekoľko rakiet rôzneho typu stredného dosahu (MRC). Jeho nasadenie je možné od roku 2019
- Spojené štáty znova aktivovali 56. delostrelecké veliteľstvo v Nemecku. Chrániť má Európu i Afriku pred Ruskom
- Jednotka, ktorá bola známa ako nukleárna, bude mať k dispozícii aj hypersonické strely Temný orol (Dark Eagle) a systém Typhon
- Hypersonické strely by mali byť schopné letieť päťkrát rýchlejšie ako zvuk a dolet by mali mať 2 776 kilometrov
- Systém Typhon dokáže odpáliť až niekoľko rakiet rôzneho typu stredného dosahu (MRC). Jeho nasadenie je možné od roku 2019
Spojené štáty znova aktivovali 56. delostrelecké veliteľstvo v Nemecku. Ide o prvú reaktiváciu jednotky od studenej vojny, ktorá bola známa ako nukleárna jednotka. K dispozícii má v budúcnosti mať aj hypersonické strely Temný orol (Dark Eagle) a systém Typhon. Jednotka by mala poskytnúť väčšiu ochranu pre Európu a aj Afriku, predpokladá sa, že hlavne pred „ruskou hrozbou“.
K jej nasadeniu dochádza v čase zväčšeného napätia medzi Západom a Ruskom kvôli takmer 100-tisíc vojakom v blízkosti ukrajinských hraníc a neznalosti úmyslov ruského prezidenta Vladimira Putina. Hypersonické rakety umiestnené v Nemecku by dokázali v prípade potreby zasiahnuť hlavne mesto Ruska Moskvu len za 21 minút, uvádza The Times.
Americká jednotka bola v minulosti aktívna v časoch studenej vojny v Nemecku, v rokoch 1963 – 1991. V tých časoch velila práporom, ktoré boli vyzbrojené balistickými raketami. Teraz by mala slúžiť ako pomyselné centrum delostrelectva.
„Reaktivácia 56. delostreleckého veliteľstva poskytne americkej armáde v Európe a Afrike významné schopnosti v operáciách s viacerými oblasťami,“ povedal generálmajor Stephen J. Maranian, veliaci generál 56. delostreleckého veliteľstva vo vyhlásení.
The Drive upozorňuje, že reaktivácia jednotky len ukazuje, aké bude delostrelectvo dôležité v možných budúcich konfliktoch.
Strela by mala letieť rýchlosťou mach 5
Jednotky by mali v budúcnosti disponovať aj armádnymi hypersonickými zbraňami s dlhým dosahom (LRHW), ktoré dostali názov Temný orol (Dark Eagle). Ide o spoločný projekt americkej armády s americkým námorníctvom a partnermi zo súkromného sektora. Takáto strela by mala byť schopná dosiahnuť mach 5, teda letieť päťkrát rýchlejšie ako zvuk. Za hodinu by strela mohla prekonať 6 437 kilometrov, to znamená, že Moskvu by dokázala zasiahnuť za 21 minút a 30 sekúnd. Rakety by mali byť schopné zasiahnuť ciel až do 2 776 kilometrov.
Systém na odpaľovanie hypersonických striel mala už americká armáda prevziať minulý mesiac. Vojaci už majú montovať prvé palebné batérie, ktoré budú slúžiť na odpaľovanie týchto motorových hypersonických striel.
„Z čistého kusu papiera v marci 2019 sme – spolu s našimi priemyselnými partnermi a spoločnými službami – dodali tento hardvér za niečo vyše dvoch rokov. Teraz môžu vojaci začať s výcvikom, “ povedal generálporučík L. Neil Thurgood.
Odpaľovacie zariadenia by mali byť statické, ale aj mobilné. O mobilné zariadenie, ktoré sa môžu prepravovať aj odpaľovať z nákladného vozidla, sa má postarať vojenský gigant Lockheed Martin, uvádza Defence News.
Pripravené na ostré nasadenie by mali byť hypersonické strely už v roku 2023.
Systém Typhon dokáže odpáliť až niekoľko rakiet rôzneho typu
V Nemecku sa má ocitnúť aj systém Typhon, ktorý má slúžiť na odpaľovanie rakiet rôzneho typu stredného doletu (MRC). Systém by mal byť schopný odpaľovať napríklad pozemnú alternatívu námornej rakety SM-6, ktorá má schopnosti protivzdušnej a protiraketovej obrany, ale zároveň má byť schopná zasiahnuť povrchové ciele.
Ďalej by zariadenie malo byť schopné odpaľovať pozemnú útočnú riadenú strelu Tomahawk, ale aj novo vyvíjanú balistickú strelu Precision Strike Missile (PrSM), ktorá by mohla mať dolet takmer 500 kilometrov.
The Drive pripomína, že nasadenie systému Typhon, by nebolo v minulosti možné. Zbrane zmluvy o jadrových silách stredného doletu (INF) zakazovala zmluva, ktorá bola podpísaná ešte v roku 1987, no v roku 2019 sa jej existencia skončila z popudu vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho administratívy. Američania tvrdili, že Rusi aj tak nedodržovali jej podmienky.
Rusko je pritom vo výhode a prevahe v počte statických i mobilných striel stredného doletu. Americká jednotka tak má pomôcť Európe, ktorá otvorene hovorí o ruskej hrozbe v podobe invázie či možného konfliktu.
Hypersonické strely má Čína, Rusko i KĽDR
Dlho sa verilo, že americká armáda výrazne zaostáva za Čínou a Ruskom, ktoré už hypersonickými strelami disponujú. Čínska hypersonická raketa odpálená prostredníctvom hypersonického klzáku DF-17 má dokonca byť schopná obletieť zemeguľu.
Rusko je známe svojimi strelami Zirkon, ktoré môžu byť odpálené z ponorky, z bojovej lode či mobilného zariadenia. Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát odhalil existenciu tejto hypersonickej zbrane v roku 2018. Putin uviedol, že Zirkon bude schopný lietať deväťkrát rýchlejšie ako zvuk a má dosah 1 000 kilometrov.
Rusko má okrem hypersonickej strely Zirkon aj ďalšie dve hypersonické rakety: Avangard a Kinzhal. Avangard dokáže niesť jadrovú nálož a dokáže lietať 20-násobnou rýchlosťou zvuku. Kinzhal je letecká balistická raketa s potencionálnou jadrovou výbavou. Jej prvá strela bola otestovaná v decembri 2017 a podľa tohtoročných správ sa pripravuje na ostré nasadenie do armády.
Úspešné testovanie hlásila aj KĽDR, podrobnosti o hypersonickej rakete však nie sú známe.
Hypersonické strely sú vďaka svojej vysokej rýchlosti ale aj v podmienkach, v ktorých lietajú, veľmi ťažko vystopovateľné a zničiteľné.
Zdroje: The Times, U.S. Army Europe and Africa, The Drive, U.S. Army, Defence News