mRNA Vakcíny ako zdroj nadľudskej imunity: Jediná dávka by mohla postačiť na ochranu proti viacerým závažným ochoreniam
- Vakcíny mRNA v súčasnosti slúžia ako liečba proti ochoreniu COVID-19
- Vedci veria, že môžu byť kľúčom k vyriešeniu viacerých chorôb
- Vakcíny mRNA v súčasnosti slúžia ako liečba proti ochoreniu COVID-19
- Vedci veria, že môžu byť kľúčom k vyriešeniu viacerých chorôb
Bolo to sotva pred rokom, keď pracovala Anna Blankey v laboratóriu v Londýne na mRNA vakcínach. Vtedy iba málo ľudí mimo jej vedeckých kruhov tušilo, o čo vlastne ide. Dnes sa však už viac ako 200-tisíc sledujúcich na sociálnej sieti TikTok zaujíma o jej vedecké názory.
V súčasnosti sú mRNA vakcíny známe po celom svete kvôli pandémii COVID-19. No množstvo vedcov je presvedčených, že môžu byť účinné aj voči iným závažným ochoreniam, ako informuje portál BBC.
Funkcia mRNA vakcíny
Z messengerovej ribonukleovej kyseliny (mRNA) sú vytvorené vakcíny, ktoré sa v súčasnosti využívajú na boj proti ochoreniu COVID-19.
Ako informuje portál Centers for Disease Control and Prevention, vakcíny mRNA učia naše bunky, ako vytvoriť proteín, ktorý spustí imunitnú odpoveď v našom tele. Práve tá produkuje protilátky, ktoré nás chránia pred infekciou v prípade, že sa skutočný vírus dostane do nášho tela.
Záujem o tento typ vakcín vzrástol vďaka faktu, že sa dajú vyvinúť v laboratóriu s použitým veľmi ľahko dostupných materiálov. To znamená, že môžu byť vyrobené a vyvinuté vo veľkých množstvách rýchlejšie ako pri iných metódach distribúcie vakcín.
Vedci prišli na to, že budúca technológia vakcíny mRNA by mohla dokázať, aby jediná dávka postačila na ochranu proti viacerým závažným ochoreniam.
Silná zbraň proti závažným ochoreniam
Na Univerzite v Rochesteri pôsobí docent Dragony Fu, ktorý uskutočňuje výskum proteínov RNA. Tvrdí, že ak sme v súčasnosti svedkami toho, že mRNA vakcíny typu 1.0 fungujú na ochorenie COVID-19, potom 2.0 by mohli vyriešiť ďalšie dve kategórie chorôb.
„Jednou sú patogény ako SARS, ale túto technológiu môžete použiť aj na iných cudzích útočníkov, ako je HIV. Ďalšou kategóriou sú autoimunitné ochorenia,“ uvádza Fu.
Podľa docenta Fu by mohla mRNA liečba v budúcnosti fungovať napríklad na zníženie zápalu, čo otvára obrovské množstvo možností.
Yizhou Dong, docent farmácie a farmakológie na Ohio State University, tento názor iba potvrdzuje. Špecializuje sa na malé guľôčky lipidov alebo tuku, ktoré sú potrebné na uloženie mRNA do buniek bez toho, aby ich telo okamžite zničilo.
Práve vďaka nemu a jeho vedeckému objavu kombinácie dodávania lipidov s mRNA vyvíjajú spoločnosti terapie pre rôzne ťažké ochorenia, ako napríklad Translate Bio na sklerózu multiplex a cystickú fibrózu, Gritstone Oncology a Gilead Sciences proti HIV a Arcturus Therapeutics pre srdcové choroby.
Rovnako aj známy nemecký startup Ethris spolu s AstraZeneca vyvíjajú mRNA liečbu pre ťažké pľúcne ochorenia a astmu, ako informuje portál Labiotech.
Hľadajú sa aj riešenia na rôzne tropické ochorenia. Napríklad Moderna je veľmi blízko druhej fázy klinických štúdií vakcín mRNA pre Zika a Chikungunya. Práve tieto ochorenia ovplyvňujú životy najchudobnejšieho obyvateľstva sveta.
Ďalej môže ísť o vakcínu mRNA, ktorá bude určená pre chrípku. Jej vírusy sú zodpovedné približne za 290-tisíc až 650-tisíc úmrtí ročne, ako informuje portál Nature. Tento typ vakcíny môže uzrieť svetlo sveta v blízkej budúcnosti.
Mnohé farmaceutické spoločnosti tiež sledujú mRNA vakcíny a liečby rakoviny. Ďalej tiež existuje potenciál pre ich všeobecnejšie aplikácie v oblasti zdravia, a to napríklad na liečbu intolerancie laktózy alebo cholesterolu.
Toto všetko vyvoláva otázku, či by naozaj mohli vakcíny mRNA poskytnúť nadľudskú imunitu. V súčasnosti budujú veľmi vysokú hladinu protilátok proti ochoreniu COVID-19, no v budúcnosti by mohli byť riešením viacerých zdravotných problémov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, Centers for Disease Control and Prevention, Labiotech, Nature