Lekár očkoval vakcínou, ktorú sám vymyslel. Tvrdí, že je účinná na 97 percent
- Lekár a podnikateľ si vytvoril očkovacie centrum na letisku, ktoré sám vlastní
- Vývoj vakcíny nekonzultoval so žiadnymi úradmi
- Porušil pri tom niekoľko bezpečnostných pravidiel
- Teraz tvrdí, že vakcína je účinná na 97 percent
- Lekár a podnikateľ si vytvoril očkovacie centrum na letisku, ktoré sám vlastní
- Vývoj vakcíny nekonzultoval so žiadnymi úradmi
- Porušil pri tom niekoľko bezpečnostných pravidiel
- Teraz tvrdí, že vakcína je účinná na 97 percent
Bizarný prípad musela riešiť polícia v Nemecku. Nemecká polícia musela v sobotu ukončiť očkovanie v meste Lübeck na severe Nemecka, píše nemecký Deutsche Welle. V očkovacom centre totiž lekár očkoval ľudí vakcínou, ktorú sám vymyslel.
Na letisku, kde bolo očkovacie miesto, dostalo svoju dávku asi 50 osôb. Naočkovať sa neznámou látkou stihla polícia zabrániť ďalším 200 osobám, ktoré stáli v rade na vakcínu.
Polícia zaistila tekutiny, injekčné striekačky a zoznamy, v ktorých boli zaznamenané mená očkovaných, ako aj osobné údaje prítomných.
Lekár a podnikateľ Winfried Stöcker je v Nemecku známy artikel. Preslávil sa v marci, keď nemeckému časopisu Der Spiegel rozprával o svojej domácej vakcíne. Stöcker je tiež majiteľom letiska v meste Lübeck, preto bolo preňho jednoduché vybaviť si tam očkovacie centrum.
Lekár vyvinul svoju vakcínu bez akejkoľvek spolupráce s úradmi. Otestoval ju sám na sebe a asi 100 dobrovoľníkoch a potom tvrdil, že je účinná na 97 percent. Výhodou údajne malo byť, že sa dá reprodukovať vo veľkých množstvách.
Nelicencovaná očkovacia kampaň je podľa nemeckého zákona o liekoch považovaná za trestný čin.
Preskočil niekoľko bezpečnostných krokov
Odborníci sa zhodli, že podnikateľ neotestoval vakcínu správne a preskočil niekoľko dôležitých bezpečnostných krokov.
Stöcker nepredložil žiadne informácie o schválení, protokole štúdie a predklinickej validácii pred podaním vakcíny. Zdá sa, že vakcína išla priamo z jeho laboratória k dobrovoľníkom, čím porušila formálny protokol.
Schvaľovanie liekov vrátane vakcín je komplikovaný proces. Po laboratórnych testoch na bunkových kultúrach zahŕňa aj toxikologické testy na zvieratách. Aby mohli výrobcovia liekov vôbec vykonávať takéto testy, musia prejsť komplikovanými schvaľovacími postupmi.
Základným vedeckým princípom, ktorý Stöcker porušil, je, že samotní výrobcovia liekov sú vylúčení z účasti na skúšobných sériách ako testovacie subjekty. Vylúčení sú dokonca aj zamestnanci. Toto opatrenie má zabezpečiť objektivitu štúdie.
Vyšetrovanie podľa denníka Bild stále pokračuje. Na doktora je od marca podané trestné oznámenie. On sám však tvrdí, že je génius a polícia mu prekazila jeho snahu zachrániť svet pred pandémiou.
O akú vakcínu ide?
Stöcker na jeho webstránke píše, že jeho vakcína založená na „rekombinantnom antigéne, ktorý sa dá ľahko a lacno vyrobiť v skúmavke“. Podľa neho je to porovnateľné s existujúcimi vakcínami proti hepatitíde A a B.
Keďže antigén je na rozdiel od mRNA alebo vektorových vakcín už amplifikovaný mimo tela, konkrétne v laboratóriu, „netreba sa báť nekontrolovaného šírenia genetickej informácie vnesenej do ľudského organizmu“.
Takéto takzvané podjednotkové vakcíny sú známe už dlho a používajú sa napríklad aj proti chrípke alebo ľudským papilomavírusom (HPV).
Na podobnom princípe je založená aj jedna z vakcín, ktoré sú momentálne v pokročilom štádiu vývoja, a to NVX-CoV2373 od Novavax.
Nízka zaočkovanosť
Nemecko má iba 68,4 percent zaočkovaných obyvateľov a patrí tak k jednej z najmenej očkovaných krajín v západnej Európe. Problémom však nie je nedostatok schválených vakcín ale neochota dať sa zaočkovať.
Dôsledky možno vidieť v aktuálnej štvrtej vlne. Štáty s najnižšou zaočkovanosťou, ako je Sasko a Durínsko, teraz zažívajú krízu.
Aktuálne nie sú žiadne informácie o zdravotnom stave očkovaných doktorovou vakcínou, ani o tom, prečo sa rozhodli práve pre neoverenú látku od pofidérneho podnikateľa.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Deutsche Welle, Bild, Understanding Animal Research, PROF. DR. WINFRIED STÖCKER