Radoslav Valko: Sme banánová republika, kde sa nechránia slabí a nevedomí, ale špekulanti a podvodníci (KOMENTÁR)
Autor je generálny riaditeľ a väčšinový akcionár poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.
Ako prvé si ujasnime jednu vec – korporátny dlhopis nie je zlým finančným produktom. Je to štandardný cenný papier, ktorý má na kapitálovom trhu svoje miesto. Avšak nesie so sebou značné riziko, ktoré sa pri finančne negramotných Slovákov ukazuje ako zásadný problém. Len málokto si totiž uvedomuje, že korporátny dlhopis je vo svojej podstate iba obyčajný úver bez akýchkoľvek garancií či záložných práv.
Aj keď by som chcel mať pochopenie pre obyčajných ľudí, ktorých zlákajú korporátne dlhopisy, tak to nedokážem. Rozum mi totiž neberie, ako finančne negramotní ľudia bez obáv investujú do niečoho, čomu nerozumejú, a tiež, ako môžu byť takí naivní a veriť absolútne nereálnym výnosom. Veď len Arca sľubovala 8, firma Helske zas vyše 5 percent, pričom u tisícov Slovákov tieto čísla nevzbudili ani trochu opatrnosti.
Faktom však je, že Helske prekvapili aj mňa. Nie v tom, že sa na trhu objavila neznáma firma s pochybnými úmyslami, zarážajúcim je pre mňa fakt, že si dokázala od ľudí napožičiavať 62 miliónov eur. A požičiavala si aj po prevalení kauzy skupiny Arca Capital, kde sa drobní investori na vlastnej koži presvedčili, akou „tutovou investíciou“ dlhopisy sú.
Chápem, ako sa to Helske podarilo. Bol som na stretnutí s obchodným zástupcom tejto firmy, ktorý sa ma snažil presvedčiť, aby sme spustili predaj ich cenných papierov. Aj napriek ponúkaným vysokým províziám som odmietol. Prioritne preto, že už na prvom stretnutí mi obchodný zástupca Helske nevedel dať odpovede na triviálne otázky, napríklad i tie k zabezpečeniu investícií, no tiež preto, že ich biznis plán stál na vode a spolu s čudným personálnym obsadením Helske vykazoval známky podvodu.
Apropo, vysoké provízie pre neetických a ziskuchtivých predajcov z predaja dlhopisov sú hlavným dôvodom, prečo ešte stále, a to dokonca aj po kauze Arca Capital, nedochádza k zásadnej zmene. Je pritom extrémne potrebné, aby sa korporátne dlhopisy ako veľmi riziková investícia začali regulovať.
Argumentácia, že máme vysoký stupeň regulácie finančného a najmä kapitálového trhu, neobstojí. Všetko sú to iba nariadenia a byrokracia. V praxi to totiž funguje tak, že keď splníte papierovú dokumentáciu, nič vám už nemôže zabrániť predávať korporátne dlhopisy (ne)-serióznych firiem.
Už len to, že aby ste dokázali okradnúť ľudí o ich životné úspory, vám stačí založiť obyčajnú eseročku, vymyslieť príbeh o perfektnom projekte, ktorý zarobí milióny eur, predajcom ponúknuť nadštandardné provízie a keď tých presvedčíte – už len urobiť emisiu dlhopisov, ktorú, ale len formálne, schvaľuje NBS, je totálnou drzosťou voči verejnosti.
Opakujem teda ešte raz – po Arce Capital už aj Helske potvrdilo, že zmena pravidiel je nevyhnutná. Avšak, kým sa po vzore vyspelejších krajín prepracujeme ku kvalitnej legislatíve, ktorá sa vysporiada so špekulantmi, musíme začať konať už teraz.
Na strane predajcov korporátnych dlhopisov napríklad postačí video prehlásenia klienta, v ktorom povie, že si je vedomý, že keď firma skrachuje, o svoje investované peniaze príde. A hoci sme tento krok navrhovali zodpovedným, bol zamietnutý kvôli extrémnej náročnosti a archivácii.
Je to vlastne vtipný argument, keď zoberieme do úvahy, že kým videonahrávka je náročný krok, tak nahrávanie každého jedného telefonátu s klientom ohľadom investícií do kapitálového trhu je v poriadku. Sme vlastne taká banánová republika, kde sa neraz nechránia slabí a nevedomí, ale špekulanti a podvodníci.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy