Hovorí sa o prelome v liečbe rakoviny. Staroveká prírodná medicína zrejme môže zachrániť milióny životov (ŠTÚDIA)
- Vedci objavili rastlinu, ktorá môže zastaviť odmietanie liečby rakovinovými bunkami
- Domorodí Austrálčania využívajú jej liečebný potenciál už od pradávna
- Toto zistenie môže viesť k značnému zlepšeniu liečby rakoviny
- Vedci objavili rastlinu, ktorá môže zastaviť odmietanie liečby rakovinovými bunkami
- Domorodí Austrálčania využívajú jej liečebný potenciál už od pradávna
- Toto zistenie môže viesť k značnému zlepšeniu liečby rakoviny
Už od pradávnej histórie ľudia na celom svete využívajú liečivú silu rastlín na boj proti infekciám, hojenie rán alebo na rôzne obrady. A po stáročia sa tiež vedci snažia určiť účinné látky v takýchto rastlinách, aby ich mohli naplno využívať v modernej medicíne.
Nedávno sa rozhodli vedci z Kodanskej univerzity študovať austrálsku púštnu rastlinu, v ktorej objavili látku, ktorá podľa zatiaľ zistených informácií účinne pôsobí proti odmietaniu tela voči špecifickému typu chemoterapie, ako informuje portál Science Alert.
Výnimočná rastlina
Austrálska rastlina z najnovšej štúdie patrí do rodu s názvom Eremophila galeata. A ako vedci zistili, živica z tohto druhu pri liečbe rakoviny zabraňuje vytláčať liek von prostredníctvom takzvaných „efluxných“ púmp.
„Rakovinové bunky si niekedy vyvinú schopnosť bojovať s liekom, chemoterapiou, používanou na liečbu pacientov. Našli sme látku v rastline, ktorá zrejme inhibuje schopnosť rakovinových buniek brániť sa proti chemoterapii, t. j. budovať odolnosť voči chemoterapii. Rastlina sa vyskytuje iba v Austrálii a tradične ju používali domorodci,“ informovala doktorandka Melene J. Petersen z Katedry dizajnu liečiv a farmakológie.
Prírodná látka, ktorú výskumníci získali z rastliny, obsahuje takzvaný flavonoid. Ako uvádza portál Technology Networks, práve ten v kombinácii so špecifickým druhom chemoterapie, ktorá obsahuje aktívny prvok SN-38 vyskytujúci sa v chemoterapeutických liekoch, bol účinný v zastavení schopnosti rakovinových buniek bojovať proti lieku.
„Rakovinové bunky odolné voči SN-38 produkujú veľké množstvo proteínu zodpovedného za transport lieku z rakovinovej bunky, takzvanú efluxnú pumpu,“ hovorí vedúci štúdie Dan Stærk.
„Táto prírodná látka izolovaná z austrálskej rastliny je schopná inhibovať túto pumpu, čo sťažuje rakovinovej bunke účinné odstránenie lieku,“ doplnil Stærk.
Vylepšená liečba rakoviny
Najnovší objav výskumníkov neprekvapuje, keďže celkovo 70 % všetkých liekov proti rakovine je inšpirovaných látkami nachádzajúcimi sa v prírode alebo pochádzajú priamo z nej.
Aj keď ide o jedinečný objav, výskumníci sú opatrní. Poznamenali, že je potrebné oveľa väčšie množstvo práce na preskúmanie účinnosti u ľudí a bezpečnosti tejto rastliny, ako informuje portál New Atlas.
„Už máme produkty, ktoré inhibujú efluxnú pumpu. Nefungujú však optimálne, pretože nie sú dostatočne špecifické a môžu mať množstvo vedľajších účinkov. Tiež veríme, že môžeme nájsť zlúčeniny, ktoré fungujú ešte lepšie ako látka, ktorú sme tu objavili. Preto teraz začneme hľadať podobné látky v iných rastlinách,“ hovorí Stærk.
Vedci sú optimistickí a veria, že toto zistenie značne pomôže k zlepšeniu liečby rakoviny. Okrem toho je šanca, že prírodná látka získaná z austrálskej rastliny môže vylepšiť aj liečbu antibiotikami.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, New Atlas, Technology Networks