Stala sa virálnou a rozdelila ľudí. Konšpiračná tabuľka odhalí, či sú tvoje názory celkom odtrhnuté od reality

  • V tabuľke vedkyňa ukazuje, ako veľmi sú konšpirácie odtrhnuté od reality
  • Na spodnej priečke sú niektoré, ktoré sa ukázali ako pravdivé
  • Aj Slovenská polícia na svojom Facebooku bojuje s hoaxmi
  • Vytvorila návod, ako sa s dezinformáciami vysporiadať
dezinformacie
Pixabay/memyselfaneye,trustedreviews.com
  • V tabuľke vedkyňa ukazuje, ako veľmi sú konšpirácie odtrhnuté od reality
  • Na spodnej priečke sú niektoré, ktoré sa ukázali ako pravdivé
  • Aj Slovenská polícia na svojom Facebooku bojuje s hoaxmi
  • Vytvorila návod, ako sa s dezinformáciami vysporiadať

Na pohľad neškodná tabuľka sa stala za krátku dobu virálnou a rozdelila ľudí. Jej autorku Abbie Richards inšpirovali najmä konšpiračné teórie, ktoré sú podľa nej všade, a ľudia nechápu, aké sú škodlivé. Prvú verziu vytvorila už pred rokom, no vzhľadom na rýchly vývoj, tabuľka potrebovala aktualizáciu. „Toto je verzia 2021,“ hovorí Richards. 

Tabuľkou sa snaží poukázať na to, kde je hranica medzi úplne nepochopiteľnými, neškodnými špekuláciami a nebezpečnými dezinformáciami, ktoré niekoho môžu ohroziť. 

Tabuľka v tvare pyramídy ukazuje, že na vrchu sú najnebezpečnejšie a najpodivnejšie teórie, ktoré môžu vyvolať násilie. Podľa autorky sú úplne odtrhnuté od reality. Často sú mierené proti marginalizovaným skupinám. Medzi ne patrí napríklad teória o židovských vesmírnych laseroch, ktorej verí aj jedna z kongresmaniek v Amerike. 

Samotná Abbie je vedkyňa, ktorá využíva sociálne média najmä ako platformu, kde diskutuje o dezinformáciách, konšpiračných teóriách a klimatických zmenách. Okrem známej konšpiračnej pyramídy prispieva aj na TikTok, kde napríklad vysvetľovala zoskupenie QAnon.

Podľa jej webovej stránky má za cieľ vytvárať zodpovedný, informatívny a pútavý obsah, ktorý pomáha ľuďom lepšie pochopiť zložitý svet informácií 21. storočia. 

O jej práci informovali BBC, The Guardian, EuroNews a podobne. 

To najhoršie z najhoršieho

Marjorie Taylor Greene verejne šíri teóriu o tom, že požiare v Kalifornii nie sú prirodzené. Boli vyvolané lúčom vesmírneho laseru, aby sa uvoľnil priestor pre vysokorýchlostnú železnicu. 

Podľa Global News Greene spájala požiare s energetickou spoločnosťou, železničným projektom, satelitom a Rothschildovcami, bohatou židovskou rodinou, ktorá je už viac ako dve storočia terčom antisemitských konšpiračných teórií. Práve Rothschildovci mali ovládať satelit, ktorý zapríčinil požiare.

Niektorým z najnebezpečnejších konšpiračných teórií veria aj mnohí slovenskí politici. Napríklad bývalý slovenský premiér Róbert Fico a jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha neustále zásobujú internet príspevkami o diabolskom pláne Georga Sorosa. O ich vyjadreniach písal magazín Plus 7 dní

Jednou z teórií v prvom riadku je tiež zničenie populácie Billom Gatesom, ale aj spochybňovanie holokaustu. Vyjadrenia popierajúce holokaust sme už v minulosti mohli počuť z úst príslušníkov zeleno-hnedej strany Ľudová strana Naše Slovensko. 

Biden je robot

V menej škodlivom, ale určite nie menej bizarnom strede sa nachádzajú teórie, ktoré sú síce nebezpečné, ale väčšinou nimi uškodíš len sám sebe. Medzi ne patrí konšpirácia, že Biden je robot, ktorej verili pred voľbami aj voliči Donalda Trumpa. 

Reportéri CNN sa vybrali do Minessoty, aby sa opýtali fanúšikov republikánskeho nominanta, či tomu naozaj veria. Odpoveďou im boli presvedčené Američanky, ktoré poukazovali na to, že v predvolebných debatách Bidenovi z obleku viseli káble.

CNN zistila, že táto teória bola vyvrátená, no samotných voličov to nepresvedčilo. „Nie som konšpirátorka, ale hľadám pravdu,“ povedala žena oblečená vo farbách americkej vlajky jednému z novinárov. 

Výnimkou v tejto zóne nie sú ani teórie o pandémii. Na Slovensku si sa tiež mohol v niektorých komentároch dočítať, že vakcíny obsahujú mikročipy, antiparazitikum Ivermektín lieči Covid, že vírus je bio zbraň. 

Popieranie reality 

V kategórií „Nepravdivé, ale väčšinou neškodné“ sú teórie väčšinou spojené so známymi osobnosťami. V tejto sekcii môžeš nájsť zaujímavosti, ako napríklad Michael Jackson žije, Avril Lavigne už nie, ale v spoločnosti sa objavuje jej náhrada alebo populárny hudobník Stevie Wonder nie je slepý. 

Titanic a Olympic
zdroj: commons wikimedia/Soerfm

Konšpirátori pravdepodobne majú obsesiu s oživovaním mŕtvych a fantasy príbehmi. Patrí sem aj teória o tom, že Elvis žije, anglický princ Charles je upír a Titanic sa nikdy nepotopil. 

Všetci máme otázky 

V predposlednej kategórií nájdeš konšpirácie, ktorým možno obyčajný človek neverí, avšak, keď si o nich číta viac, povie „niečo na tom možno bude“. Patria sem teórie o mimozemšťanoch, atentáte na Johna Fitzgeralda Kennedyho alebo že vrah Charles Manson patril k CIA. 

Aj sama autorka tabuľky označuje túto časť ako „všetci máme otázky“. Ja by som skôr povedala, že ide o názory, ktoré si nemáme ako overiť. V prípade, že náš život je naozaj len simulácia, musíme sa všetci zmieriť s tým, že pravdu sa nedozvieme. 

V poslednej časti vidíme špekulácie, z ktorých sa niektoré ukázali ako pravdivé. Spomenúť môžeme kontroverzné reklamy výrobcov cigariet, ktorí promovali tabak ako zdravotný zázrak (a spolu s nimi aj niektorí lekári), ale aj teóriu fanúšikov Britney Spearsovej, ktorí tvrdili, že speváčka je vykorisťovaná svojím otcom a nie je v poriadku, že prišla o svoju svojprávnosť. 

Dezinformácie na Slovensku

Polícia Slovenskej republiky zverejnila na svojom Facebooku príspevok, v ktorom uvádzajú päť základných a jednoduchých otázok, ktoré zaručenie zničia každú dezinformáciu. 

„Zdieľanie informácií na internete môže mať skutočné následky. Neponáhľajte sa a skôr ako začnete zdieľať, zvážte týchto 5 otázok,“ uvádza Polícia SR.

sociálne siete média instagram facebook
zdroj: Unsplash/dole777

Mnohí si kladú otázku, čo je vlastne motiváciou ľudí na vytvorenie hoaxu. Hoaxy a podvody – Polícia SR zverejnila na Facebooku príspevok, ktorý môže túto záhadu objasniť. Podľa nich je dôvodov mnoho, avšak jeden zo základných je práve snaha prísť k peniazom.  

Dezinformátorom sa môže stať naozaj ktokoľvek. Táto osoba by však podľa nich mala mať dar reči, „mala by pôsobiť čo najlepšie aj ohľadom fyzického vzhľadu a mala by mať dokonalý prehľad, aké trendy v súčasnosti prevládajú na trhu s dezinformáciami. Pozor, samotný autor dezinformácií nemusí veriť tomu, čo hovorí,“ uvádzajú Hoaxy a podvody.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Twitter, Global News, CNN, Facebook, Plus 7 dní

Najnovšie videá

Trendové videá