Analytik Smatana: Lockdown je ručná brzda. Môže byť celkom zbytočný, ak nepodnikneme rázny krok
- Sme na prahu humanitárnej katastrofy, naďalej máme najhoršiu Covid situáciu na svete
- Lockdown je na spadnutie, apeluje naň už aj prezidentka
- Analytik Martin Smatana v ankete povedal, ako by sme mohli využiť aktuálny stav
- Sme na prahu humanitárnej katastrofy, naďalej máme najhoršiu Covid situáciu na svete
- Lockdown je na spadnutie, apeluje naň už aj prezidentka
- Analytik Martin Smatana v ankete povedal, ako by sme mohli využiť aktuálny stav
Tretia vlna pandémie útočí naplno. Nemocnice aktuálne hlásia 3 200 hospitalizovaných pacientov, lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou je minimum. Ešte pred pár dňami minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský varoval, že ak prekročíme spomínanú hranicu hospitalizácií, Slovensko bude odkázané na humanitárnu pomoc, teda na pomoc lekárov a sestier zo zahraničia.
Ešte pred pár mesiacmi mohlo byť riešením na zvrátenie katastrofického scenára očkovanie. Dnes to už vyzerá tak, že jediným riešením, ako sa vyhrabať z katastrofy, je okamžitý lockdown.
O vyriešenie problému plných nemocníc a nízkeho percenta zaočkovanosti sa pokúsi vláda na dnešnom rokovaní. Ak by vláda nezasiahla a opatrenia by zostali také, aké aktuálne máme, podľa matematika Richarda Kollára by sme vrcholu incidencie, teda počtu nových prípadov, čelili približne týždeň pred Vianocami.
Následný pokles na aktuálny počet pacientov v nemocniciach by trval približne jeden až jeden a pol mesiaca. Asi ani netreba hovoriť, že takúto apokalypsu by nemocnice už naozaj nezvládli.
Akú formu zákazu vychádzania vláda zavedie, ešte nevieme. Oveľa dôležitejšou a zložitejšou otázkou, ktorú by politici mali zodpovedať, je, čo budeme robiť potom, keď lockdown skončí. Podľa bývalého šéfa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu nám lockdown pomôže iba vtedy, ak ten čas využime na rapídne zaočkovanie populácie.
Z katastrofy nás dostane aj tak iba očkovanie
Zaočkovaná populácia je jediným riešením, ako urýchliť boj s pandémiou. Akékoľvek iné opatrenia situáciu nevyriešia. „Lockdown je ručná brzda. Keď sa nikto nebude hýbať, tak ani vírus nikto nebude šíriť. To je núdzové riešenie. Ak by sme tú dobu využili na to, že sa doočkujeme nejakým rapídnym tempom tak by to malo hlavu a pätu,“ vysvetľuje Smatana.
„Lenže, ak zavedieme lockdown a počas neho zaočkujeme pár sto alebo tisíc ľudí, čo nám nepomôže vôbec, tak ten agresívny delta variant sa potom aj tak znova vráti a opäť bude mať ďalšiu vlnu. To znamená, že jediné riešenie je dať sa zaočkovať. Je to dôležité najmä preto, aby sme mali nejakú úroveň imunity a mohli sme na tom byť ako napríklad Portugalsko alebo Španielsko,“ dodáva.
Problém sú politici, ktorí sabotujú očkovanie aj napriek tomu, že mali ťažký priebeh
Analytik Smatana vysvetlil, prečo máme tak málo zaočkovanej populácie. Podľa neho samotná kampaň na podporu očkovania prišla neskôr v porovnaní s ostatnými krajinami.
Rovnako sa začalo neskoro očkovať u všeobecných lekárov. Za najväčší problém však považuje všeobecnú nedôveru ľudí voči vláde i správanie samotných politikov, ktorí by mali krajinu spájať a nie ju rozdeľovať.
„Viacerí opoziční politici, ktorí napriek tomu, že vieme, že mali ťažký Covid a skončili v nemocniciach, tak ani napriek tomu vôbec nepodporujú očkovanie. Takéto správanie je veľmi nezodpovedné a prispieva to, bohužiaľ, k tomu, že sme na spodných priečkach rebríčka v očkovaní. Túto skutočnosť teraz vidíme na rastúcich číslach pozitívnych prípadov a hospitalizovaných pacientoch,“ povedal Smatana.
Antivaxeri mi chceli rozbiť okno. Dal by som 50 eur tomu, komu sa to podarí
Z politikov, ktorí účelovo polarizujú spoločnosť, vznikajú viaceré skupiny ľudí, ktorí sa verejne snažia bojovať proti očkovaniu.
Niektorí antivaxeri to dotiahli až tam, že pravidelne organizujú útoky na zdravotníkov a ďalších odborníkov, ktorí sa snažia zachraňovať životy Slovákov. Túto zarmucujúcu skutočnosť sme obrátili na trochu veselšiu nôtu. Martin Smatana porozprával o svojej skúsenosti s antivaxermi.
„Skupina ľudí sa chystala protestovať pred mojím bytom. Videl som, ako to plánovali na Facebooku. Plánovali si doniesť tehlu, ktorou mi rozbijú okno, a potom aj hlavu. Tak som im tam napísal, že dám 50 eur každému, komu sa podarí tú tehlu vyhodiť na piate poschodie. To by rovno mohli ísť na Olympiádu, ak by tú tehlu dokázali vyhodiť 20 metrov do výšky. Našťastie sa vtedy nič vážne nestalo. Aj keď je fakt, že sa pravidelne vyhrážajú,“ opísal skúsenosť Smatama.
Zároveň dodáva, že antivaxerov v skutočnosti nie je až tak veľa. „Oni sú iba strašne hluční a Facebook im dal hlas, to je problém toho celého. A keďže sa nezasiahlo včas, tak tu máme vyhrážky. V mojom prípade to bolo síce vtipné, ale v ostatných to je veľmi vážne a vtedy musí zasahovať polícia.“
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory