Tento lockdown odrádza ľudí od očkovania, je to zlyhanie vlády a mačkopsie pravidlá. Politici reagujú na nové pravidlá

  • Niektorí politici nemali na lockdown žiadne výhrady, iní mali pripomienok dosť
  • Toto sú reakcie politikov, ktorým sa lockdown nie celkom pozdáva
nicholsonova, pellegrini
TASR/Pavol Zachar, Jakub Kotian
  • Niektorí politici nemali na lockdown žiadne výhrady, iní mali pripomienok dosť
  • Toto sú reakcie politikov, ktorým sa lockdown nie celkom pozdáva

Od dnešnej polnoci platí na Slovensku núdzový stav a s ním aj lockdown, ktorý bude trvať dva týždne. Už po 10 dňoch však bude vláda prehodnocovať pandemickú situáciu a s najväčšou pravdepodobnosťou uvoľňovať opatrenia pre zaočkovaných. 

Lockdown s núdzovým stavom rozdelili obyvateľov Slovenska na dva tábory. Zároveň však rozdelil aj vládu. Zatiaľ čo niektorí politici boli plne za uzavretie krajiny, iní mali určité výhrady. 

Účinok je úplne opačný

Kritickú situáciu si uvedomuje napríklad europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá niektoré rozhodnutia slovenskej vlády kritizuje. V príspevku na sociálnej sieti píše napríklad o školách, ktoré ostávajú tentokrát otvorené.

„Keď mali byť otvorené, zavreli sme, keď ich máme na týždeň, dva zavrieť (normálne ‚chrípkové’ prázdniny) jedna z koaličných strán si silou mocou vydupe, aby ostali otvorené, aj keď dáta hovoria, že najviac sa to šíri najmä cez žiakov a študentov,“ uvádza.

Zároveň kritizuje rozhodnutie týkajúce sa neočkovaných zamestnancov. Nepáči sa jej, že zamestnancovi stačí jeden antigénový test týždenne. 

Rozhodnutia vlády sú podľa Nicholsonovej motiváciou pre Slovákov neočkovať sa. Tvrdí, že účinok je úplne opačný. „Ak chceli odradiť od očkovania, podarilo sa im to na výbornú,“ dodáva.

nicholsonová očkovanie
zdroj: Facebook/Lucia Ďuriš Nicholsonová

Na otvorené školy reagoval aj sám minister školstva Branislav Gröhling, ktorého sa táto oblasť týka azda najviac. Podľa jeho názoru by školy nemali byť zatvorené, pretože odsledovať šírene vírusu v tejto oblasti je jednoduché. 

„V triede sa stretáva vždy tá istá skupina, ktorú vieme ľahko izolovať, ak sa tam objaví pozitívny človek. Toto neplatí pre obchod, reštauráciu, nákupné centrum či iné zariadenie,“ vysvetľuje v príspevku na Facebooku. 

Minister si zároveň myslí, že žiaci sú omnoho menej rizikovejšou skupinou ako zamestnanci, ktorí sú starší. Podľa jeho názoru je však pochopiteľné, prečo je práca umožnená.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Startitupu sa podarilo nasledujúce ráno po odklepnutí „lockdownu“ porozprávať o zákulisí rokovaní priamo s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

V rámci rokovania sa SaS nečakane rozhodla, že využije nástroj známy ako právo veta. Teda sa ho rozhodli aplikovať na začiatku rokovania, a tým pádom vďaka nemu budú školy zatiaľ otvorené. Práve toto bola jedna z hlavných agend SaS v súvislosti s kreovaním sprísnenia režimu.

„Atmosféra bola konfliktná, to bez debaty. Nestáva sa často, že jeden z koaličných partnerov uplatní právo veta. My sme to doteraz možno spravili jeden alebo dvakrát.“ opísal priamo pre Startitup minister hospodárstva.

„Bola ale konštruktívna a nešlo to do osobnej roviny. Aj keď ten konflikt tam bol, veď právo veta je veľká vec. Našli sme nakoniec dobré riešenie. Som veľmi rád, že školy zostali otvorené, považujem to za našu povinnosť. Aby sme vzdelávali naše deti,“ spresnil Sulík.

Sulík
zdroj: TASR/Dano Veselský

Zlyhanie vlády

Potrebu vyjadriť sa k aktuálnej situácii na Slovensku mala aj strana Hlas. Tá zvolala tlačovú besedu, na ktorej nechýbal Peter Pellegrini, no ani Erik Tomáš. Denisa Saková túto tlačovú besedu zdieľala na svojom facebookovom profile a do popisu uviedla, že lockdown je priamym dôsledkom zlyhania vlády.

„Slovenská vláda nebola schopná za niekoľko hodín mať odvahu k tomu, aby rozhodla o lockdowne, ktorý je potrebný na vyriešenie situácie,“ uviedol na tlačovke Pellegrini. Zároveň povedal, že mu je ľúto, že musí skonštatovať, že tretia vlna je amatérsky manažovaná premiérom Hegerom a ministrom zdravotníctva Lengvarským.

Dvojicu prirovnal k Igorovi Matovičovi a Marekovi Krajčímu. „To sú dvojice ako cez kopirák. Ani jeden nemá odvahu, aby prijal zásadné rozhodnutia. Najviac ma mrzí, že ani jeden nemá odvahu postaviť sa pred verejnosť a ľuďom oznámiť dôvody týchto opatrení.“

Rovnaký názor ako Pellegrini má aj Robert Fico, podľa ktorého terajšia vláda v príprave na tretiu vlnu totálne zlyhala. Ten tiež zvolal tlačovú besedu

zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Prázdne sľuby

Kresťanskodemokratické hnutie považuje prijaté pravidlá lockdownu za „mačkopsa“ a vyzvala vládu, aby prijaté pravidlá ešte prehodnotila. Informuje o tom agentúra SITA. 

„Opatrenia musia byť spravodlivé a vykonateľné, inak nebudú účinné. Zdravotníctvo kolabuje, preto sme za lockdown pre všetkých s kompenzáciami. Ale mali by sme počúvať odborníkov, nie v napätej situácii ľuďom oznámiť, že niekoľkým sa vyhovie a iní nech to vydržia. Buď hasíme oheň ako celok, alebo nič,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

Vláda podľa KDH po dlhom čase rozhodovania nakoniec ustúpila viacerým skupinám a opäť neposlúchla odborníkov.

„Je prirodzené, že ľudia ťažko prijímajú, ak majú byť školy otvorené bez obmedzení, ale bohoslužby majú čeliť tvrdým reguláciám. Že sa možno učiť v interiéri, ale športovať v kolektíve vonku už nie. Že výrobná sféra pobeží s nedotiahnutými pravidlami v režime OTP, ale mnohí živnostníci v službách nemôžu podnikať,“ pokračoval.

Podľa KDH veriaci prirodzene cítia krivdu voči prijatým opatreniam. Zdôraznil, že cirkvi deklarovali jasný postoj k očkovaniu, dlhodobo vyzývajú k dodržiavaniu pravidiel a fungujú v obmedzenom režime.

„Teraz im je vzatý aj ten. Ako sa však ukazuje, pri dôslednom dodržiavaní opatrení bohoslužby nie sú prekážkou, ale vzhľadom na potrebu duševného zdravia naopak vážnym predpokladom k úspešnému zvládnutiu covidu,“ zhodnotil Majerský.

biskupi semafor bohosluzba omsa covid koronavirus
zdroj: TASR/Róbert Fritz

Regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa KDH dokážu operatívne reagovať, ako v iných oblastiach, tak aj pri otázke podujatí v kostoloch, čo umožňuje ponechať verejné bohoslužby podľa prijatého covid-automatu.

„Vláda by prijaté pravidlá mala ešte raz zhodnotiť tak, aby pamätali na všetkých,“ doplnil. Líder KDH dodal, že vzdelanie je pre spoločnosť nevyhnutné, ale dvojtýždňové prísnejšie opatrenia pre školy, ako ich navrhovali odborníci, by boli v tejto kritickej situácii pochopiteľné a dávali by lepšie vyhliadky na zastavenie vývoja pandémie.

Lucia Plaváková  z Progresívneho Slovenska napísala: „Pri (opätovnom) chaose uplynulých dní mám pocit déjà vu. Už zase zaskočila vládu ďalšia vlna pandémie. Premiér Heger sa dušoval, že sú na ňu pripravení, ale realita ukazuje opak. Od dnešnej polnoci tu máme opäť núdzový stav, pritom ešte pred mesiacom Eduard Heger vyhlásil, že “Núdzový stav nie je riešenie, lebo by sa opäť musel vynucovať.” Keď sa však pozerám na znenie prijatého lockdownu.“

„Skutočne neviem ako ho budú vynucovať, keďže výnimiek je tam viac ako pravidiel. Doposiaľ vláda nebola schopná ľudí o dôležitosti opatrení presvedčiť. A ich prijímanie z hodiny na hodinu tomu rozhodne neprispieva,“ dodala.

„Ale čo je najdôležitejšie, vláda musí teraz vyvinúť ešte enormnejšie úsilie, aby zabezpečila vyššiu zaočkovanosť. Prijatým lockdownom tomu rozhodne nepomohli. Na stole však majú riešenie. A volá sa povinné očkovanie. Bez neho sa tu budeme krútiť v blúdnom kruhu rovnako ako pred rokom,“ zakončila.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Lucia Ďuriš Nicholsonová, Branislav Grohling, Robert Fico, Denisa Saková, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá